Dodano: wtorek, 26 sierpnia 2014r. Producent:

Pierwszy układ łączący trójosiowy żyroskop z trójosiowym akcelerometrem

KionixFirma Kionix, Inc należąca od 2009 roku do grupy ROHM będąca liderem w produkcji układów mikroelektromechanicznych (MEMS) takich jak czujniki inercyjne dla produktów konsumenckich, zaprezentowała swój pierwszy układ trójosiowego żyroskopu z trójosiowym akcelerometrem KXG02, o małej mocy i niskim napięciu dla szerokiego zakresu zastosowań konsumenckich.

Kierowany na szybko rozwijający się rynek, który w przewidywaniach iSuppli osiągnie wartość 724.500.000 milionów dolarów w 2014 r., układ KXG02 udostępnia sześć stopni swobody dla tabletów, smartfonów, pilotów telewizyjnych, konsol do gier wideo i innych popularnych urządzeń elektroniki użytkowej. Zintegrowane wsparcie dla magnetometrów firm trzecich umożliwia osiągnięcie aż dziewięciu stopni swobody, a to wszystko w niewielkiej obudowie o rozmiarach zaledwie 4 x 4 x 0.9mm.

Architektura KXG02 zapewnia niski pobór mocy z najniższym w branży maksymalnym natężeniem prądu na poziomie 4mA. Użytkownik ma możliwość włączania, lub wyłączania poszczególnych osi, jak również określenia czasu opóźnienia.

"Nasz nowy 6-osiowy akcelerometr / żyroskop to kompetentny produkt, który bezpośrednio odnosi się do potrzeb klientów w zakresie wysokiej wydajności przy niewielkich gabarytach, niskim natężeniu prądu ułatwiając zarządzanie ogólnym zapotrzebowaniem mocy ", powiedział Scott Miller, wiceprezes ds. inżynierii, Kionix. "Układ KXG02 może zapewnić kilka ważnych korzyści dla projektantów pragnących zaoszczędzić miejsce na płytce, zmniejszyć moc oraz zredukować ogólną liczbę podzespołów w celu uproszczenia całej aplikacji."

Najważniejsze funkcje

  • Równowaga pomiędzy poborem prądu, a poziomem szumów z najwyższą stabilnością ponad temperaturę,
  • 1024-bajtowy bufor FIFO oraz pomocnicza magistrala I2C dla zbierania danych z obu czujników wewnętrznych i zewnętrznych oraz przesyłania pakietów danych z czujników do procesora komputera,
  • Cyfrowe wyjścia I2C z programowalnym przez użytkownika żyroskopem z pełną skalą zakresów ± ??256, ± 512, ± 1024, i ± 2048 o / s oraz programowana przez użytkownika pełna skala zakresu ± 2g / 4g ± / ± 8g dla przyspieszenia,
  • Wbudowany czujnik temperatury,
  • Wybór pasma przez użytkownika,
  • Wyjścia akcelerometru i żyroskopu z 16-bitową rozdzielczością,
  • Napięcia zasilające pomiędzy 2.6V i 3.3V, a cyfrowe napięcia komunikacyjne pomiędzy 1.8V i 3.3V,
  • Wewnętrzny regulator napięcia.

Żyroskopy i akcelerometry firmy Kionix wykorzystują w swoich urządzeniach czołowi producenci urządzeń. Cenionym modelem trójosiowego akcelerometru jest układ KXTF9 stosowany z powodzeniem w wysokiej jakości urządzeniach takich jak m.in.

Z ciekawostek można dodać również, że układy Kionix można znaleźć w kontrolerach ruchu Kinect dla konsoli Xbox360 oraz Move dla PlayStation 3.