Dodano: wtorek, 26 sierpnia 2014r. Producent:

Nowa generacja 8-bitowych mikrokontrolerów Microchip

Nowe mikrokontrolery Microchip 8-bitGigant z Chandler w stanie Arizona - firma Microchip ogłosiła plany odnośnie roszerzenia oferty miktrokontrolerów ze swojego portfolio układów 8-bitowych.

Microchip chce zwrócić uwagę na swoje nowe produkty ze względu na ich zmniejszone rozmiary, niskie zapotrzebowanie na energię jak i niższą cenę, ale również ze względu na wzbogacone opcje w porównaniu do poprzedniej generacji układów PIC10F2XX takie jak m.in.

  • Configurable Logic Cell - CLC udostępniające kombinacyjne funkcje logiczne takie jak AND / OR / XOR / NIE / NAND / NOR / XNOR
  • Complimentary Waveform Generator – CWG
  • Numerically Controlled Oscilator - NCO

Układy dodatkowo wzbogacone zostały o wcześniej niedostępne, a zgłaszane przez klientów możliwości takie jak czujnik temperatury, PWM, oraz nieulotną pamięć danych i przerwań.

Nowe rodziny układów PIC10F32X dostępne będą w obudowach 6-pin - 2x3 DFN, SOT-23, oraz PDIP. Natomiast rodzina PIC1XF150X konfekcjonowana będzie w obudowach od 8 do 20 pinów w formach w zależności od wersji 2x3 DFN, 3x3/4x4 QFN, MSOP, SSOP, TSSOP, SOIC, PDIP. Obie rodziny posiadają nisko napięciowy zintegrowany oscylator o prędkości 16MHz/32kHz, oraz pracują w zakresie napięć od 1.8 do 5.5V. PIC1XF150X posiada 10-bitowy 12 kanałowy przetwornik ADC, w odniesieniu do 8-bitowego 3 kanałowego w rodzinie PIC10F32X, oraz dodatkowo zawiera jeden 16-bitowy licznik ponad dwa 8-bitowe dostępne w obu układach. Oprócz zwiększonej pojemności pamięci flash i RAM układy PIC1XF150X mogą posiadać w zależności od wersji do 2 komparatorów, interfejsy I2C/SPI, lub EUSART, oraz do 4 komórek CLC (Configurable Logic Cell).

Jeff Kolczak, Product Marketing Manager firmy Microchip prezentuje możliwości programu
CLC Designer Tool dla rodzin układów PIC10F32X, oraz PIC1XF150X.

{youtube}FUcDBywCtDA{/youtube}

 

Diagram układów Microchip PIC10F32X

Diagram układów rodziny PIC10F32X

Diagram układów Microchip PIC1XF150X

Diagram układów rodziny PIC1XF150X

Niski koszt układów jak i bogate wyposażenie powoduje iż wymienione rodziny mikrokontrolerów znajdą z powodzeniem zastosowanie w popularnych konsumenckich aplikacjach, nawet w aplikacjach jednorazowego zastosowania takich jak testery ciążowe, glukometry, monitory dializy, testery narkotykowe, jak również w innych bardziej zaawansowanych rozwiązaniach jak zdalne przełączniki, timery, lub nawet jako "elektroniczny klej" uzupełniając m.in błędy w ASIC, lub PCB.