Dodano: wtorek, 26 sierpień 2014r. Producent: XPPower Komentarzy: (dodaj komentarz)

Jak wybrać odpowiedni zasilacz dla swojej aplikacji?

Globalne aplikacje wymagają źródeł zasilania, które mogą pracować nie tylko w uniwersalnym zakresie napięć wejściowych w przedziale od 90 do 264VAC, ale również muszą sprostać oczekiwaniom klienta co do żywotności we wszystkich warunkach eksploatacyjnych.

Dość powszechnie przyjętym warunkiem przez producentów zasilaczy jest to, że określają oni współczynnik redukcji mocy w dolnym zakresie napięć wejściowych od 90 do 115VAC. Jest to decyzja podejmowana jeszcze w fazie projektowania, mająca wpływ na sprawność zasilacza na tych napięciach wejściowych, temperaturę komponentów, żywotność oraz koszty wymagane dla osiągnięcia pełnej mocy w całym zakresie napięć wejściowych.

Z punktu widzenia inżyniera, przy projektowaniu zasilacza dla swojego produktu, musi on zdecydować, co tak naprawdę jest mu potrzebne. Powstają wtedy dopuszczalne kompromisy w projekcie, aby spełnić wymagania funkcjonalne, trwałość przy zachowaniu akceptowalnej równowagi kosztów. Dobrym przykładem projektu bez kompromisów to seria zasilaczy CCB200 firmy XP Power. Seria została zaprojektowana z myślą o osiągnięciu bardzo wysokiej wydajności dla całego zakresu napięć wejściowych. CCB200 może dostarczyć do 200W ciągłej mocy w temperaturze do +70°C, przy napięciu wejściowym 90 VAC. Sprawność przy 90VAC jest nadal bardzo wysoka w całym zakresie obciążenia:

To co często można zaobserwować to materiały marketingowe, z których wynika że oferowane produkty spełniają wysokie wartości mocy maksymalnej, ale patrząc w szczegółowe dane zawarte w dokumentacji technicznej dochodzimy do wniosków, że moc ta osiągana jest z ograniczeniami zarówno zakresu napięcia wejściowego oraz maksymalnej temperatury pracy.

Możemy zaobserwować tutaj, że dla typowej temperatury otoczenia +50°C przy 90VAC, zasilacz może osiągnąć faktycznie tylko 120W, poprzez obniżenie parametrów znamionowych zarówno ze względu na temperaturę jak i niskie napięcie wejściowego. Pracując zatem przy pełnym obciążeniu, niskim napięciu wejściowym w temperaturze otoczenia +50°C, jego żywotność byłaby znacznie ograniczona. Zatem jeśli aplikacja wymaga zastosowania zasilacza o mocy 200 watów w pełnym zakresie napięcia wejściowego przy +50°C otoczenia, to dokumentacja techniczna zasilacza powinna być czytana z uwagą, aby upewnić się że oferowany produkt spełni odpowiednio Twoje wymagania.

Komentarze do artykułu

Pozostałe aktualności:

Pierwsze jednoukładowe rozwiązanie do synchronizacji sieci firmy Microchip zapewnia ultraprecyzyjne taktowanie urządzeń 5G

Pierwsze jednoukładowe rozwiązanie do synchronizacji sieci firmy Microchip...

Microchip Technology Inc. umożliwia osiągnięcie wydajności 5G dzięki pierwszemu jednoukładowemu, wysoce zintegrowanemu,...

Digi XBee od podszewki czyli jak wybrać odpowiedni moduł radiowy dla swojej aplikacji?

Digi XBee od podszewki czyli jak wybrać odpowiedni moduł radiowy dla swojej...

Moduły XBee zapewniają łączność bezprzewodową dla podłączonych urządzeń na rynku machine-to-machine (M2M) i Internetu rzeczy (IoT)....

Rozwiązania firmy ROHM wspierające rozwój przemysłowych aplikacji IIoT

Rozwiązania firmy ROHM wspierające rozwój przemysłowych aplikacji IIoT

ROHM spełnia wymagania rynku IIoT dzięki szerokiej gamie produktów zapewniających większą niezawodność, wydajność oraz miniaturyzację.