Kiedy firma Microchip wydała MPLAB® In-Circuit Debugger (ICD) 5, jednymi z największych ulepszeń, które sygnalizowały odejście od poprzednich iteracji debugera, były łatwe w użyciu funkcje łączności. ICD 5 oferuje łączność zarówno przez USB Type-C®, jak i Fast Ethernet.
USB Type-C sprawia, że podłączenie ICD 5 do komputera jest szybkie i łatwe. Kabel jest dwustronny, co pozwala na podłączenie go niezależnie od orientacji. ICD 5 może wykryć informację o mocy komputera, aby określić, czy ma on wystarczającą ilość prądu do obsługi docelowej aplikacji. W takim przypadku być może nie będzie konieczne zapewnienie dodatkowego źródła zasilania. Jeśli masz starszy laptop lub komputer, który nie zapewnia wystarczającej mocy, nadal możesz użyć kabla USB typu C, aby podłączyć ICD 5 do koncentratora USB, aby dostarczyć do trzech amperów.
Innym sposobem zasilania ICD 5 jest połączenie Power over Ethernet (PoE). Technologia PoE umożliwia sprzętowi jednoczesne dostarczanie zasilania i danych za pośrednictwem tego samego połączenia Ethernet. Dzięki PoE można bezpiecznie zasilić ICD 5 i docelową aplikację prądem do 1A.
Korzystanie z PoE zamiast polegania na zewnętrznym zasilaczu pozwala na zasilanie ICD 5 i aplikacji docelowej, nawet jeśli przewód USB jest odłączony. Kolejną zaletą jest to, że przewody Ethernet mogą być znacznie dłuższe – nawet do 100 metrów – niż kable USB. Chociaż łączność USB jest bardziej lokalna i lepiej nadaje się do pracy obok komputera, Ethernet jest dobrą opcją w przypadku bardziej zdalnego dostępu. Jeśli jesteś podłączony do sieci i serwera DHCP na porcie Ethernet, będziesz mieć dostęp do ICD 5 z innego portu w dowolnym miejscu w sieci. Skonfigurowanie łączności PoE i udostępnienie ICD 5 tak, aby korzystał z zasilania PoE i połączenia Ethernet, jest dość proste. Wystarczy przejść ten proces tylko raz.
Gamma Sp. z o.o. jest autoryzowanym dystrybutorem firmy Microchip Technology Inc. w Polsce. Zapraszamy do kontaktu z naszym działem handlowym.