Dodano: wtorek, 26 sierpnia 2014r. Producent:

Niskonapięciowe kontrolery ROHM dla ekranów dotykowych

Kontroler ROHM serii BU2102xROHM Semiconductor przedstawia pierwszy w branży multi dotykowy kontroler dla rezystancyjnych ekranów dotykowych.

Nowa seria szybkich 8-bitowych niskonapięciowych kontrolerów dotykowych BU21023 / BU21024 o wysokiej odporności na zakłócenia jest już dostępna w ofercie ROHM. Nowe sterowniki jako pierwsze w branży, umożliwiają jednoczesne dwu punktowe operacje, czyli intuicyjne sterowanie gestami takimi jak np. "szczypanie", rozszerzanie, oraz obracanie – dostępne wcześniej tylko w droższych pojemnościowych systemach dotykowych.

Zwiększenie złożoności i funkcjonalności urządzeń elektronicznych zwiększa zapotrzebowanie na ekrany dotykowe, które korzystnie wpływają na łatwość użycia i uniwersalność produktów. Ponadto umożliwiają one bezpośrednią interakcję bez potrzeby korzystania z urządzeń wejściowych czy chociażby rysików. Rezystancyjne ekrany dotykowe stanowią obecnie ponad 75% rynku ekranów dotykowych, w dużej mierze zawdzięczając taki wynik niższym kosztom produkcji, oraz większej precyzji działania w porównaniu do technologii pojemnościowej.

Kolejną wielką zaletą rezystancyjnych ekranów dotykowych jest to, iż pozwalają na pracę z paznokciami, lub nawet w rękawiczkach, w odróżnieniu od pojemnościowych ekranów dotykowych, dzięki czemu idealnie nadają się do bardzo popularnych aplikacji konsumenckich takich jak telefony komórkowe, tablety, przenośne konsole gier, odtwarzacze multimedialne, nawigacje GPS i wiele innych.

"Panele dotykowe mają szeroki zakres zastosowań m.in. w telefonach komórkowych, oraz systemach nawigacji samochodowej" powiedział Nick Ikuta, Technical Marketing Manager w firmie ROHM. "Funkcjonalność urządzeń elektronicznych wzrasta z dnia na dzień i coraz bardziej przesuwa się w kierunku obsługi za pomocą wygodnych intuicyjnych gestów. Do tej pory jedynym wyborem dla osiągnięcia takich funkcji był jedynie elektrostatyczny dotykowy ekran typu pojemnościowego. Z nową serią kontrolerów ROHM BU21023 / BU21024, każdy konwencjonalny 4-przewodowy rezystancyjny ekran dotykowy może być łatwo rozbudowany o funkcjonalność dwu punktowego dotyku".

Seria układów BU21023 / BU21024 integruje dedykowany układ analogowy i procesor dla szybkiej i precyzyjnej detekcji dwóch współrzędnych a tym samym wykrywania gestów. Funkcja kalibracji jest również wbudowana co minimalizuje wpływ zmian produkcyjnych, jak również wahań właściwości ekranu dotykowego spowodowanego przez zmiany temperatury, czy w skutek degradacji parametrów pod wpływem czasu. Wszystkie modele obsługują rozdzielczość maksymalną do 1024x1024 pikseli, oraz mogą pracować w przedziale temperatur od -20 do 85 stopni, a w przypadku modelu BU21024FV-M od -40 do 85 stopni. Są oczywiście zgodne z wymogami odnośnie zawartości szkodliwych substancji RoHS.