Wielonapięciowe wejścia/wyjścia (MVIO) umożliwiają mikrokontrolerowi (MCU) komunikację z wejściami lub wyjściami cyfrowymi przy innym napięciu roboczym niż samo MCU. Innymi słowy, jest to przesuwnik poziomu wbudowany w port I/O. MVIO zaprojektowano tak, aby działał niezależnie od głównego źródła zasilania. Jeśli jednak główny zasilacz lub zasilacz MVIO utraci moc, piny MVIO są trójstanowe.
Porty MVIO to specjalne i w pełni funkcjonalne cyfrowe* porty we/wy, które działają w oddzielnej domenie napięcia niż reszta MCU. Dzięki temu MVIO może wykonywać zintegrowane przesunięcie poziomu w MCU, redukując wymagane zestawienie materiałów (BOM) i obszar projektu. Porty MVIO integrują się z MCU w celu obsługi sprzętowej modulacji szerokości impulsu (PWM), SPI, I2C i innych funkcji.
*Funkcje analogowe nie są dostępne w MVIO.
Zalecane napięcia robocze dla MVIO wynoszą od 1,8 V do 5,5V. W niektórych przypadkach może być dostarczony specjalny port MVIO, który działa z większą wydajnością. MVIO może pracować przy wyższym lub niższym poziomie napięcia niż reszta MCU i nie wymaga sekwencjonowania zasilania.
Jeśli zasilanie rdzenia lub MVIO jest poniżej minimalnych wymaganych progów, piny MVIO są trójstanowe. Gdy zasilanie przekroczy minimalny poziom rozruchu, piny zostaną zresetowane do konfiguracji we/wy MCU (awaria zasilania MVIO) lub do ustawień domyślnych Power-on-Reset (PoR) (awaria zasilania rdzenia).
Bit stanu w MCU wskazuje, czy zasilanie MVIO znajduje się powyżej punktu pracy. Jeśli bit nie jest ustawiony, port MVIO jest w stanie trójstanowym. Bit ten może również generować przerwanie za każdym razem, gdy port MVIO zmienia stan. Zasilanie MVIO można również mierzyć wewnętrznie za pomocą przetwornika analogowo-cyfrowego (ADC) za pomocą wbudowanego dzielnika 10x.
Czy jesteś inżynierem aplikacji wbudowanych rozpoczynającym kolejny projekt i chcącym wykorzystać możliwości MVIO? Ewentualnie szukasz praktycznego doświadczenia, aby zrozumieć, jak te funkcje działają w czasie rzeczywistym? Teraz możesz wchodzić w interakcję z fizycznymi demonstracjami na ekranie z dowolnego miejsca. Microchip Try to witryna internetowa dla wzrokowców, zawierająca demonstracje w czasie rzeczywistym, z którymi można wchodzić w interakcję, zmieniając zmienne i obserwując reakcję demonstracji na żywo.
Gamma Sp. z o.o. jest autoryzowanym dystrybutorem rozwiązań firmy Microchip Technology w Polsce. Zapraszamy zapoznania się z dokumentacjami nowych mikrokontrolerów PIC18-Q20, PIC18-Q24 z MVIO oraz do kontaktu z naszym działem handlowym.