Dodano: wtorek, 26 sierpnia 2014r. Producent:

Microchip prezentuje technologię BodyCom™ na targach Embedded World 2013

Microchip BodyCom™Firma Microchip Technology Inc, na konferencji Embedded World 2013 odbywającej się w Niemczech w dniach 26-28 lutego, zaprezentowała swoją najnowszą technologię BodyCom™, która pozwala projektantom po raz pierwszy w historii na użycie ludzkiego ciała jako bezpiecznego kanału komunikacji. W porównaniu do istniejących bezprzewodowych metod komunikacji bliskiego zasięgu technologia BodyCom™ zapewnia niższe zużycie energii, przy jednoczesnym zwiększeniu bezpieczeństwa poprzez zastosowanie dwukierunkowego uwierzytelniania. Ponieważ nowa technologia nie potrzebuje stosowania anten RF, pozwala na prostsze projekty obwodów elektronicznych oraz tym samym niższe rachunki materiałów (BoM). Wszystko to jest możliwe dzięki BodyCom Development Framework V1.0, który dostarczany jest w drodze bezpłatnych bibliotek, działających z 8, 16 i 32-bitowymi mikrokontrolerami PIC® firmy Microchip.

{youtube}dTuXAGUjnQA{/youtube}

Technologia BodyCom™ aktywowana jest poprzez pojemnościowe sprzężenie z ludzkim ciałem. Następnie system rozpoczyna dwukierunkową komunikację między sterownikiem centralnym, a jedną lub większą ilością jednostek bezprzewodowych. Istnieje szeroki zakres zastosowań, gdzie bezpieczna komunikacja bezprzewodowa krótkiego zasięgu jest niezbędna, a nie ma bardziej bezpiecznego kanału niż ludzkie ciało. Jest to szczególnie ważne, gdy użyte zostanie dwukierunkowe uwierzytelnianie, które obsługuje zaawansowane szyfrowanie, jak np. technologię KEELOQ® oraz AES. Przykładowo, technologia BodyCom™ pomaga zapobiec tzw. "Relay Attack" problemowi, który jest typowy w samochodowych pasywnych bezkluczykowych systemach bezpieczeństwa.

Technologia BodyCom™ znacząco zwiększa żywotność akumulatora poprzez wyeliminowanie potrzeby stosowania bezprzewodowego nadajnika, lub wysokiej mocy pól indukcyjnych. Ułatwia również rozwój i obniża koszty materiałów (BoM) nie tylko z racji wyeliminowania z obwodów anten, ale także za pomocą standardowych dla mikrokontrolerów częstotliwości AFE (125 kHz i 8 MHz) stosowanie zewnętrznych kwarcy stało się zbyteczne. Z kolei zgodność technologii BodyCom™ z FCC Part 15-B dla emisji promieniowania, eliminuje koszty i złożoność certyfikacji.

BodyCom System Development Kit - DM160213Dodatkowe przykłady aplikacji obejmują np. zastosowania:

  • kontroli dostępu - systemy zabezpieczeń, domowe/przemysłowe zamki drzwi, drzwi dla zwierząt,
  • bezpieczeństwa osobistego i przemysłowego - dostęp do urządzeń, elektronarzędzi, broni, systemów komputerowych,
  • medyczne - monitoring pacjenta, dostęp do pomieszczeń szpitalnych, śledzenie sprzętu,
  • konsumenckie - zarządzanie profilami konsol do gier i sprzętu do ćwiczeń.

"Technologia BodyCom zapewnia bardziej bezpieczną, tanią i prostą w zastosowaniu metodę wykonywania krótkiego zasięgu, niskiej prędkości transmisji komunikacji bezprzewodowej z najniższym zużyciem energii," powiedział Steve Drehobl, wiceprezes Wydziału MCU8 firmy Microchip. "Nasz BodyCom Development Framework jest dostępny bezpłatnie do pobrania, działając z każdym mikrokontrolerem PIC, tworząc tym samym bardzo niską barierę wejścia w temat dla projektantów potencjalnych aplikacji."

Aby już dziś móc przystąpić do testowania możliwości nowej technologii firma Microchip udostępniła do zamówienia zestaw deweloperski BodyCom Development Kit (DM160213) zawierający centralną jednostkę wraz dwoma bezprzewodowymi jednostkami.