Dodano: wtorek, 26 sierpień 2014r. Producent: Microchip Komentarzy: (dodaj komentarz)

Moduł bezprzewodowy RN2483 w technologii LoRa™ dla aplikacji IoT oraz M2M

Firma Microchip Technology Inc, wiodący dostawca m.in. mikrokontrolerów, układów mixed-signal, układów analogowych oraz rozwiązań pamięci Flash zaprezentowała pierwszy z serii bezprzewodowych modułów komunikacyjnych w technologii LoRa™.

Technologia LoRa™ przy niskiej przepustowości danych umożliwia aplikacjom IoT oraz M2M, komunikację bezprzewodową o zasięgu ponad 10 mil oraz żywotności baterii mogącej przekroczyć 10 lat. Ponadto LoRa™ umożliwia podłączenie milionów bezprzewodowych węzłów z bramkami w technologii LoRa™. Moduł RN2483 przystosowany jest do pracy w częstotliwości 433/868 MHz i jest zgodny z europejską dyrektywą dla modułów radiowych R&TTE, co przyspiesza czas rozwoju przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów rozwoju. Dodatkową zaletą nowego modułu firmy Microchip jest jego miniaturowy rozmiar 17.8 x 26.3 x 3mm z 14 wyprowadzeniami GPIO, zapewniając elastyczność dla połączenia i kontroli dużej liczby zdalnych czujników i innych aplikacji.

Gartner przewiduje, że do 2020 roku na świecie będzie blisko 25 miliardów połączonych rzeczy (IoT, M2M). W czasie gdy rynek zdalnych aplikacji IoT gwałtownie rośnie, inżynierowie mają za zadanie dostarczyć prostą oraz solidną infrastrukturę. Dlatego też wymagają oni rozwiązania, które jest proste do zaprojektowania, aby w krótkim czasie wprowadzić gotowy produkt na rynek, który będzie zdolny do działania w skali krajowej.

Moduł RN2483 dostarczony jest ze stosem protokołu LoRaWAN™, więc można go łatwo połączyć z szybko rozwijającą się istniejącą już infrastrukturą LoRa Alliance – zarówno w prywatnie zarządzanych sieciach lokalnych (LAN) jak i publicznych sieciach telekomunikacyjnych dla stworzenia niskiej mocy rozległych sieci (LPWAN) o zasięgu ogólnokrajowym. Integracja stosu LoRaWAN™ umożliwia również połączenie z dowolnym mikrokontrolerem, który posiada interfejs UART, w tym setek mikrokontrolerów PIC® firmy Microchip. Dodatkowo moduł RN2483 wyposażony prosty interfejs komend ASCII firmy Microchip dla łatwej konfiguracji i kontroli.

Technologia LoRa™ ma kilka zalet w stosunku do innych rozwiązań bezprzewodowych. Wykorzystuje ona modulację w bazowym widmie rozproszonym, ze zdolnością do demodulacji poniżej 20 dB poziomu szumu. Zapewnia to wysoką czułość z solidnymi połączeniami, zwiększając wydajność sieci oraz eliminując zakłócenia. Technologia LoRa™ oferuje również znacznie większy zasięg niż pozostałe protokoły bezprzewodowe co pozwala na modułowi RN2483 na działanie bez wzmacniaczy, zmniejszając całkowity koszt aplikacji. W porównaniu do sieci komórkowych 3G i 4G, technologia LoRa™ jest lepiej skalowalna i bardziej opłacalna dla aplikacji wbudowanych.

Moduł RN2483 rozwiązuje odwieczny dylemat inżynierów aplikacji bezprzewodowych, który dotyczy wyboru między większym zasięgiem, a niższym zużyciem energii. Dzięki zastosowaniu technologii LoRa™, projektanci mogą teraz zwiększyć obie wartości zasięgu oraz niskiego poboru mocy przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów dodatkowych wzmacniaczy. Dodatkowo moduł RN2483 zapewnia im zdolność do zapewnienia bezpieczeństwa łączności przy użyciu szyfrowania AES-128.

Dzięki skalowalności, solidnej komunikacji, mobilności i zdolności do pracy w trudnych warunkach zewnętrznych, moduł RN2483 doskonale nadaje się do stosowania w szerokiej gamie bezprzewodowych aplikacji monitorowania i kontroli nie wymagających wysokich prędkości transmisji. Przykładowymi aplikacjami mogą być m.in. aplikacje inteligentnego miasta (czujniki oświetlenia ulicznego, czujniki ruchu), energii (inteligentny pomiar poboru prądu/wody/gazu), oraz przemysłowe/komercyjne/domowe aplikacje m.in. HVAC, inteligentne urządzenia, systemy ochrony i oświetlenie.

Więcej informacji o nowym module firmy Microchip mogą Państwo uzyskać na stronie producenta.

Komentarze do artykułu

Pozostałe aktualności:

Przemysł 4.0 – jak skutecznie aplikować o pieniądze na digitalizację?

Przemysł 4.0 – jak skutecznie aplikować o pieniądze na digitalizację?

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości PARP w terminie 28.04.2021 rozpocznie nabór wniosków w ramach konkursu umożliwiającego...

Nowe anteny dookólne 5G OMNI-293 oraz OMNI-493 firmy Poynting

Nowe anteny dookólne 5G OMNI-293 oraz OMNI-493 firmy Poynting

Firma Poynting wprowadza do swojej oferty dwie zupełnie nowe anteny dookólne. Obie mają dokładnie takie same parametry elektryczne, z tym...

Digi International przejmuje firmę Haxiot, producenta i dostawcę rozwiązań IoT w technologii LPWA - LoRaWAN

Digi International przejmuje firmę Haxiot, producenta i dostawcę rozwiązań IoT w...

Digi International, wiodący globalny dostawca produktów i usług związanych z łącznością Internetu rzeczy (IoT), ogłosił dziś, że przejął...