Dodano: środa, 05 marca 2025r. Producent: Microchip

Najpopularniejsze mikrokontrolery Atmel

Microchip Technology przejął firmę Atmel Corporation w 2016 roku, jednak wielu klientów nadal rozpoznaję Atmel jako odrębnego producenta półprzewodników kojarzonego głównie z czasami, gdy produkował 8-bitowe mikrokontrolery.

Poniżej znalazła się lista najczęściej wyszukiwanych mikrokontrolerów Atmel:

  • 6. ATmega128

    Seria ATmega128 była popularnym wyborem dla elektronicznych regulatorów prędkości w pojazdach zdalnie sterowanych (RC), które wykorzystywały silniki bezszczotkowe, takie jak samochody RC i samoloty RC. Nieco później stosowane były we wczesnych dronach. 128 znalazło również pewną popularność w ekosystemie Arduino, który jest motywem przewodnim dla urządzeń Atmel na tej liście.

  • 5. ATmega328pb

    ATmega328pb to zaktualizowana wersja ATmega328p i jej całkowity remastering na nową matrycę i związanym z tym zmniejszeniem formatu. Było to mniej więcej w czasie przejęcia firmy Atmel w 2016 roku. Zaktualizowany proces doprowadził do kilku nowych funkcji, takich jak pojemnościowe możliwości dotykowe i tryby niskiego poboru mocy.

    Dodaliśmy również kolejny sprzętowy UART, aby ułatwić interfejsowanie z modułami RF, takimi jak Bluetooth. Jednak główną zaletą nowszego procesu technologicznego był znaczny spadek ceny.

  • 4. ATmega2560

    Seria mikrokontrolerów ATmega2560 jest starszym bratem ATmega328p, który znajduje się niżej na liście. Ze względu na dużą liczbę pinów (sto!), 2560 stał się kontrolerem pierwszego wyboru dla drukarek 3D, gdy drukarki 3D zaczęły być sprzedawane na rynku masowym.

    Większość płyt głównych drukarek 3D opierała się na 2560, ponieważ drukarki mają wiele ruchomych części: silniki krokowe, silniki wentylatorów, przyciski, przełączniki itp. Sto pinów jest przydatne, gdy chcesz móc dodać wiele urządzeń peryferyjnych. Również ze względu na dużą liczbę pinów, 2560 pojawia się na Arduino Mega 2560.

  • 3. ATmega32u4

    Seria mikrokontrolerów ATmega32u4 to starsza część, która zawdzięcza swoją sławę Arduino. Port USB stawał się wszechobecny w projektach, a ATmega32u4 oferował właśnie komunikację USB. Można było emulować myszy i słowa kluczowe lub dodać przycisk. Dzięki temu znacznie łatwiej było nawiązać kontakt z systemem operacyjnym bez popadania w przesadę.

    Z Uno usunięto mostek szeregowy, a nową płytkę stworzono z jednej części, 32u4. Narodził się Arduino Micro. Umożliwiło to połączenie szeregowe przechodzące przez część za pomocą programowania, zamiast posiadania drugiej części. USB i bootloader znajdowały się wewnątrz płytki z tylko jednym mikrokontrolerem. Stało się to podejściem dla wszystkich nowych płytek. 32u4 znajdziesz również na płytkach Arduino Esplora, Leonardo i Yún.

  • 2. ATtiny85

    ATtiny85 naprawdę był malutki! Przynajmniej na początku XXI wieku. 8-pinowa płytka dip z płaskiego formatu robaka dała bardzo mały, ale łatwy w użyciu układ podczas lutowania ręcznego. Piny były duże i rozłożone jak pajęczyna. Jeśli byłeś dzieckiem lub dopiero uczyłeś się lutować, to był twój układ. Albo możesz podłączyć go do bezprzewodowej płytki prototypowej.

    Kampania Kickstarter, która wystartowała 9 sierpnia 2012 roku, oferowała Digispark, maleńką płytkę rozwojową USB z obsługą Arduino, która zawierała ATtiny85. Digispark jest nadal dostępny w sprzedaży.

  • 1. ATmega328p

    Najpopularniejszym produktem Atmel jest ATmega328p. Został wybrany jako kontroler dla płytki Arduino Uno, a następnie w Arduino Pro Mini i innych płytkach Arduino Nano. Nadal można znaleźć 328p w Arduino Nano i UNO R3.

    ATmega328p pozostaje popularny w ekosystemie Arduino i wśród twórców. Jest to wydajny, niedrogi układ o niskim zużyciu energii. Jedna z najbardziej przyjaznych dla twórców funkcji, zwłaszcza w porównaniu z nowszymi mikrokontrolerami, pochodzi z 28-pinowej, wąskiej obudowy dual in-line. Piny są na tyle duże, że można wyciągnąć układ z gniazd - nie są potrzebne profesjonalne umiejętności lutowania. ATmega328p oferuje również możliwość samodzielnego programowania. Można tworzyć kod bez kupowania drogich narzędzi programistycznych i możliwe jest stosowanie bootloadera przez port USB. Wszystko to doprowadziło do powstania darmowych zasobów (np. bibliotek kodu) i korzystania z niego przez większą liczbę osób i tworzenia większej ilości bezpłatnych zasobów.

Oprogramowanie Atmel Studio używało konwencji nazewnictwa ustalonej przez Visual Studio i było pierwszym profesjonalnym zintegrowanym środowiskiem programistycznym (IDE), które było podobne do Visual Studio, ponieważ używało powłoki Visual Studio. Można było programować zarówno rodziny AVR, jak i SAM w jednym IDE i było darmowe. To z kolei doprowadziło do popularności mikrokontrolerów Atmel wśród ekosystemu Arduino.

Około wersji 6 lub 7 popularność Atmel Studio gwałtownie wzrosła dzięki społecznościom AVR Freaks i Arduino. W połączeniu z Atmel START i narzędziami programistycznymi oferowanymi przez Atmel, Atmel Studio było jednym z najpotężniejszych środowisk programistycznych wczesnych lat dwutysięcznych (2000). Atmel Studio zostało zastąpione przez Microchip Studio, które zostało zastąpione przez środowisko MPLAB® X IDE, które jest zalecane dla nowych projektów i obsługuje wiele starszych urządzeń Atmel.

Źródło: Microchip Technology Inc. Tłumaczenie: Gamma Sp. z o.o.

Gamma Sp. z o.o. jest autoryzowanym dystrybutorem rozwiązań firmy Microchip Technology w Polsce. Zapraszamy do kontaktu z naszym działem handlowym.

Pozostałe aktualności:

InnoSwitch4-QR umożliwia projektowanie kompaktowych sterowników LED o wydajności >92 procent i do 220W mocy

InnoSwitch4-QR umożliwia projektowanie kompaktowych sterowników LED o...

Przykładowy raport projektowy (DER-1038) przedstawia zalety układów scalonych InnoSwitch4-QR w smukłej płytce...

poniedziałek, 31 marca, 2025 Więcej

Układy FPGA PolarFire® SoC firmy Microchip Technology uzyskują kwalifikację AEC-Q100

Układy FPGA PolarFire® SoC firmy Microchip Technology uzyskują...

Układy FPGA PolarFire® System on Chip (SoC) firmy Microchip Technology uzyskały kwalifikację Automotive Electronics...

wtorek, 25 marca, 2025 Więcej

Sterowniki TinySwitch-5 Power Integrations umożliwiają budowanie wysokiej sprawności zasilaczy do 175W mocy

Sterowniki TinySwitch-5 Power Integrations umożliwiają budowanie...

Firma Power Integrations zaprezentowała TinySwitch™-5, zwiększając moc wyjściową najpopularniejszej rodziny...

poniedziałek, 24 marca, 2025 Więcej

Digi Navigator™ wprowadza usprawnienia w konfiguracji i zarządzaniu urządzeń automatyki

Digi Navigator™ wprowadza usprawnienia w konfiguracji i zarządzaniu...

Firma Digi International światowy lider w dziedzinie rozwiązań łączności IoT, opublikowała ulepszone oprogramowanie...

piątek, 21 marca, 2025 Więcej

Mikrokontrolery klasy podstawowej AVR32® SD firmy Microchip Technology zapewniają rygorystyczne wymagania bezpieczeństwa funkcjonalnego

Mikrokontrolery klasy podstawowej AVR32® SD firmy Microchip Technology...

Microchip Technology wprowadza na rynek rodzinę mikrokontrolerów AVR32® SD z wbudowanymi mechanizmami bezpieczeństwa...

czwartek, 20 marca, 2025 Więcej

Microchip Technology wprowadza skalowalny i elastyczny ekosystem rozwiązań, aby przyspieszyć innowacje w zakresie e-mobilności

Microchip Technology wprowadza skalowalny i elastyczny ekosystem...

Microchip Technology wprowadza na rynek ekosystem rozwiązań dedykowany elektrycznym jednośladom (E2W).

środa, 19 marca, 2025 Więcej