Dodano: piątek, 20 listopada 2020r. Producent: Digi

Jak Egde Computing oraz sztuczna inteligencja wpłynie na przyszłość aplikacji IoT?

Jak Egde Computing oraz sztuczna inteligencja wpłynie na przyszłość aplikacji IoT?

W aplikacjach Internetu Rzeczy rośnie popularność przetwarzania brzegowego - Edge computing, sztucznej inteligencji - AI oraz uczenia maszynowego - Machine Learning. Technologie te wyewoluowały z fazy badań i prototypów i są obecnie wdrażane w praktycznych zastosowaniach w wielu różnych branżach ma całym świecie. Symbiotyczny charakter obliczeń brzegowych i sztucznej inteligencji jest szczególnie interesujący, ponieważ AI wymaga niezwykle szybkiego przetwarzania danych, które umożliwia przetwarzanie brzegowe, tymczasem sztuczna inteligencja umożliwia wyższą wydajność zasobów obliczeniowych i inteligencję na krawędzi.

W tym artykule przyjrzymy się przetwarzaniu brzegowemu (EC), sztucznej inteligencji (AI) i uczeniu maszynowemu (ML) oraz temu, jak to połączenie przekształca infrastrukturę sieciową, umożliwiając nowe możliwości zastosowań i tworząc nową generację urządzeń i rozwiązań IoT.

Korzyści z Edge AI

Jedną z głównych zalet AI na krawędzi jest jej szybkość. Każde zadanie lub czynność może nastąpić szybciej, jeśli dane nie muszą być przesyłane tam i z powrotem do przetwarzania. Inną zaletą jest możliwość wykrywania problemów poprzez integrację inteligentnych urządzeń i funkcji analityki, aby wdrożyć inteligencję na krawędzi.

Czy przetwarzanie brzegowe i sztuczna inteligencja są bezpieczne?

Przetwarzanie brzegowe jest bezpieczne, gdy jest opracowywane z bezpiecznymi rozwiązaniami wbudowanymi, takimi jak chociażby moduły Digi ConnectCore i.MX8.

W przypadku przetwarzania brzegowego większość danych jest przetwarzana lokalnie. Ryzyko, że dane te zostaną naruszone, jest mniejsze, niż gdyby były wysyłane do centrum danych, przechowywane przez nieznany czas, przetwarzane i wysyłane z powrotem do urządzenia. Jeśli urządzenie brzegowe i sieć lokalna, z którą łączy się urządzenie brzegowe, są zabezpieczone i dobrze chronione przez zaporę, dane są bezpieczne.

Jednak jeśli chodzi o miejsca, w których bezpieczeństwo może zostać naruszone, należy wziąć pod uwagę kilka czynników.

  • Urządzenia Edge mogą nie otrzymywać aktualizacji tak często, jak powinny. Ważne jest, aby kupować urządzenia od producenta, który regularnie udostępnia aktualizacje, a następnie monitorować bezpieczeństwo urządzeń, być na bieżąco z wiedzą branżową na temat zagrożeń bezpieczeństwa i proaktywnie utrzymywać zgodność urządzeń brzegowych - kluczową cechę Digi Remote Manager®.
  • Ponieważ urządzenia brzegowe są łatwo dostępne w sprzedaży, haker może z łatwością kupić sprzęt w celu wyszukania luk w zabezpieczeniach. Ważne jest, aby śledzić wiadomości branżowe i mieć świadomość wszelkich luk w zabezpieczeniach, które zostały wykryte w określonych urządzeniach. Należy pamiętać, że Digi dysponuje własnym Security Center, które jest cennym źródłem informacji dla osób tworzących lub wdrażających rozwiązania IoT.

Przyszłość Edge Computing

Według IoT Business News: „Każde 100 mil przesyłu danych traci prędkość o około 0,82 milisekundy”. To może szybko przyczynić się do dużego opóźnienia. Przetwarzanie brzegowe z obsługą AI rozwiązuje ten problem. Opóźnienie nie istnieje, ponieważ całe przetwarzanie odbywa się na miejscu w urządzeniu, ewentualnie w przypadkach, gdy lokalne przetwarzanie nie wystarczy, sztuczna inteligencja może zdecydować o wysłaniu odpowiednich informacji do centrum danych, zachowując nieistotne dane lokalnie.

Przegląd przeprowadzony przez firmę Gartner wykazał, że od 2018 r. tylko 10% wszystkich danych było przetwarzanych na brzegu sieci, jednak spodziewa się, że do 2025 r. 75% całego przetwarzania będzie odbywać się na krawędzi. To ogromna zmiana, którą umożliwia coraz bardziej wydajny sprzęt i inteligentne systemy sztucznej inteligencji, które mogą przetwarzać informacje, komunikować się w sieci i podejmować lokalne decyzje w ułamku sekundy, szybciej niż kiedykolwiek wcześniej.

Co więcej, mając do dyspozycji sieć 5G, możliwości tworzenia i wdrażania szybkich aplikacji o niewielkich opóźnieniach, które wymagają przesyłania danych w ułamkach sekundy, jesteśmy u progu pełnego wykorzystania sztucznej inteligencji i obliczeń brzegowych.

Prawa autorskie: Digi International, Tłumaczenie: Gamma Sp. z o.o.

Pozostałe aktualności:

InnoSwitch4-QR umożliwia projektowanie kompaktowych sterowników LED o wydajności >92 procent i do 220W mocy

InnoSwitch4-QR umożliwia projektowanie kompaktowych sterowników LED o...

Przykładowy raport projektowy (DER-1038) przedstawia zalety układów scalonych InnoSwitch4-QR w smukłej płytce...

poniedziałek, 31 marca, 2025 Więcej

Układy FPGA PolarFire® SoC firmy Microchip Technology uzyskują kwalifikację AEC-Q100

Układy FPGA PolarFire® SoC firmy Microchip Technology uzyskują...

Układy FPGA PolarFire® System on Chip (SoC) firmy Microchip Technology uzyskały kwalifikację Automotive Electronics...

wtorek, 25 marca, 2025 Więcej

Sterowniki TinySwitch-5 Power Integrations umożliwiają budowanie wysokiej sprawności zasilaczy do 175W mocy

Sterowniki TinySwitch-5 Power Integrations umożliwiają budowanie...

Firma Power Integrations zaprezentowała TinySwitch™-5, zwiększając moc wyjściową najpopularniejszej rodziny...

poniedziałek, 24 marca, 2025 Więcej

Digi Navigator™ wprowadza usprawnienia w konfiguracji i zarządzaniu urządzeń automatyki

Digi Navigator™ wprowadza usprawnienia w konfiguracji i zarządzaniu...

Firma Digi International światowy lider w dziedzinie rozwiązań łączności IoT, opublikowała ulepszone oprogramowanie...

piątek, 21 marca, 2025 Więcej

Mikrokontrolery klasy podstawowej AVR32® SD firmy Microchip Technology zapewniają rygorystyczne wymagania bezpieczeństwa funkcjonalnego

Mikrokontrolery klasy podstawowej AVR32® SD firmy Microchip Technology...

Microchip Technology wprowadza na rynek rodzinę mikrokontrolerów AVR32® SD z wbudowanymi mechanizmami bezpieczeństwa...

czwartek, 20 marca, 2025 Więcej

Microchip Technology wprowadza skalowalny i elastyczny ekosystem rozwiązań, aby przyspieszyć innowacje w zakresie e-mobilności

Microchip Technology wprowadza skalowalny i elastyczny ekosystem...

Microchip Technology wprowadza na rynek ekosystem rozwiązań dedykowany elektrycznym jednośladom (E2W).

środa, 19 marca, 2025 Więcej