Coraz więcej przedmiotów codziennego użytku jest podłączonych do chmury - od telefonów komórkowych i pojazdów po inteligentne termostaty i sprzęt gospodarstwa domowego. Wraz z rozwojem łączności krytyczna staje się potrzeba stosowania zaawansowanych środków bezpieczeństwa na poziomie układu, chroniących zarówno oprogramowanie sprzętowe, jak i dane. Aby chronić się przed obecnymi i stale rosnącymi zagrożeniami bezpieczeństwa, firma Microchip Technology wprowadziła na rynek rodzinę mikrokontrolerów PIC18-Q24.
Aby zapobiec ryzyku złośliwego przeprogramowania urządzenia w systemie wbudowanym, mikrokontrolery PIC18-Q24 wprowadzają funkcję wyłączania interfejsu programowania i debugowania (PDID). Po włączeniu ta ulepszona funkcja ochrony kodu ma na celu zablokowanie dostępu do interfejsu programowania/debugowania i blokowanie nieautoryzowanych prób odczytu, modyfikacji lub usunięcia oprogramowania sprzętowego.
„Bezpieczeństwo systemu jest tak mocne, jak jego najsłabsze ogniwo. Każdy programowalny komponent może być podatny na ataki i konieczne jest wdrożenie ulepszonych funkcji ochrony, aby zapobiec potencjalnym włamaniom” – powiedział Greg Robinson, wiceprezes korporacyjny jednostki biznesowej 8-bitowych MCU firmy Microchip. „Rodzinę mikrokontrolerów PIC18-Q24 firmy Microchip zaprojektowano z myślą o zaawansowanym bezpieczeństwie, aby pomóc klientom zwalczać zagrożenia u podstaw systemu”.
Ponieważ wiele bezpiecznych systemów często łączy się i komunikuje z szeroką gamą czujników, układów pamięci i procesorów, mikrokontrolery PIC18-Q24 wyposażone są w wielonapięciowe wejścia/wyjścia (MVIO). Funkcja ta eliminuje potrzebę stosowania zewnętrznych przesuwników poziomu i umożliwia współpracę mikrokontrolerów z wejściami lub wyjściami cyfrowymi przy różnych napięciach roboczych. Oprócz zmniejszenia złożoności płytki i kosztów zestawienia komponentów, MVIO sprawia, że mikrokontrolery PIC18-Q24 szczególnie dobrze nadają się jako procesory do zarządzania systemem, wykonujące monitorowanie i telemetrię dla większych procesorów. Te pozornie rutynowe zadania są zazwyczaj najbardziej podatne na ataki potencjalnych hakerów próbujących uzyskać dostęp do systemów wbudowanych.
Rodzina PIC18-Q24 jest również wyposażona w opcję posiadania niezmiennego programu ładującego dla aplikacji, które wymagają bezpiecznego sposobu aktualizacji oprogramowania sprzętowego.
Mikrokontrolery PIC18-Q24 są w pełni obsługiwane przez kompleksowy ekosystem programistyczny firmy Microchip i zaprojektowane do integracji z MPLAB® (MCC). Zestaw PIC18F56Q24 Curiosity NanoEvaluation Kit (EV01E86A) oferuje pełne wsparcie w projektowaniu z wykorzystaniem rodziny PIC18-Q24. Funkcje te koordynują się, zapewniając płynny rozwój oprogramowania wbudowanego i skracając czas wprowadzenia produktu na rynek.
Gamma Sp. z o.o. jest autoryzowanym dystrybutorem rozwiązań firmy Microchip Technology w Polsce. Zapraszamy zapoznania się z dokumentacją techniczną nowych mikrokntrolerów PIC18-Q24 oraz do kontaktu z naszym działem handlowym.