Dodano: wtorek, 26 sierpień 2014r. Producent:

chipKIT™ Pi Expansion Board pierwszy zestaw kompatybilny z Arduino oparty na 32-bitowym mikrokontrolerze PIC32

Microchip chipKIT PiMicrochip Technology Inc. wiodący dostawca mikrokontrolerów zaprezentował nowy zestaw chipKIT™ Pi Expansion Board opracowany wspólnie z element14, kompatybilny z Arduino™, w tym z platformą Raspberry Pi®. Dzięki wsparciu wolontariuszy chipKIT oraz społeczności Arduino współpracującej z inżynierami Microchip udało się rozszerzyć bezpłatne i wieloplatformowe środowisko deweloperskie chipKIT (chipKIT MPIDE), w celu umożliwienia użytkownikom tworzenia, kompilowania i programowania aplikacji zgodnych z Arduino opartych na zestawach chipKIT, bezpośrednio w systemie operacyjnym Raspberry Pi. chipKIT MPIDE jest oprogramowaniem typu open source i jest kompatybilny z językiem oraz środowiskiem programowania Arduino. chipKIT™ Pi Expansion Board oparty jest na 32-bitowym mikrokontrolerze PIC32 firmy Microchip w przyjaznej dla prototypowania niskopinowej obudowie SPDIP. Dzięki temu ogromna społeczność entuzjastów platformy Arduino w tym hobbyści, naukowcy i specjaliści, mogą skorzystać z wysokiej wydajności 32-bitowego mikrokontrolera PIC32, jego dużej pamięci oraz zintegrowanych urządzeń peryferyjnych podczas korzystania z podstawowych narzędzi deweloperskich, które znajdują się w większości domowych warsztatów.

{youtube}Wq6McdbogOY{/youtube}

Raspberry Pi jest powszechnie postrzegany jako jeden z najprostszych i najbardziej przystępnych cenowo komputerów do programowania, który w niecały rok dostępności na rynku sprzedał się w ilości ponad miliona sztuk. element14 chipKIT Pi Expansion Board to pierwszy na świecie zestaw, umożliwiający rozwój 3.3V aplikacji kompatybilnych z Arduino dla platformy Raspberry Pi za pomocą wysokiej wydajności 32-bitowego mikrokontrolera PIC32MX. Ponieważ procesor Raspberry Pi działa z napięciem 3.3V, jego cyfrowe I/O oraz interfejsy łączności (I2C™ , UART , SPI ) wymagają również napięcia 3.3V. Oznacza to, że istniejące płytki prototypowe kompatybilne z Arduino, które oparte są na 5V 8-bitowych mikrokontrolerach, wymagają od użytkowników, aby stworzyć lub zakupić dodatkowe komponenty dla tłumaczenia napięć. Zestaw ChipKIT Pi może być podłączony bezpośrednio do Raspberry Pi poprzez złącze rozszerzeń bez stosowania dodatkowych elementów zmniejszając zarówno koszty jak i złożoność projektu.

Oprócz zgodności z napięciem 3.3V, chipKIT Pi jest jedyną płytką kompatybilną z Arduino, która dostarcza 32-bitowy mikrokontroler dla użytkowników platformy Raspberry Pi, w przyjaznym dla prototypowania pakiecie SPDIP, zatem nawet niedoświadczeni użytkownicy mogą łatwo zmieniać mikrokontrolery PIC32 na nowe - bez konieczności wymiany całej płyty.

Wysoka wydajność układów PIC32, pamięć oraz zintegrowane urządzenia peryferyjne pozwalają na tworzenie aplikacji z większą funkcjonalnościa, w tym m.in. sterowania dotykowego, przetwarzania dźwięku i zaawansowanego sterowania. Dodatkowo, użytkownicy mogą skorzystać z funkcji układu PIC32 w postaci Peripheral Pin Select, która zapewnia elastyczność i możliwość mapowania niektórych peryferyjnych pinów I/O dla dopasowania własnych aplikacji. Również platforma programistyczna MPIDE pozwalają użytkownikom skorzystać z dużego repozytorium dostępnych poradników Arduino, materiałów informacyjnych, gotowych przykładów i innych, aby stworzyć różnorodną gamę aplikacji.

"Zaawansowane funkcje zestawu chipKIT Pi upraszczają tworzenie aplikacji zgodnych z Arduino dla platformy Raspberry Pi", powiedział Derek Carlson , wiceprezes wydziału narzędzi programistycznych w firmie Microchip."Nowa karta rozszerzeń dodaje również dużą ilość pamięci, wysoką wydajność oraz zintegrowane urządzenia peryferyjne dla tworzenia m.in. interfejsów użytkownika, aplikacji przetwarzania dźwięku oraz zaawansowanej kontroli."