Dodano: środa, 28 czerwca 2023r. Producent: Lantech (produkty w sklepie)

PIM niezależny protokół routingu multiemisji dla skalowalności, wydajności i adaptacyjnej odporności sieci

PIM (Protocol Independent Multicast) to protokół routingu multiemisji używany do wydajnego dostarczania danych multiemisji w sieciach IP.

Zalety protokołu PIM

Niezależność protokołu:

PIM to niezależny protokół routingu multiemisji, który może współpracować z różnymi protokołami routingu emisji pojedynczej, takimi jak OSPF, BGP itp. Ta elastyczność pozwala PIM działać w różnych środowiskach sieciowych.

Skalowalność:

PIM obsługuje skalowalność i wydajne dostarczanie danych multiemisji w dużych sieciach. Wykorzystuje rozproszony algorytm wyboru tras, który może dynamicznie dostosowywać się do zmian w sieci.

Efektywność:

PIM zapewnia optymalne dostarczanie danych multiemisji, przesyłając je tylko do interfejsów, które ich potrzebują. Ustanawia strukturę przypominającą drzewo, aby zbudować najlepszą ścieżkę multiemisji, oszczędzając w ten sposób przepustowość i zasoby.

Zdolność adaptacji:

PIM ma funkcje adaptacyjne, które pozwalają mu dostosować routing w oparciu o stan sieci i zmiany topologii. Może wykrywać i unikać pętli multiemisji, zapewniając jednocześnie prawidłowe dostarczanie danych.

Wsparcie międzysieciowe:

PIM obsługuje multiemisję w różnych sieciach IP, takich jak IPv4 i IPv6, i może działać na różnych urządzeniach sieciowych, takich jak routery i przełączniki.

Powszechnie stosowane topologie routingu PIM

Tryb oszczędny (SM):

Tryb rozrzedzony jest domyślnym trybem PIM i jest powszechnie stosowany w scenariuszach, w których ruch multiemisji jest rzadki, a odbiorniki znajdują się w różnych częściach sieci. W trybie SM routery przekazują ruch multiemisji tylko wtedy, gdy istnieje wyraźne żądanie od odbiorników. Topologia zazwyczaj składa się z punktu Rendezvous (RP), który działa jako element główny drzewa dystrybucji multiemisji. Routery utrzymują wspólne drzewo od RP do odbiorników i w razie potrzeby mogą tworzyć drzewa najkrótszej ścieżki (SPT) od RP do określonych źródeł.

Tryb gęsty (DM):

Tryb gęsty jest odpowiedni dla scenariuszy, w których ruch multiemisji jest gęsty, a odbiorniki znajdują się w bliskiej odległości. W DM routery zalewają ruch multiemisji w całej sieci, a przycinanie służy do zatrzymywania przekazywania w punktach, w których nie ma zainteresowanych odbiorców. DM używa kontroli Reverse Path Forwarding (RPF), aby uniknąć pętli i zbudować drzewo dystrybucji multiemisji. Jest wydajny w małych, gęstych sieciach, ale może nie skalować się dobrze w większych sieciach.

Multiemisja specyficzna dla źródła (SSM):

Source Specific Multicast (SSM) to odmiana PIM, która zapewnia prostsze i bezpieczniejsze rozwiązanie multiemisji. W SSM odbiorcy jawnie określają źródłowy adres IP, z którego chcą otrzymywać ruch multiemisji. Eliminuje to potrzebę RP i wspólnych drzew. Topologia w SSM składa się ze źródła wysyłającego ruch multiemisji bezpośrednio do zainteresowanych odbiorców, tworząc drzewo specyficzne dla źródła.

Bootstrap Router (BSR):

Bootstrap Router (BSR) to rozszerzenie PIM, które zapewnia mechanizm automatycznego wykrywania i dystrybucji informacji o punkcie Rendezvous (RP) w sieci multiemisji. Protokół BSR umożliwia routerom dynamiczne poznawanie aktywnych RP w sieci, eliminując potrzebę ręcznej konfiguracji RP. PIM-BSR jest używany w połączeniu z trybem rzadkim PIM (PIM-SM) i trybem gęstym PIM (PIM-DM) w celu automatyzacji wykrywania i dystrybucji informacji RP w sieci. To tylko kilka przykładów topologii routingu PIM. PIM oferuje elastyczność i może być konfigurowany na różne sposoby w zależności od wymagań sieciowych i wzorców ruchu multiemisji. Wybór topologii zależy od czynników, takich jak gęstość ruchu multiemisji, dystrybucja odbiorników i pożądana kontrola nad ścieżkami multiemisji.

Podsumowując, protokół PIM oferuje wiele zalet, które czynią go niezbędnym elementem implementacji wydajnej komunikacji multiemisji w sieciach IP. Jego niezależność od protokołów umożliwia bezproblemową integrację z różnymi protokołami routingu emisji pojedynczej. Skalowalność PIM zapewnia efektywne dostarczanie danych multiemisji w dużych sieciach przy jednoczesnej optymalizacji wykorzystania przepustowości. Dzięki wydajnym mechanizmom przekazywania i adaptowalnym algorytmom routingu, PIM osiąga wysoką wydajność w dystrybucji danych multiemisji. Co więcej, obsługa międzysieciowa PIM umożliwia komunikację multiemisji w różnych sieciach IP, dzięki czemu jest wszechstronna i ma szerokie zastosowanie. Ogólnie rzecz biorąc, połączenie niezależności protokołów PIM, skalowalności, wydajności, zdolności adaptacyjnych i obsługi międzysieciowej wzmacnia jego znaczenie w umożliwianiu efektywnej komunikacji multiemisji w sieciach IP.

Przełączniki Ethernet OS3 i OS4 firmy Lantech

Przełączniki Ethernet OS3 i OS4 firmy Lantech oferują wsparcie dla PIM (w licencji L3 i L3Lite), umożliwiając wydajną komunikację multicast w sieciach IP. Dzięki możliwościom PIM przełączniki Lantech zapewniają elastyczność w płynnej dystrybucji ruchu multiemisji, zapewniając optymalne wykorzystanie przepustowości i efektywne dostarczanie do zainteresowanych odbiorców w całej sieci.

Źródło: Lantech Communications Global, Inc. Tłumaczenie: Gamma Sp. z o.o.

Firma Gamma jest autoryzowanym dystrybutorem rozwiązań sieciowych firmy Lantech. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą rozwiązań producenta i kontaktu z naszym działem handlowym.

Pozostałe aktualności:

Microchip dsPIC® DSC: moc procesora DSP i prostota MCU

Microchip dsPIC® DSC: moc procesora DSP i prostota MCU

Cyfrowe kontrolery sygnału dsPIC® firmy Microchip (DSC) dla solidnych aplikacji o wysokiej wydajności.

wtorek, 19 września, 2023 Więcej

Prostota łączenia urządzeń z infrastrukturą Ethernet 10BASE-T1S klasy motoryzacyjnej

Prostota łączenia urządzeń z infrastrukturą Ethernet 10BASE-T1S klasy...

Układy LAN8650/1 firmy Microchip umożliwiają projektantom podłączenie mikrokontrolerów, bezpośrednio do sieci 10BASE-T1S

czwartek, 14 września, 2023 Więcej

Webinar Power Integrations: Spełnianie nowych przepisów ErP wymagających poboru mocy w trybie gotowości mniejszego niż 300 mW

Webinar Power Integrations: Spełnianie nowych przepisów ErP wymagających...

Jak spełnić wymagania nowych przepisów ErP dotyczących poboru mocy w trybie gotowości mniejszego niż 300 mW?

środa, 13 września, 2023 Więcej

Komputery panelowe open frame OFT-10W04 i SID-10WR1 firmy Avalue spełniają potrzeby w zakresie sterowania dotykowego HMI w aplikacjach przemysłowych

Komputery panelowe open frame OFT-10W04 i SID-10WR1 firmy Avalue...

Komputery panelowe OFT-10W04 i SID-10WR1 firmy Avalue wprowadzają nową jakość w aplikacjach sterowania przemysłowego

wtorek, 12 września, 2023 Więcej

MPLAB Machine Learning Development Suite zapewnia narzędzia do projektowania i optymalizacji produktów brzegowych obsługujących wnioskowanie ML

MPLAB Machine Learning Development Suite zapewnia narzędzia do...

Pakiet MPLAB Machine Learning Development Suite pomaga inżynierom budować wysoce wydajne modele uczenia maszynowego

piątek, 8 września, 2023 Więcej

InnoSwitch4-Pro umożliwia zgodność z dowolnym protokołem szybkiego ładowania

InnoSwitch4-Pro umożliwia zgodność z dowolnym protokołem szybkiego...

Wysoki poziom integracji umożliwia projektowanie sterowanych cyfrowo, ultrakompaktowych adapterów o mocy do 220W.

czwartek, 7 września, 2023 Więcej