Dodano: piątek, 06 września 2024r. Producent: Microchip

Dlaczego układy FPGA Microchip są niezbędne dla przyszłości robotyki

Jak zbudować robota, który jest będzie zarówno silny, jak i zwinny, zdolny do bezpiecznego podnoszenia ciężkich ładunków na placu budowy, a jednocześnie wystarczająco lekki i energooszczędny, aby działać przez dłuższy czas bez ładowania? Kluczowym elementem jest wykorzystanie układów FPGA, które minimalizują ogólne zużycie energii, zapewniają bezpieczeństwo podłączonych systemów i obsługują inteligentne robotyczne zadania wizyjne, komunikacyjne i obliczeniowe - wszystko to przy jednoczesnym zmniejszeniu ryzyka bezpieczeństwa w aplikacjach Przemysłu 5.0.

W tym wpisie przyjrzymy się branży robotyki, która zmienia sposób, w jaki pracujemy i żyjemy, rewolucjonizując takie sektory, jak opieka zdrowotna, produkcja, rolnictwo, logistyka i inne. Systemy robotyki napędzają postęp w precyzyjnych operacjach, optymalizując zarządzanie uprawami i zbiorami, przyspieszając linie produkcyjne, zwiększając kontrolę jakości oraz usprawniając operacje magazynowe i zarządzanie łańcuchem dostaw. Osiągnięcia te są możliwe dzięki integracji wielu niezbędnych technologii i protokołów. Układy FPGA PolarFire® firmy Microchip Technology odgrywają kluczową rolę w tej innowacji, oferując unikalne połączenie wydajności energetycznej, bezpieczeństwa, niezawodności i długowieczności, co czyni je niezbędnymi dla nowoczesnych aplikacji robotycznych.

Czego wymagają roboty

Roboty potrzebują układów FPGA, które są wspierane przez niezbędny zakres niezbędnych technologii i protokołów. Oto kilka przykładów, które są zawarte w ofercie układów FPGA i SoC FPGA firmy Microchip:

  • Inteligentna wizja 4K60 na krawędzi: Systemy robotyczne potrzebują wideo, obrazowania i uczenia maszynowego (ML) oraz narzędzi do przyspieszania projektów, które wymagają wysokiej wydajności w małych formatach o niskim poborze mocy na rynkach przemysłowym, medycznym, motoryzacyjnym, lotniczym i obronnym.
  • Wieloosiowe sterowanie silnikiem do napędzania serwonapędów dużej mocy: układy FPGA i SoC FPGA, które oferują elastyczny zestaw IP sterowania silnikiem i projekt referencyjny, umożliwiają systemom robotycznym radzenie sobie ze wzrastającą wydajnością wymaganą do monitorowania i napędzania bardziej wydajnej elektroniki mocy.
  • OPC Unified Architecture (OPC UA): Ten bezpieczny, wieloplatformowy, otwarty standard IEC 62541 dla komunikacji maszyna-maszyna, upraszcza łączność przemysłową oraz integruje urządzenia, systemy automatyki i aplikacje programowe. Może być implementowany przy użyciu układów FPGA PolarFire SoC z wykorzystaniem architektury klient-serwer.
  • Implementacja Robotic Operating System 2 (ROS2): Microchip nawiązał współpracę z Acceleration Robotics w celu opublikowania popularnego narzędzia i wydania biblioteki ROS 2 do budowy złożonych systemów robotycznych z wykorzystaniem układu FPGA PolarFire SoC opartego na RISC-V® i obsługującego zestaw Icicle Kit. Obejmuje on portfolio rdzeni IP zgodnych z ROS 2-API do takich zadań robotycznych, jak percepcja i transformacje współrzędnych.
  • Wsparcie uczenia maszynowego: Zestaw programistyczny akceleratora VectorBlox™ firmy Microchip oraz IP sieci neuronowej oferują najbardziej energooszczędne wnioskowanie sztucznej inteligencji/uczenia maszynowego (AI/ML) oparte na splotowej sieci neuronowej (CNN) z wykorzystaniem układów FPGA PolarFire.
  • Bezpieczeństwo funkcjonalne: Układy FPGA firmy Microchip pomagają programistom spełnić wymagania bezpieczeństwa funkcjonalnego normy IEC 61508, które są warunkiem wstępnym dla projektów robotycznych. Wymagania normy IEC 61508 są obszerne i zapewniają, że bezpieczeństwo funkcjonalne jest brane pod uwagę i uwzględniane we wszystkich aspektach programu przez cały cykl życia produktu.

Przedstawiamy pakiet rozwiązań Smart Robotics Solution Stack

Firma Microchip Technology z dumą przedstawia pakiet rozwiązań Smart Robotics Solution Stack, kompleksową platformę dostosowaną do rozwoju zaawansowanych aplikacji robotycznych. Sercem tego pakietu rozwiązań są układy FPGA PolarFire®, znane z niezrównanej wydajności energetycznej, bezpieczeństwa i niezawodności.

Główne zalety układów FPGA PolarFire® firmy Microchip dla robotyki:

  • Wydajność energetyczna: Zaprojektowane do długotrwałej pracy układy FPGA PolarFire i SoC FPGA łączą niskie zużycie energii z efektywnym zarządzaniem temperaturą, aby zapobiegać przegrzaniu. Zużywają do 50% mniej energii w porównaniu z konkurencyjnymi urządzeniami, co czyni je idealnymi dla chociażby aplikacji autonomicznych robotów. Sprawność energetyczną osiąga się dzięki zaawansowanej technologii procesów nieulotnych, która zmniejsza wytwarzanie ciepła, pomagając wydłużyć żywotność systemów robotyki.
  • Wizja o wysokiej rozdzielczości i przetwarzanie danych w czasie rzeczywistym: układy FPGA PolarFire pomagają zasilać „mózg” robotyki, w tym możliwości przetwarzania wizji o wysokiej rozdzielczości i asymetryczne przetwarzanie wieloprocesorowe (AMP), aby umożliwić jednoczesne wykonywanie wielu systemów operacyjnych - co jest kluczowe dla aplikacji wymagających natychmiastowych reakcji, takich jak te w automatyce przemysłowej i pojazdach autonomicznych.
  • Zaawansowane zabezpieczenia: W erze rosnących zagrożeń cyberbezpieczeństwa układy FPGA PolarFire pomagają chronić przyszłość robotyki dzięki zaawansowanym funkcjom bezpieczeństwa, w tym kryptograficznie zabezpieczonym łańcuchom dostaw, mechanizmom antysabotażowym i certyfikowanym przez NIST algorytmom kryptograficznym. Funkcje te są niezbędne do ochrony własności intelektualnej i zapewnienia integralności danych w wrażliwych aplikacjach.

Źródło: Microchip Technology Inc. Tłumaczenie: Gamma Sp. z o.o.

Gamma Sp. z o.o. jest autoryzowanym dystrybutorem rozwiązań firmy Microchip Technology w Polsce. Zapraszamy do kontaktu z naszym działem handlowym.

Pozostałe aktualności:

Przełączniki PCIe Gen 4.0 rodziny Switchtec firmy Microchip dla szerokiego zakresu aplikacji na rynkach motoryzacyjnych, przemysłowych i konsumenckich

Przełączniki PCIe Gen 4.0 rodziny Switchtec firmy Microchip dla...

Firma Microchip Technology ogłosiła dostępność nowej rodziny przełączników PCI100x Switchtec™ PCIe Gen 4.0.

piątek, 17 stycznia, 2025 Więcej

Lantech LanView oprogramowanie do zdalnego zarządzania przełącznikami Ethernet firmy Lantech

Lantech LanView oprogramowanie do zdalnego zarządzania przełącznikami...

Firma Lantech opublikowała nową wersję oprogramowania Lantech View przeznaczonego do zdalnego zarządzania switchami...

czwartek, 16 stycznia, 2025 Więcej

Moduł Digi XBee™ LR dla dodania opcji łączności LoRaWAN dla produktów działających na krawędzi sieci

Moduł Digi XBee™ LR dla dodania opcji łączności LoRaWAN dla produktów...

Digi XBee® LR to wszechstronny moduł komunikacji bezprzewodowej, zaprojektowany z myślą o prostej integracji z...

środa, 15 stycznia, 2025 Więcej

Avalue Technology przedstawia płyty główne z procesorami Meteor Lake i Twin Lake

Avalue Technology przedstawia płyty główne z procesorami Meteor Lake i...

Płyty główne Avalue oparte na procesorach Meteor Lake, oferują wydajność dla zastosowań przemysłowych nowej generacji.

środa, 15 stycznia, 2025 Więcej

Nowe serwery HPS-SIEU4A/HPS-SIEUTA firmy Avalue wykorzystują czwartej generacji platformę AMD EPYC™ i procesory serii 8004 o nazwie kodowej Siena

Nowe serwery HPS-SIEU4A/HPS-SIEUTA firmy Avalue wykorzystują czwartej...

Firma Avalue wprowadza swoje wysokowydajnych i energooszczędnych rozwiązań systemu brzegowego - HPS-SIEU4A/HPS-SIEUTA.

wtorek, 14 stycznia, 2025 Więcej

Microchip Technology przedstawia Breakout Boards - zestawy uniwersalnych płytek deweloperskich dla prostej ewaluacji rozwiązań

Microchip Technology przedstawia Breakout Boards - zestawy uniwersalnych...

Breakout Boards (BBS) stanowią kwintesencję kompaktowej konstrukcji obwodów, stworzone w celu ułatwienia pracy

piątek, 3 stycznia, 2025 Więcej