Dodano: wtorek, 26 sierpień 2014r. Producent:

AX-Sigfox nowy mikrokontroler RF firmy Axsem dla aplikaci Sigfox

Axsem AX-SigfoxAX-Sigfox firmy Axsem jest jednoukładowym rozwiązaniem dla końcówek sieci w technologii Sigfox. Wielkoobszarowe pokrycie zasięgiem dla nisko napięciowych, niskiej przepustowości aplikacji Internet of Things (IoT) nie może być osiągnięte za pomocą standardów GPRS, lub LTE. Dlatego też luka ta została wypełniona przez Sigfox, ultra niskiego napięcia rozwiązania łączności bezprzewodowej.

Specyfikacja

 • 1.8 - 3.6 V supply voltage
 • -40oC to +85o C
 • 50 nA off current (external wake-up via POR)
 • 950 nA sleep current (internal wake up)
 • 1600 nA sleep current (wake up via 32k OSC)
 • 10 mA RX current
 • 45 mA TX current at 14 dBm (selectable)
 • 10 mA TX current at 0 dBm (selectable)
 • Output power up to 16 dBm
 • -129 dBm RX sensitivity @ 600 bps (PER 10-2)
 • 156 dB link budget to Sigfox gateway

Układ AX-Sigfox umożliwia osiągnięcie funkcjonalności up-linku i down-linku dla dowolnej istniejącej aplikacji kosztem powierzchni 20 x 13 mm na PCB. Układ może również pracować samodzielnie dla kontroli małych aplikacji sensorycznych. AX-Sigfox jest zaprogramowany do natychmiastowego działania, a dodatkowo może obsłużyć indywidualnie dopasowany program użytkownika.

AX-Sigfox jest mikrokontrolerem RF typu SoC bazującym na ultra niskiego poboru mocy mikrokontrolerze AX8052 oraz transceiverze AX5043 w obudowie o wielkości 7x5 mm. Układ może być sterowany za pomocą interfejsu poleceń Sigfox AT, który jest dostępny za pośrednictwem portu UART. Dla użytkowników, którzy nie chcą drugiego mikrokontrolera w swoim systemie, Axsem oferuje dostęp do biblioteki Sigfox za pośrednictwem interfejsu API. Mikrokontroler posiada ponadto 64 KB pamięci Flash, z czego ponad 32 kB są dostępne dla aplikacji niestandardowej, która może zostać opracowana za pomocą zintegrowanego środowiska programistycznego AXCode::Blocks IDE firmy Axsem. Mikrokontroler wyposażony jest w wiele urządzeń peryferyjnych, takich jak m.in. SPI Master, UART, RTC, GPIO, ADC, DAC oraz czujnik temperatury, które są dostępne dla programu użytkownika.

Część AX-Sigfox odpowiedzialna za transmisję radiową korzysta z układu AX5043 oferującego najniższy pobór mocy w swojej klasie. AX5043 może sprzętowo modulować i demodulować protokół Sigfox, co skutkuje najniższym zużyciem energii i odciążeniem głównego mikrokontrolera. W kierunku nadawania czułość +14dBm może być osiągnięcia przy poborze mocy na poziomie zaledwie 45mA. Po stronie odbiorczej natomiast 10 mA jest wymagane podczas pracy z napięciem od 1,8 V do 3,6 V. Wydajność pozostaje taka sama niezależnie od napięcia zasilania.

Dla opcjonalnego rozwoju oprogramowania jednoukładowch aplikacji stosowane jest środowisko AXCode :: Blocks IDE wyposażone w najlepszej klasy narzędzia deweloperskie, funkcje debugowania, jak również kompilator języka C - SDCC.

Więcej informacji o nowym układzie firmy Axsem mogą Państwo uzyskać z załączonej karty katalogowej produktu.