Dodano: wtorek, 26 sierpnia 2014r. Producent:

Open Source Hardware

Open Source HardwareOpen Source Hardware (OSHW) to termin, określający maszyny, urządzenia techniczne, lub inne fizyczne przedmioty, których projekt został przekazany do publicznej wiadomości w taki sposób, aby każdy mógł je wytwarzać, modyfikować, rozprowadzać i korzystać z tych rzeczy, wraz z możliwością dalszej odsprzedaży. Definicja ta ma pomóc w ustaleniu wytycznych dotyczących rozwoju i kierunku licencji Open Source Hardware. Przykładem idei OSHW jest architektura komputera PC, udostępniona przez firmę IBM, która na początku lat osiemdziesiątych przekazała pełną dokumentację techniczną i programową swoich komputerów IBM PC XT/AT i tym samym przyczyniła się do niesamowitego postępu komputeryzacji i technologii elektronicznej.

Odpowiednikiem „Otwartego Sprzętu” jest „Otwarte” Oprogramowanie Open Source, które zrewolucjonizowało rynek oprogramowania. Dzięki udostępnieniu - otworzeniu koduOpen Source źródłowego (dosłownie open source) istnieje możliwość wprowadzania modyfikacji, czyli hakowania kodu źródłowego, bez żadnych konsekwencji prawnych jak ma to miejsce w przypadku komercyjnego oprogramowania. Wielka międzynarodowa społeczność programistów wolontariuszy ma dzięki temu realny wpływ na budowanie coraz wydajniejszego, bezpieczniejszego i ogólnie dostępnego bezpłatnego oprogramowania. Dzięki tej inicjatywie korzystamy dziś z powodzeniem z przeglądarki internetowej Firefox, klienta poczty email Thunderbird, oraz pakietu biurowego OpenOffice jak i z wielu innych popularnych zamienników, komercyjnego oprogramowania, a to wszystko bezpłatnie i bez żadnych ograniczeń.

Aby sprzęt mógł zostać zakwalifikowany jako „Otwarty” - należący do OSHW musi zostać dostarczony wraz z pełną dokumentacją, w tym plikami projektu, umożliwiając ich modyfikację, oraz dalszą dystrybucję. Jeżeli dokumentacja nie jest dostarczona razem z produktem, powinna być dobrze udostępniona w rozsądnej cenie reprodukcyjnej na nośniku, lub najlepiej aby była możliwa do pobrania przez internet bez dodatkowych opłat. Dokumentacja musi zawierać pliki projektowe w ogólnie dostępnym formacie umożliwiającym wprowadzanie zmian, na przykład w formacie plików programu CAD.

Dokumentacja dotycząca sprzętu musi też jasno określać, jaka część projektu, jeśli nie wszystkie, jest zgodna z warunkami licencji OSHW.

Ponadto jeśli projekt wymaga licencjonowanego oprogramowania, w tym wbudowanego, lub innego do prawidłowego działania i zapewnienia podstawowych funkcji licencja OSHW może wymagać aby:

  • interfejsy były wystarczająco udokumentowane tak aby umożliwić w prosty sposób na napisanie oprogramowania open source, które pozwoli urządzeniu na prawidłową pracę spełniającą jego podstawowe funkcje,
  • niezbędne oprogramowanie winno być dostarczone na zasadzie licencji open source.

Wiznet ioPlatformZdecydowanie należy zgodzić się z tym, iż inicjatywa jest bardzo atrakcyjna i może - tak samo jak oprogramowanie Open Source - przynieść wiele korzyści dla każdego z nas. Ważne podkreślenia jest iż sami producenci podzespołów elektronicznych coraz bardziej angażują się aby wspierać tę inicjatywę.

Jednym z nich jest Wiznet uznany dostawca rozwiązań komunikacyjnych, takich jak moduły Ethernet należące do serii ioModule będących składową ioPlatform.

Wiznet sponsoruje Open Hardware Summit będącą pierwszą i jak na razie jedyną na świecie konferencją na temat otwartego sprzętu, skupiającą światowej sławy liderów przemysłu, środowiska akademickiego i społeczności DIY (Do It Yourself - zrób to sam). Ostatnia edycja OHS2011 odbyła się 15 września 2011r. w Nowym Jorku gdzie oprócz wielu sesji tematycznych, zaprezentowano aż 36 projektów demonstracyjnych.