Dodano: piątek, 20 listopad 2020r. Producent: Digi Komentarzy: (dodaj komentarz)

Jak Egde Computing oraz sztuczna inteligencja wpłynie na przyszłość aplikacji IoT?

Jak Egde Computing oraz sztuczna inteligencja wpłynie na przyszłość aplikacji IoT?

W aplikacjach Internetu Rzeczy rośnie popularność przetwarzania brzegowego - Edge computing, sztucznej inteligencji - AI oraz uczenia maszynowego - Machine Learning. Technologie te wyewoluowały z fazy badań i prototypów i są obecnie wdrażane w praktycznych zastosowaniach w wielu różnych branżach ma całym świecie. Symbiotyczny charakter obliczeń brzegowych i sztucznej inteligencji jest szczególnie interesujący, ponieważ AI wymaga niezwykle szybkiego przetwarzania danych, które umożliwia przetwarzanie brzegowe, tymczasem sztuczna inteligencja umożliwia wyższą wydajność zasobów obliczeniowych i inteligencję na krawędzi.

W tym artykule przyjrzymy się przetwarzaniu brzegowemu (EC), sztucznej inteligencji (AI) i uczeniu maszynowemu (ML) oraz temu, jak to połączenie przekształca infrastrukturę sieciową, umożliwiając nowe możliwości zastosowań i tworząc nową generację urządzeń i rozwiązań IoT.

Korzyści z Edge AI

Jedną z głównych zalet AI na krawędzi jest jej szybkość. Każde zadanie lub czynność może nastąpić szybciej, jeśli dane nie muszą być przesyłane tam i z powrotem do przetwarzania. Inną zaletą jest możliwość wykrywania problemów poprzez integrację inteligentnych urządzeń i funkcji analityki, aby wdrożyć inteligencję na krawędzi.

Czy przetwarzanie brzegowe i sztuczna inteligencja są bezpieczne?

Przetwarzanie brzegowe jest bezpieczne, gdy jest opracowywane z bezpiecznymi rozwiązaniami wbudowanymi, takimi jak chociażby moduły Digi ConnectCore i.MX8.

W przypadku przetwarzania brzegowego większość danych jest przetwarzana lokalnie. Ryzyko, że dane te zostaną naruszone, jest mniejsze, niż gdyby były wysyłane do centrum danych, przechowywane przez nieznany czas, przetwarzane i wysyłane z powrotem do urządzenia. Jeśli urządzenie brzegowe i sieć lokalna, z którą łączy się urządzenie brzegowe, są zabezpieczone i dobrze chronione przez zaporę, dane są bezpieczne.

Jednak jeśli chodzi o miejsca, w których bezpieczeństwo może zostać naruszone, należy wziąć pod uwagę kilka czynników.

  • Urządzenia Edge mogą nie otrzymywać aktualizacji tak często, jak powinny. Ważne jest, aby kupować urządzenia od producenta, który regularnie udostępnia aktualizacje, a następnie monitorować bezpieczeństwo urządzeń, być na bieżąco z wiedzą branżową na temat zagrożeń bezpieczeństwa i proaktywnie utrzymywać zgodność urządzeń brzegowych - kluczową cechę Digi Remote Manager®.
  • Ponieważ urządzenia brzegowe są łatwo dostępne w sprzedaży, haker może z łatwością kupić sprzęt w celu wyszukania luk w zabezpieczeniach. Ważne jest, aby śledzić wiadomości branżowe i mieć świadomość wszelkich luk w zabezpieczeniach, które zostały wykryte w określonych urządzeniach. Należy pamiętać, że Digi dysponuje własnym Security Center, które jest cennym źródłem informacji dla osób tworzących lub wdrażających rozwiązania IoT.

Przyszłość Edge Computing

Według IoT Business News: „Każde 100 mil przesyłu danych traci prędkość o około 0,82 milisekundy”. To może szybko przyczynić się do dużego opóźnienia. Przetwarzanie brzegowe z obsługą AI rozwiązuje ten problem. Opóźnienie nie istnieje, ponieważ całe przetwarzanie odbywa się na miejscu w urządzeniu, ewentualnie w przypadkach, gdy lokalne przetwarzanie nie wystarczy, sztuczna inteligencja może zdecydować o wysłaniu odpowiednich informacji do centrum danych, zachowując nieistotne dane lokalnie.

Przegląd przeprowadzony przez firmę Gartner wykazał, że od 2018 r. tylko 10% wszystkich danych było przetwarzanych na brzegu sieci, jednak spodziewa się, że do 2025 r. 75% całego przetwarzania będzie odbywać się na krawędzi. To ogromna zmiana, którą umożliwia coraz bardziej wydajny sprzęt i inteligentne systemy sztucznej inteligencji, które mogą przetwarzać informacje, komunikować się w sieci i podejmować lokalne decyzje w ułamku sekundy, szybciej niż kiedykolwiek wcześniej.

Co więcej, mając do dyspozycji sieć 5G, możliwości tworzenia i wdrażania szybkich aplikacji o niewielkich opóźnieniach, które wymagają przesyłania danych w ułamkach sekundy, jesteśmy u progu pełnego wykorzystania sztucznej inteligencji i obliczeń brzegowych.

Prawa autorskie: Digi International, Tłumaczenie: Gamma Sp. z o.o.

Komentarze do artykułu

Pozostałe aktualności:

SKY66121-11 wysokiej sprawności, moduł nadawczo-odbiorczy (FEM) firmy Skyworks dla aplikacji IoT

SKY66121-11 wysokiej sprawności, moduł nadawczo-odbiorczy (FEM) firmy Skyworks dla...

Firma Skyworks zaprezentowała SKY66121-11 - wysokiej sprawności, moduł nadawczo-odbiorczy (FEM), który zapewnia ponad czterokrotne...

Moduły bezprzewodowe Digi XBee® SX 868 wykorzytane w projekcie autonomicznych bezemisyjnych łodzi AGH Solar Boat

Moduły bezprzewodowe Digi XBee® SX 868 wykorzytane w projekcie autonomicznych...

AGH Solar Boat to studencki projekt Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Zespół buduje bezemisyjne łodzie wyścigowe z wykorzystaniem w...

PBL500 seria 500W zasilaczy XP Power dla aplikacji medycznych z BF oraz IT z możliwością pracy bez wentylatora

PBL500 seria 500W zasilaczy XP Power dla aplikacji medycznych z BF oraz IT z...

Firma XP Power jeden z wiodących producentów zasilaczy AC-DC i przetwornic, zaprezentowała zasilacze serii PBL500 w budowie formatu U...