Dodano: wtorek, 26 sierpnia 2014r. Producent:

Nowa technologia GestIC firmy Microchip w układzie MGC3130

Microchip GestICFirma Microchip Technology Inc, zaprezentowała swoją najnowszą opatentowaną technologię GestIC®, która umożliwia wprowadzenie nowej jakości intuicyjnych, bezdotykowych interfejsów użytkownika sterowanych gestami dla szerokiej gamy produktów końcowych.

Konfigurowalny układ MGC3130 o rozmiarze 5x5mm 28pin QFN jest pierwszym na świecie kontrolerem gestów 3D, oferującym m.in. niską moc oraz precyzyjną i szybką detekcję gestów dłoni.

Microchip MGC3130Dzięki niskiemu zużyciu mocy na poziomie 150 mikrowatów w stanie aktywnym, nowy układ czujnika MGC3130 pozwala na użycie gestów 3D zawsze, nawet dla produktów zasilanych bateryjnie, w których budżet energetyczny jest bardzo ograniczony. W rzeczywistości, układ MGC3130 dzięki zoptymalizowanej pod względem zużycia mocy mocy konstrukcji oraz dzięki różnorodności konfigurowalnych trybów poboru mocy zapewnia najniższe zużycie energii w porównaniu z innymi czujnikami w technologii 3D oraz do 90% niższe zużycie niż w systemach bazujących na kamerach (np. kontrolery ruchu w nowych konsolach).

{youtube}Eyw6t85Ub6Y{/youtube}

Technologia GestIC osiąga wyjątkową precyzję w wykrywaniu gestów, wymaganą przez dzisiejsze produkty konsumenckie, poprzez wbudowaną w układ bibliotekę intuicyjnych i naturalnych ludzkich gestów zwaną Colibri Suite. Colibri Suite łączy stochastyczny ukryty model Markova (Hidden Markov models - HMMs), oraz wektorowy model x/y/z określający pozycję dłoni. Biblioteka daje projektantom szybkie i łatwe narzędzie do implementacji ogólnie przyjętych i intuicyjnych gestów dla potrzeb swojej aplikacji, aby szybko i bez ryzyka wprowadzić gotowy produkt na rynek. Przykłady możliwych zastosowań obejmują m.in.: budzenie aplikacji przy zbliżeniu, śledzenie położenia, gesty kręgu i gesty symboli do wykonywania funkcji, takich jak włączanie/wyłączanie, otwieranie aplikacji, punkt, kliknięcie, zoom, przewijanie i wiele innych. Dodatkowo układ zapewnia programistom elastyczność w zakresie wykorzystania wstępnie odfiltrowanych sygnałów elektrody dla dodatkowych funkcji w swoich aplikacjach.

DM160217Technologia wykrywania gestów GestIC wykorzystuje cienkie elektrody wykonane z materiałów przewodzących, takich jak ścieżki płytki drukowanej (PCB), lub powłoki tlenku indowo cynowego (ITO), w celu umożliwienia łatwej i niedostrzegalnej integracji za obudową urządzenia, co z kolei pozwala na zachowanie bardzo niskich całkowitych kosztów systemu. Dodatkowo technologia zapewnia 100% pokrycie powierzchni, eliminując "kąt widzenia", oraz martwe punkty znajdujące się w innych technologiach. Dzięki odległości wykrywania do 15 cm, układ MGC3130 jest idealnym wyborem dla produktów przeznaczonych do stosowania w pobliżu użytkownika. Dzięki serii konfigurowalnych, oraz inteligentnych funkcji kontroler MGC3130 umożliwia przełom w dziedzinie projektowania interfejsów HMI (Human-Machine-Interface) w różnych branżach.

Microchip rozpoczął już współpracę z producentami urządzeń wejściowych i innych produktów dla realizacji ciekawych i skutecznych urządzeń. Przykładowe zastosowania to m.in. klawiatura korzystająca z zaawansowanych możliwości interfejsu w nowym systemie operacyjnym Windows® 8.

Firma Microchip oddaje również do użycia nowy zestaw deweloperski Sabrewing MGC3130 Single Zone Evaluation Kit (DM160217), który jest możliwy do zamówienia już dziś.