Dodano: wtorek, 26 sierpnia 2014r. Producent:

Rozległe aplikacje komunikacyjne z modułami XBee firmy Digi International

Digi XBee

Digi International, dostawca rozwiązań łączności bezprzewodowej, stale rozwija swoje produkty, oferując wysokiej jakości, bezpieczne i wydajne bezprzewodowe urządzenia komunikacyjne M2M. Obecnie firma oferuje kilka rodzin produktów, z czego najbardziej popularne są moduły XBee oraz Xbee-Pro w technologii ZigBee.

Bezprzewodowe moduły XBee

Moduły radiowe XBee oraz XBee-Pro technologii ZigBee w obudowach przystosowanych do montażu SMT, jak i przewlekanego, zapewniają niezawodną bezprzewodową łączność dla urządzeń końcowych M2M w sieciach o topologii Mesh. Wersje XBee mają wbudowany kompletny stos ZigBee 2007 i wymagają tylko konfiguracji, dzięki czemu użytkownicy mogą uruchomić swoją sieć mesh w ciągu dosłownie minut. Dostępne programowalne wersje modułów z 32 kB pamięci Flash oraz 2 kB RAM ułatwiają ponadto opracowanie własnej aplikacji opartej na bezprzewodowej technologii ZigBee nawet bez specjalistycznej wiedzy z zakresu projektowania sieci bezprzewodowych. XBee SMT zapewnia zasięg RF w linii prostej do 1,2 km przy +8 dBm mocy, a wersja PRO do 3,2 km przy mocy +18 dBm. Obie wersje zapewniają bezprzewodowy transfer danych na poziomie 250 kb/s, a ich niebywałą zaletą jest możliwość bezpiecznej bezprzewodowej aktualizacji oprogramowania wewnętrznego – over the air w izolowanym środowisku sandbox dla uniknięcia błędów podczas procesu aktualizacji – np. poprzez zakłócenie przesyłanego strumienia danych. Aktualizacja może zostać również przeprowadzona za pośrednictwem interfejsów UART lub SPI.

Co więcej odizolowanie oprogramowania odpowiedzialnego za łączność od programowanej aplikacji eliminuje ryzyko awarii łączności z modułem i zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo i wygodę zdalnego wdrożenia. Obie wersje modułów mają wbudowaną antenę PCB lub drutową lecz udostępniają również możliwość zastosowania anten zewnętrznych za pośrednictwem złącza U.FL/RPSMA. oraz RF pad, a dzięki szerokiemu zakresowi temperatur pracy od –40 do +85°C ich pole zastosowań jest niebywale rozległe.

Wykorzystanie technologii montażu powierzchniowego SMT z gotowymi padami lutowniczymi oraz niewielkich rozmiarów PCB o wielkości zaledwie 2,20×3,4×0,3 cm, w połączeniu z szybkim interfejsem Serial Peripheral Interface (SPI) zapewnia sprawną integrację z mikrokontrolerami, obniża koszty rozwoju i skraca czas wprowadzenia gotowego produktu na rynek.

Produkty uzupełniające

W swojej ofercie firma Digi International ma pełną gamę produktów zwiększających funkcjonalność sieci bezprzewodowych opartych na technologii ZigBee.

Bezprzewodowe bramy telemetryczne i routery serii ConnectPort umożliwiają m.in. na zdalne łączenie i zarządzanie wieloma rozproszonymi sieciami bezprzewodowymi mesh oraz przesyłanie zebranych informacji za pomocą sieci komórkowych, Wi-Fi, Ethernet do centrali zarządzającej daną aplikacją.

Digi ConnectPort X4 Digi ConnectPort X5

Zarządzanie oświetleniem i energią dzięki modułom XBee

Oryginalne aplikacje

Doświadczenie firmy Digi zaowocowało wieloma oryginalnymi wdrożeniami aplikacji ZigBee na szeroką skalę jak miało to m.in miejsce na wyspie St. John należącej do Wysp Dziewiczych Stanów Zjednoczonych gdzie ponad 650 modułów XBee Pro rozsianych po całej wyspie w połączeniu ze sterownikami oświetlenia ulicznego pozwoliło na oszczędne zarządzanie oświetleniem ulicznym z jednego miejsca. Cały system sieci mesh na wyspie o powierzchni blisko 51 km2 został obsłużony przez zaledwie dwa urządzenia ConnectPort łączące i zarządzające wszystkimi modułami XBee na wyspie.

Zarządzanie flotą pojazdów dzięki modułom XBeeKolejnym przykładem aplikacji jest system śledzenia floty pojazdów chłodniczych. Dzięki sieci mesh stworzonej w oparciu o układy XBee udało się przygotować bezprzewodową sieć czujników nadzorujących m.in. temperaturę w chłodni, pracę agregatu chłodniczego, status zamka i ciśnienie w oponach. Informacje zbierane na bieżąco z rozmieszczonych w przedziale chłodniczym sensorów przesyłane są do umieszczonego w kokpicie wyświetlacza oraz dzięki bramie ConnectPort X5 poprzez sieć komórkową GSM do centrali firmy, która ponadto dzięki nawigacji GPS wie gdzie aktualnie znajduje się dany pojazd. Różnorodność i liczba aplikacji modułów Digi XBee jest ogromna. Ich wspólną cechą jest niezwykła funkcjonalność pozwalająca na pełne zautomatyzowanie i nadzór nad wieloma wcześniej niedostępnymi obszarami zastosowań przy jednoczesnym obniżeniu kosztów. Koniec z marnotrawstwem energii elektrycznej w źle zsynchronizowanym oświetleniu ulicznym. Koniec ze zmarnowaną żywnością w niesprawnym pojeździe chłodniczym. Dzięki informacjom dostępnym na bieżąco firmy mogą podjąć stosowne działania w celu ograniczenia strat, bądź zoptymalizowania procesów. Aplikacje oparte na sprawdzonych i niezawodnych rozwiązaniach firmy Digi poprzez pełną automatyzację ułatwiają codzienną pracę, redukują koszty i pozwalają skupić się na innych aspektach rozwoju średnich i dużych przedsiębiorstw.

Technologia iDigi

Digi oferuje również technologię iDigi, która jeszcze bardziej redukuje czas potrzebny na wdrożenie technologii gdzie kontrolować musimy rozproszoną sieć modułów. Jest to rodzaj infrastruktury IT, która łączy wszystkie routery podpięte do Internetu. Dzięki temu klient może zarządzać wszystkimi swoimi modułami z jednego punktu, serwera iDigi, co zdejmuje z niego szereg problemów związanych z tego typu instalacjami. Chmura iDigi została przetestowana na sieciach idących w miliony Xbee. Największe sieci pojedynczego klienta mają na chwilę obecną około 50 tys. routerów oraz 150 000 Xbee i działają równie szybko i bezpiecznie jak kiedy były 100 razy mniejsze. iDigi jest bardzo niezawodne i dostępne – czas niedostępności na 2012 rok jest szacowany na 10 minut. Jednocześnie połączenia są wysoce zabezpieczone dzięki najwyższym standardom bezpieczeństwa jakie oferuje iDigi.

Więcej informacji odnośnie oferty produktów Digi Intetnational mogą uzyskać Państwo bezpośrednio u naszego Inżyniera Aplikacyjnego: dariusz.bednarczyk@gamma.pl, lub pod numerem telefonu (+48) 22 862 75 13.