Dodano: wtorek, 28 luty 2017r. Producent: ROHM Komentarzy: (dodaj komentarz)

Portfolio sterowników obiektywów firmy ROHM dla aplikacji modułów kamer ze stabilizacją obrazu

W ostatnich latach notuję się gwałtowny postęp w dziedzinie technologii obsługi kamer stosowanych w urządzeniach mobilnych takich jak przede wszystkim smarfonów, które mimo kompaktowych rozmiarów otrzymały tak zaawansowane funkcje jak zoom, stabilizacja obrazu oraz auto focus, które stały się już obecnie standardem wyposażenia. Od 2008 roku korporacja ROHM rozwija układy scalone takie jak sterowniki obiektywów dla modułów kamer, które są opracowane dla obsługi tychże dodatkowych funkcji i zostały powszechnie przyjęte przez producentów sprzętu zarówno w Japonii, jak i na całym świecie. W odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku na nieporuszone zdjęcia odległych obiektów lub wykonanych w warunkach słabego oświetlenia, firma ROHM skupia obecnie swój wysiłek na rozwoju układów wspomagających optyczną stabilizację obrazu, która już w nieodległej przyszłości ma być szeroko zaadaptowana w urządzeniach mobilnych.

Na początku w 2008r. ROHM oferował sterowniki obiektywu z autofokusem obsługujące dwukierunkowe napędy z funkcją kompensacji, która tłumi drgania przejściowe dla kontroli Feedback Forward, która w tym czasie była uważana jako najlepsza dla sterowników z obsługą AF. Od tego ROHM stale rozszerza tę linię poprzez rozwój sterowników do obiektywów dla kontroli Feedback Forward o modele kompatybilne z różnymi napędami i układami scalonymi sterowników obiektywu z optyczną stabilizacją obrazu, które po raz pierwszy zostały zastosowane w smartfonach w 2012 roku.

Elektroniczna stabilizacja obrazu wykrywa rozbieżności położenia w klatkach obrazu i wykonuje odpowiednich obliczeń kompensacyjnych. W przeciwieństwie do tego optyczna stabilizacja obrazu wykrywa poruszenie lub drżenie aparatu przez czujnik żyroskopowy zintegrowany w smartfonie lub aparacie. Chociaż obie metody mają swoje wady i zalety, w ostatnich latach optyczna stabilizacja obrazu okazała się bardziej skuteczna w warunkach słabego oświetlenia i przechwytywania obiektów na dłuższych dystansach, przez co w rezultacie oczekuje się zwiększonego jej zastosowania w niedalekiej przyszłości, w szeregu popularnych zastosowań. Ponadto producenci kamer zaczynają przyjmować systemy hybrydowe z wykorzystaniem metod zarówno elektronicznych i optycznych w celu poprawy wydajności systemów stabilizacji obrazu.

Istnieją różne sposoby, aby osiągnąć optyczną stabilizację obrazu. W aparatach cyfrowych stosuje się metody przesunięcia i kompensacji ruchu soczewek w obiektywie, a także metoda przesunięcia matrycy, która polega na przesunięciu elementu czujnika obrazu, w czasie gdy obiektyw jest umiejscowiony na stałe w aparacie. Większość aparatów stosowanych w smartfonach przyjmuję za to metodę w którym cały moduł kamery porusza się płynnie, aby kompensować ruch. Firma ROHM opracowała szereg elementów wykonawczych potrzebnych do regulacji osi optycznej dla różnych systemów stabilizacji optycznej. Ponadto ROHM rozwija również technologię sterowania mikrosiłowników, które mają poprawić wydajność modułów kamer w przyszłości.

Komentarze do artykułu

Pozostałe aktualności:

Pierwsze jednoukładowe rozwiązanie do synchronizacji sieci firmy Microchip zapewnia ultraprecyzyjne taktowanie urządzeń 5G

Pierwsze jednoukładowe rozwiązanie do synchronizacji sieci firmy Microchip...

Microchip Technology Inc. umożliwia osiągnięcie wydajności 5G dzięki pierwszemu jednoukładowemu, wysoce zintegrowanemu,...

Digi XBee od podszewki czyli jak wybrać odpowiedni moduł radiowy dla swojej aplikacji?

Digi XBee od podszewki czyli jak wybrać odpowiedni moduł radiowy dla swojej...

Moduły XBee zapewniają łączność bezprzewodową dla podłączonych urządzeń na rynku machine-to-machine (M2M) i Internetu rzeczy (IoT)....

Rozwiązania firmy ROHM wspierające rozwój przemysłowych aplikacji IIoT

Rozwiązania firmy ROHM wspierające rozwój przemysłowych aplikacji IIoT

ROHM spełnia wymagania rynku IIoT dzięki szerokiej gamie produktów zapewniających większą niezawodność, wydajność oraz miniaturyzację.