Dodano: wtorek, 04 kwiecień 2017r. Producent: Microchip

MCP19215 nowy cyfrowy podwójny kontroler przetwornic DC-DC firmy Microchip

MCP19215 nowy cyfrowy podwójny kontroler przetwornic DC-DC firmy Microchip

Firma Microchip Technology Inc., wiodący dostawca m.in. mikrokontrolerów, układów cyfrowych, analogowych, mieszanych oraz rozwiązań pamięci Flash, zaprezentowała jednoukładowe rozwiązanie dla sterownia przetwornicami DC-DC. Nowy układ akceptuje napięcie zasilające na poziomie do 42V, przy jednoczesnej regulacji szerokiego zakresu napięć wyjściowych od 300 mV do kilkuset woltów, w zależności od topologii. MCP19215 jest idealnym rozwiązaniem dla urządzeń przemysłowych i motoryzacyjnych i jest szczególnie przydatny w aplikacjach ładowania akumulatorów i sterowania obciążeniem typu LED.

MCP19215 firmy Microchip to podwójny kontroler, oferujący możliwość sterowania dwoma obwodami flyback, SEPIC, boost i/lub Ćuk jednocześnie. Dwa obwody mogą mieć różne topologie. Alternatywnie, układ może być skonfigurowany do dwukierunkowego sterowania jedną linią energetyczną, utrzymując regulację napięcia lub prądu w dowolnym kierunku przez konwerter zasilania. Pozwala to dynamicznie przełączać się między napięciem stałym i prądem stałym, jednocześnie zmieniając kierunek konwersji mocy. Korzyścią z tego jest możliwość korzystania z tego samego zasilania, aby kontrolować zarówno moc dostarczaną jak i pobieraną z urządzenia magazynującego np. akumulatora lub super kondensatora. Ponadto, może on bardzo szybko przełączać się automatycznie między dostarczaniem i pobieraniem energii. Ma to szczególnie ważne znaczenie np. w zasilaniu krytycznych szyn napięciowych w serwerach lub aplikacjach automatyki, aplikacjach związanych z odnawialnymi źródłami energii lub aplikacjach motoryzacyjnych.

"Microchip stale rozwija unikalne rozwiązania, które pomogą rozwiązać dzisiejsze złożone wyzwania w zakresie kontroli mocy", powiedział Keith Pazul, dyrektor ds. Marketingu działu Analog, Power and Interface firmy Microchip. "Microchip oferuje szeroką gamę metod zarządzania energią, dając klientom dostosowane rozwiązania z wieloma różnymi cyfrowymi i analogowymi technologiami sterowania mocą. Nasze portfolio sterowników DEPA zapewnia naszym klientom lepsze możliwości zastosowań analogowych konwerterów, które wymagają komunikacji cyfrowej lub dynamicznej rekonfiguracji, a które nie są dobrze obsługiwane na obecnym rynku."

Wszystkie główne parametry wydajności są całkowicie konfigurowalne w rdzeniu mikrokontrolera, który zarządza analogowymi pętlami sterowania wewnątrz układu MCP19215. Ograniczenie prądu, częstotliwość pracy, reakcje na błędy oraz blokady nadprądowe i podnapięciowe mogą być dostosowane do wymagań danej aplikacji. MCP19215 posiada również energooszczędne tryby uśpienia i możliwość bezawaryjnej pracy przy niestabilnych warunkach przy podłączaniu obciążenia, co czyni go idealnym rozwiązaniem dla zastosowań motoryzacyjnych.

Urządzenie można zaprogramować, aby wyłączyć zbędne peryferia i wejść w tryb uśpienia, umożliwiając bezpośrednie podłączenie do akumulatora przy minimalnym poborze mocy, gdy np. silnik nie pracuje. Korzystanie z konfigurowalnych wewnętrznych rejestrów umożliwia zaprogramowanie częstotliwości roboczej, oraz przesunięcia fazowego, w celu koordynacji pracy dwóch przetwornic. Zmniejsza to promieniowanie elektromagnetyczne w aplikacji, zapobiegając problemom z zakłóceniami.

Więcej informacji o nowych kontrolerach MCP19215 mogą Państwo uzyskać z załączonej dokumentacji technicznej.