Chociaż zasada działania cewki Rogowskiego znana jest już od dawna, to dopiero nowe rozwiązania w technologii nawijania firmy Pulse umożliwiają produkcję na skalę przemysłową cewek Rogowskiego.
Poniższe zdjęcia pokazują etapy produkcji: cewka nawinięta jest na wielosekcyjne szpulki, odcinki są następnie oddzielane i zamontowane w obudowie toroidalnej. Technologia ta pozwala na korzystanie z automatycznych szybkich nawijarek i uzyskaniu niskich kosztów produkcji.
W przeciwieństwie do czujników indukcyjnych zawierających transformator pomiarowy prądu, sygnał wyjściowy w cewce Rogowskiego nie jest proporcjonalny do prądu, lecz do jego pochodnej po czasie Us ~ dip/dt. Do oceny sygnału wyjściowego jest zatem potrzebny układ całkujący, przy czym amplituda tego sygnału jest proporcjonalna do częstotliwości. Są już dostępne układy scalone przeznaczone do oceny tak wytwarzanego sygnału.
Cewka nie zawiera rdzenia magnetycznego, stąd też niekorzystne zjawisko nasycenia nie ma wpływu na jej własności. Brak problemów związanych z nasyceniem umożliwia uzyskanie nie tylko doskonałej zdolności cewki do mierzenia dużych prądów, lecz również całkowitej odporności na polaryzację sygnałem stałym.
Więcej informacji: Pulse PA3202NL, lub bezpośrednio u naszego Inżyniera Aplikacyjnego janusz.kulesza@gamma.pl
Firma Power Integrations zaprezentowała TinySwitch™-5, zwiększając moc wyjściową najpopularniejszej rodziny...
Firma Digi International światowy lider w dziedzinie rozwiązań łączności IoT, opublikowała ulepszone oprogramowanie...
Microchip Technology wprowadza na rynek rodzinę mikrokontrolerów AVR32® SD z wbudowanymi mechanizmami bezpieczeństwa...
Microchip Technology wprowadza na rynek ekosystem rozwiązań dedykowany elektrycznym jednośladom (E2W).
Zaprojektowany dla wysokowydajnych i skalowalnych zastosowań AI, AIB-3588 napędzany jest procesorem RK3588.
Firma Microchip Technology wydała rodzinę mikrokontrolerów PIC32A rozszerzając rozbudowane portfolio 32-bitowych MCU.