Dodano: wtorek, 26 sierpnia 2014r. Producent:

Nowe układy wykrywania dotyku w ofercie firmy Microchip

Microchip MTCH6301Firma Microchip Technology nie ustając w rozwoju swojej oferty, poinformowała o rozszerzeniu portfolio układów wykrywania dotyku w technologii mTouch™, wraz z czterema nowymi kontrolerami dla aplikacji pojemnościowych ekranów dotykowych – multitouch, czujników zbliżeniowych, touchpadów i rozwiązań w technologii haptycznej.

Nowy układ MTCH6301 jest kontrolerem pojemnościowego wykrywania dotyku będącym punktem zwrotnym w portfolio firmy Microchip. Kontroler ułatwia projektantom dodawanie popularnych gestów multitouch dla ich aplikacji, bez potrzeby żmudnego ich projektowania. Wyrafinowane możliwości tego kontrolera łączące dwa rodzaje pojemnościowego skanowania współrzędnych XY dla ekranów dotykowych oraz touchpadów, udostępniają wiele funkcji, w tym: pojedyncze i podwójne gesty dotykowe, przekazywanie 11 gestów wykonanych pojedynczymi gestami palców i wykrywania do 10 punktów dotyku jednocześnie. Układ kontrolera MTCH6301 wspiera projekty czujników z maksymalnie 13x18 kanałami oraz grubości warstwy dotykowej do 5mm. Dodatkowo firma Microchip oferuje swoje darmowe oprogramowanie narzędziowe "Projected Capacitive Configuration Utility" z funkcją automatycznego strojenia, umożliwiające szybkie dostosowanie do różnych rozmiarów ekranu i grubości warstwy dotykowej. Microchip zapewnia również projektantom biblioteki oprogramowania, dzięki czemu mogą oni dokonywać dalszych dostosowań dla potrzeb własnych aplikacji.

Microchip MTCH101/112Układy MTCH101 i MTCH112 są kontrolerami w małych obudowach, które zapewniają łatwy i solidny sposób na dodanie detekcji zbliżeniowej o zasięgu do 20 cm (8 cali). Dodatkowo, te tanie kontrolery pozwalają zmaksymalizować żywotność akumulatora przy poborze mocy zaledwie 5 mikroamperów. Kontrolery MTCH101/112 zawierają również zaawansowane technologie redukujące wpływ szumu oraz mogą działać samodzielnie bądź podłączone do dowolnego mikrokontrolera poprzez interfejs I2C™, dzięki czemu można w łatwy sposób dodać interfejsy bezdotykowe do każdego projektu. Jest to szczególnie przydatne dla urządzeń mobilnych, które muszą ograniczyć moc transmisji 3G/4G w obecności użytkownika, w celu spełnienia norm FCC i współczynnika SAR. Przechodzenie układów w stan czuwania wpływa ponadto na redukcję zużycia energii szczególnie istotnej w aplikacjach zasilanych bateryjnie.

MTCH810 jest pierwszym w rodzinie kontrolerem Microchip opartym na licencji haptycznej technologii TouchSense® firmy Immersion. Kontroler ten pozwala na łatwe dodawanie haptycznych funkcji dotykowych do każdego pojemnościowego przycisku lub suwaka. Kontroler integruje jednokanałowy haptyczny sterownik wyjścia ze standardowym interfejsem I2C Slave, który pozwala na połączenie z dowolnym układem mikrokontrolera - wszystko w małym 8-pinowym układzie. Projektanci mogą różnicować swoje produkty poprzez wykorzystanie jednego z 14 różnych efektów dotykowych, które są wstępnie zaprogramowane w kontrolerze MTCH810, takie jak pojedyncze i podwójne wibracje.

Układy MTCH6301 dostępne są w 44-pinowych obudowach typu QFN oraz TQFP. Jednostka MTCH101 występuje w 6-pinowej obudowie SOT-23, a wersja MTCH112 dostępna jest w 8-pinowych obudowach SOIC i DFN. Układ MTCH810 posiada obudowę 8-pinową obudowę typu DFN 3x3mm. Wszystkie układy są dostępne jako sample. Pełna produkcja i dostępność zapowiadana jest na grudzień 2012r.