Dodano: wtorek, 26 sierpnia 2014r. Producent:

Zdalny monitoring zasobów z wykorzystaniem modułów XBee

Digi - zdalne zarządzanie zbiornikamiMotoryzacyjne centra serwisowe oferują szereg usług, takich jak kontrola pojazdów, a w tym wymianę, lub uzupełnienie płynów eksploatacyjnych stosowanych w układach skrzyni biegów, mechanizmie różnicowym, hamulcach i w układzie kierowniczym. Zapewnienie sprawnej i wysokiej jakości usług jest ich podstawowym zadaniem.

W celu maksymalizacji ich efektywności, zwiększenia rentowności i utrzymania sprawnej obsługi klientów, duże ilości często stosowanych płynów są przechowywane na miejscu w dużych zbiornikach. Dostęp do aktualnych informacji odnośnie poziomu płynów w zbiorniku pozwala stacjom obsługi na uniknięcie niedoborów, jak i możliwość rozwiązywania potencjalnych problemów jak wycieki, lub kradzieże.

Czujniki ultradźwiękowe rozmieszczone w każdym zbiorniku, w połączeniu z modułami Digi XBee w technologii ZigBee pozwalają w czasie rzeczywistym na monitorowanie poziomu płynów w zbiorniku. Moduły XBee zapewniają łączność bezprzewodową tych czujników, tworząc bezpieczną, oraz niezawodną sieć mesh. Pomiary dokonane przez czujniki są wysyłane z modułów XBee do bramy Digi ConnectPort ® X2, która przekazuje zebrane informacje do platformy iDigi ™ za pośrednictwem łączności kablowej, komórkowej, satelitarnej, bądź nawet satelitarnej.

Digi - zdalne zarządzanie zbiornikami

(źr. Digi International)

 

Po podłączeniu do iDigi za pośrednictwem bezpiecznego połączenia IP kierownik stacji, lub dystrybutor oleju mogą uzyskać dostęp do aktualnych informacji odnośnie poziomu płynów w zbiornikach, mogąc przygotować harmonogram terminów dostaw w oparciu o wykorzystanie zasobów. Stacje paliw, oraz obsługi serwisowej nie muszą już polegać na ręcznie sprawdzanym poziomie każdego zbiornika.

iDigi może być nawet skonfigurowany aby wysyłać wiadomości e-mail, SMS, lub innego typu alerty, gdy zostanie przekroczony poziom zdefiniowany przez administratora systemu.

Digi - zdalne zarządzanie zbiornikami

(źr. Digi International)

Przykład obrazujący zdalny system zarządzania zbiornikami. Dystrybutor wie dzięki temu jak zaplanować kolejny transport oleju 10W-30 do stacji, w których jego ilość spadła do poziomu minimalnego.

Technologia bezprzewodowa wkraczająca w niemal każdy aspekt naszego życia pozwala m.in. na zdalne monitorowanie zużycia mediów w naszych domach - oszczędzając koszty i dbając o środowisko, wpływa na bezpieczeństwo cennych ładunków - monitorując ich status, jak i ułatwia prace, oszczędzając czas i pieniądze.