Aplikacje wymagające intensywnych obliczeń w czasie rzeczywistym, takie jak inteligentna wizja wbudowana i uczenie maszynowe (ML), przesuwają granice wymagań dotyczących przetwarzania wbudowanego, wymagając przy tym większej sprawności energetycznej, bezpieczeństwa na poziomie sprzętu i wysokiej niezawodności na krawędzi. Wraz z wprowadzeniem na rynek mikroprocesorów PIC64, firma Microchip Technology poszerza swoje portfolio obliczeniowe, aby sprostać rosnącym wymaganiom współczesnych projektów wbudowanych. Mikroprocesory PIC64GX, pierwsze z nowej linii produktów, które zostaną wprowadzone na rynek, umożliwiają obsługę inteligentnych projektów brzegowych dla przemysłu, motoryzacji, komunikacji, Internetu Rzeczy, lotnictwa i obronności.
„Microchip jest liderem w dziedzinie 8, 16 i 32-bitowych rozwiązań wbudowanych, a wraz z ewolucją rynku zmieniają się także nasze linie produktów. Dodanie do naszej oferty 64-bitowych procesorów MPU pozwala nam wspierać rozwiązania przetwarzania obliczeniowego niskiego, średniego i wysokiego zakresu” – powiedział Ganesh Moorthy, dyrektor generalny i prezes Microchip Technology. „MPU PIC64GX to pierwszy z kilku 64-bitowych procesorów MPU zaprojektowanych z myślą o obsłudze inteligentnych rozwiązań brzegowych i spełnianiu szerokiego zakresu wymagań wydajnościowych we wszystkich segmentach rynku.”
Inteligentna krawędź często wymaga 64-bitowych, heterogenicznych rozwiązań obliczeniowych z przetwarzaniem asymetrycznym, aby uruchomić system Linux®, systemy operacyjne czasu rzeczywistego i technologię bare metal w jednym klastrze procesorowym z możliwością bezpiecznego rozruchu. Rodzina PIC64GX firmy Microchip zarządza wymaganiami dotyczącymi inteligentnych obliczeń brzegowych średniej klasy przy użyciu 64-bitowego czterordzeniowego procesora RISC-V® z asymetrycznym przetwarzaniem wieloprocesorowym (AMP) i deterministycznymi opóźnieniami. MPU PIC64GX to pierwsze wielordzeniowe rozwiązanie RISC-V obsługujące technologię AMP dla systemów o mieszanej krytyczności. Został zaprojektowany z czterordzeniowym klastrem jednostki centralnej (CPU) obsługującym system Linux i 2 MB elastycznej pamięci podręcznej L2 działającej z częstotliwością 625 MHz.
Rodzina PIC64GX charakteryzuje się kompatybilnością pinów z urządzeniami PolarFire® SoC FPGA firmy Microchip, oferując dużą elastyczność w opracowywaniu rozwiązań wbudowanych. Ponadto 64-bitowa oferta MPU wykorzystywać będzie prosty w obsłudze ekosystem narzędzi i oprogramowania pomocniczego firmy Microchip, w tym szereg zaawansowanych procesów pomagających konfigurować, rozwijać, debugować i kwalifikować projekty wbudowane.
Rodzina PIC64 High-Performance Spaceflight Computing (PIC64-HPSC) również zostanie wprowadzona na rynek jako część pierwszej fali 64-bitowej oferty firmy Microchip. 64-bitowe, wielordzeniowe jednostki MPU RISC-V klasy kosmicznej, zaprojektowano z myślą o ponad 100-krotnym zwiększeniu wydajności obliczeniowej, zapewniając jednocześnie niespotykaną odporność na promieniowanie i uszkodzenia w zastosowaniach lotniczych i obronnych. W sierpniu 2022 r. należące do NASA Jet Propulsion Laboratory (NASA-JPL) ogłosiło, że w ramach trwającego partnerstwa handlowego wybrało firmę Microchip do opracowania procesora HPSC. Rodzina PIC64-HPSC reprezentuje nową erę autonomicznych obliczeń kosmicznych dla NASA-JPL oraz szerzej rozumianego przemysłu obronnego i komercyjnego przemysłu lotniczego.
Wraz z wprowadzeniem portfolio układów PIC64 firma Microchip stała się jedynym dostawcą rozwiązań wbudowanych aktywnie rozwijającym pełne spektrum 8-, 16-, 32- i 64-bitowych mikrokontrolerów (MCU) i mikroprocesorów (MPU). Przyszłe rodziny PIC64 będą obejmować urządzenia oparte na architekturach RISC-V lub Arm®, a projektanci systemów wbudowanych będą mogli korzystać z kompleksowych rozwiązań firmy Microchip - od krzemu po ekosystemy wbudowane - w celu szybszego projektowania, debugowania i weryfikacji oraz skrócenia czasu wejścia na rynek.
Rodzina PIC64GX obsługiwana jest przez zestaw ewaluacyjny PIC64GX Curiosity i będzie zapewniać integrację z rozszerzeniami MPLAB® firmy Microchip dla VS Code®. Jednostki MPU PIC64 są również obsługiwane przez zasoby Linux4Microchip i dystrybutorów Linuksa, takich jak Canonical® Ubuntu® OS, Yocto Project® i Buildroot z obsługą Zephyr® RTOS i powiązanych stosów oprogramowania.
Gamma Sp. z o.o. jest autoryzowanym dystrybutorem rozwiązań firmy Microchip Technology w Polsce. Zapraszamy do kontaktu z naszym działem handlowym.