Dodano: wtorek, 28 lutego 2017r. Producent: ROHM

Portfolio sterowników obiektywów firmy ROHM dla aplikacji modułów kamer ze stabilizacją obrazu

W ostatnich latach notuję się gwałtowny postęp w dziedzinie technologii obsługi kamer stosowanych w urządzeniach mobilnych takich jak przede wszystkim smarfonów, które mimo kompaktowych rozmiarów otrzymały tak zaawansowane funkcje jak zoom, stabilizacja obrazu oraz auto focus, które stały się już obecnie standardem wyposażenia. Od 2008 roku korporacja ROHM rozwija układy scalone takie jak sterowniki obiektywów dla modułów kamer, które są opracowane dla obsługi tychże dodatkowych funkcji i zostały powszechnie przyjęte przez producentów sprzętu zarówno w Japonii, jak i na całym świecie. W odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku na nieporuszone zdjęcia odległych obiektów lub wykonanych w warunkach słabego oświetlenia, firma ROHM skupia obecnie swój wysiłek na rozwoju układów wspomagających optyczną stabilizację obrazu, która już w nieodległej przyszłości ma być szeroko zaadaptowana w urządzeniach mobilnych.

Na początku w 2008r. ROHM oferował sterowniki obiektywu z autofokusem obsługujące dwukierunkowe napędy z funkcją kompensacji, która tłumi drgania przejściowe dla kontroli Feedback Forward, która w tym czasie była uważana jako najlepsza dla sterowników z obsługą AF. Od tego ROHM stale rozszerza tę linię poprzez rozwój sterowników do obiektywów dla kontroli Feedback Forward o modele kompatybilne z różnymi napędami i układami scalonymi sterowników obiektywu z optyczną stabilizacją obrazu, które po raz pierwszy zostały zastosowane w smartfonach w 2012 roku.

Elektroniczna stabilizacja obrazu wykrywa rozbieżności położenia w klatkach obrazu i wykonuje odpowiednich obliczeń kompensacyjnych. W przeciwieństwie do tego optyczna stabilizacja obrazu wykrywa poruszenie lub drżenie aparatu przez czujnik żyroskopowy zintegrowany w smartfonie lub aparacie. Chociaż obie metody mają swoje wady i zalety, w ostatnich latach optyczna stabilizacja obrazu okazała się bardziej skuteczna w warunkach słabego oświetlenia i przechwytywania obiektów na dłuższych dystansach, przez co w rezultacie oczekuje się zwiększonego jej zastosowania w niedalekiej przyszłości, w szeregu popularnych zastosowań. Ponadto producenci kamer zaczynają przyjmować systemy hybrydowe z wykorzystaniem metod zarówno elektronicznych i optycznych w celu poprawy wydajności systemów stabilizacji obrazu.

Istnieją różne sposoby, aby osiągnąć optyczną stabilizację obrazu. W aparatach cyfrowych stosuje się metody przesunięcia i kompensacji ruchu soczewek w obiektywie, a także metoda przesunięcia matrycy, która polega na przesunięciu elementu czujnika obrazu, w czasie gdy obiektyw jest umiejscowiony na stałe w aparacie. Większość aparatów stosowanych w smartfonach przyjmuję za to metodę w którym cały moduł kamery porusza się płynnie, aby kompensować ruch. Firma ROHM opracowała szereg elementów wykonawczych potrzebnych do regulacji osi optycznej dla różnych systemów stabilizacji optycznej. Ponadto ROHM rozwija również technologię sterowania mikrosiłowników, które mają poprawić wydajność modułów kamer w przyszłości.

Pozostałe aktualności:

InnoSwitch4-QR umożliwia projektowanie kompaktowych sterowników LED o wydajności >92 procent i do 220W mocy

InnoSwitch4-QR umożliwia projektowanie kompaktowych sterowników LED o...

Przykładowy raport projektowy (DER-1038) przedstawia zalety układów scalonych InnoSwitch4-QR w smukłej płytce...

poniedziałek, 31 marca, 2025 Więcej

Układy FPGA PolarFire® SoC firmy Microchip Technology uzyskują kwalifikację AEC-Q100

Układy FPGA PolarFire® SoC firmy Microchip Technology uzyskują...

Układy FPGA PolarFire® System on Chip (SoC) firmy Microchip Technology uzyskały kwalifikację Automotive Electronics...

wtorek, 25 marca, 2025 Więcej

Sterowniki TinySwitch-5 Power Integrations umożliwiają budowanie wysokiej sprawności zasilaczy do 175W mocy

Sterowniki TinySwitch-5 Power Integrations umożliwiają budowanie...

Firma Power Integrations zaprezentowała TinySwitch™-5, zwiększając moc wyjściową najpopularniejszej rodziny...

poniedziałek, 24 marca, 2025 Więcej

Digi Navigator™ wprowadza usprawnienia w konfiguracji i zarządzaniu urządzeń automatyki

Digi Navigator™ wprowadza usprawnienia w konfiguracji i zarządzaniu...

Firma Digi International światowy lider w dziedzinie rozwiązań łączności IoT, opublikowała ulepszone oprogramowanie...

piątek, 21 marca, 2025 Więcej

Mikrokontrolery klasy podstawowej AVR32® SD firmy Microchip Technology zapewniają rygorystyczne wymagania bezpieczeństwa funkcjonalnego

Mikrokontrolery klasy podstawowej AVR32® SD firmy Microchip Technology...

Microchip Technology wprowadza na rynek rodzinę mikrokontrolerów AVR32® SD z wbudowanymi mechanizmami bezpieczeństwa...

czwartek, 20 marca, 2025 Więcej

Microchip Technology wprowadza skalowalny i elastyczny ekosystem rozwiązań, aby przyspieszyć innowacje w zakresie e-mobilności

Microchip Technology wprowadza skalowalny i elastyczny ekosystem...

Microchip Technology wprowadza na rynek ekosystem rozwiązań dedykowany elektrycznym jednośladom (E2W).

środa, 19 marca, 2025 Więcej