Dodano: wtorek, 26 sierpnia 2014r. Producent:

Nowe mikrokontrolery Lapis Semi pierwsze z funkcjonalnością odtwarzania dźwięku

Firma Lapis Semiconductor należąca do grupy ROHM ogłosiła opracowanie pierwszego w branży układu mikrokontrolera małej mocy, który łączy istniejące funkcje mikrokontrolerów zoptymalizowane dla urządzeń gospodarstwa domowego z funkcjonalnością wiernego odtwarzania dźwięku. Istniejące mikrokontrolery dla urządzeń domowych zazwyczaj nie posiadają funkcjonalności odtwarzania audio wymagającej zastosowania dodatkowych układów, które integrują syntezę głosu oraz pełnią funkcję wzmacniacza głośnika. Zatem nowy układ pełni te same funkcje w jednym układzie nie powodując straty jakości generowanego dźwięku jak i wpływając na obniżenie awaryjności całego rozwiązania eliminując do 4 zbędnych układów.

Funkcjonalność układu ML610Q380 firmy LapisMikrokontrolery rodziny ML610Q38X łączy sprawdzony energooszczędny 8-bitowy rdzeń typu RISC z funkcjonalnością syntezy mowy oraz 0.6W wzmacniacz głośników. Obwód PWM dla sterowania IGBT jest zintegrowany w układzie, tak samo jak sterownik LCD obsługujący do 96 punktów w rozdzielczości 24 × 4.

W ostatnich latach trend w sektorze elektroniki użytkowej skierowany był ku "uniwersalnym" projektom, łatwym w użyciu, jak i ekologicznym, które charakteryzują się niskim zużyciem energii, zmniejszającym negatywny wpływ na środowisko naturalne. Mając to na uwadze mikrokontrolery ML610Q38X integrują wiele funkcji wymaganych dla kompaktowych urządzeń w jednym układzie, w tym funkcje stanu czuwania, które wykorzystuje minimalną moc.

Zastosowanie nowego układu ml610q38x firmy LapisPrzykładowo dodanie funkcjonalności audio do pilotów zdalnego sterowania wymaga jedynie zmiany mikrokontrolera oraz dodania głośnika. Dla zastosowań wymagających dłuższego czasu odtwarzania sekwencji audio dostępne są modele wyposażone w większą pojemność nieulotnej pamięci P2ROM™ opracowanej przez Lapis Semiconductor. Dostępna jest pojemność od 4 do 16Mbit w zależności od modelu mikrokontrolera. Dla przykładu pamięć o pojemności 16Mbitów pomieści ponad 10 minut dźwięku w 4bitowym formacie ADPCM2 przy częstotliwości próbkowania 6.4kHz.

Nowa rodzina mikrokontrolerów sprawdzi się doskonale w aplikacjach gospodarstwa domowego takich jak wszelkiego rodzaju podgrzewacze, kuchnie indukcyjne, frytkownice jak również we wszelkiego rodzaju sprzęcie elektronicznym, zabawkach i urządzeniach medycznych w których możliwe będzie powiadamianie głosowe o wykonanej funkcji.