Eksploracja kosmosu przeżywa renesans wraz z nowymi, ekscytującymi misjami, takimi jak długo oczekiwana misja Artemis II, niedawnymi udanymi misjami lądowania na Księżycu, takie jak JAXA SLIM i Chandaaryan-3, oraz rozmieszczenie aplikacji New Space na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO).
Projektanci wymagają, aby komponenty elektroniczne spełniały rygorystyczne normy dotyczące promieniowania i niezawodności, aby mogły działać w trudnych warunkach występujących w kosmosie. Dlatego firma Microchip Technology Inc. przedstawiła #SAMD21RT, tolerujący promieniowanie (RT) 32-bitowy mikrokontroler (MCU) oparty na rdzeniu Arm® Cortex®-M0+, w 64-pinowej obudowie ceramicznej i plastikowej, z 128 KB pamięci Flash i 16 KB pamięci SRAM.
Zaprojektowany do zastosowań o ograniczonej przestrzeni, gdzie rozmiar i waga mają kluczowe znaczenie, SAMD21RT jest dostępny w małych rozmiarach 10 × 10 mm. Pracując z częstotliwością do 48 MHz, SAMD21RT zapewnia wysoką wydajność przetwarzania w trudnych warunkach. Urządzenie integruje funkcje analogowe, w tym przetwornik analogowo-cyfrowy (ADC) z maksymalnie 20 kanałami, przetwornik cyfrowo-analogowy (DAC) i komparatory analogowe.
Urządzenie SAMD21RT opiera się na istniejącej rodzinie mikrokontrolerów SAMD21 firmy Microchip, która jest szeroko stosowana na rynkach przemysłowych i motoryzacyjnych. Opiera się również na urządzeniach dostępnych na rynku (COTS), co znacznie upraszcza proces projektowania przy przejściu na urządzenie tolerujące promieniowanie, ponieważ konstrukcja pozostaje zgodna z pinami. Microchip oferuje kompleksowe rozwiązania systemowe do zastosowań kosmicznych z wieloma urządzeniami, które można zaprojektować w oparciu o MCU SAMD21RT, w tym układy FPGA, urządzenia zasilające i dyskretne, produkty pamięciowe, interfejsy komunikacyjne i oscylatory, zapewniające szeroki zakres opcji na różnych poziomach kwalifikacji.
Aby wytrzymać trudne warunki, w tym promieniowanie i ekstremalne temperatury, SAMD21RT może pracować w temperaturach od -40°C do 125°C i zapewnia wysoki poziom tolerancji na promieniowanie z możliwością całkowitej dawki jonizującej (TID) do 50 kradów i pojedynczym zdarzeniem (SEL) do 78 MeV.cm²/mg.
„Zaletą współpracy z firmą Microchip jest to, że mamy historię, wiedzę i możliwości potrzebne do samodzielnego projektowania i testowania naszych urządzeń odpornych na promieniowanie i wzmocnionych przed promieniowaniem” – powiedział Bob Vampola, wiceprezes jednostki biznesowej branży lotniczej i obronnej firmy Microchip. „W dalszym ciągu wprowadzamy nowsze technologie, takie jak Ethernet, AI i ML, które ewoluowały na rynkach komercyjnych i przemysłowych, i ulepszamy je pod kątem wydajności promieniowania, aby sprostać potrzebom misji kosmicznych. Nadal zapewniamy również wyższą wydajność obliczeniową i integrację nowszych technologii w mniejszych opakowaniach, zmniejszając wagę i rozmiar."
SAMD21RT oferując niski pobór mocy posiada tryby uśpienia w stanie bezczynności i czuwania oraz lunatykujące urządzenia peryferyjne. Inne zintegrowane urządzenia peryferyjne obejmują 12-kanałowy kontroler bezpośredniego dostępu do pamięci (DMAC), 12-kanałowy system zdarzeń, różne timery/liczniki sterujące (TCC), 32-bitowy licznik czasu rzeczywistego (RTC), zegar Watchdog (WDT) i interfejs USB 2.0. Opcje komunikacji obejmują komunikację szeregową (SERCOM), I2C, SPI i LIN.
Dzięki dziesiątkom tysięcy podzespołów pracującym na orbicie Microchip odegrał znaczącą część historii eksploracji kosmosu i ma kluczowe znaczenie dla dzisiejszych i przyszłych misji. Produkty Microchip są w drodze na Księżyc w ramach programu Artemis i przyczyniają się do sukcesu Space Launch System, statku kosmicznego Orion, Lunar Gateway, Lunar Lander i skafandrów kosmicznych nowej generacji. Aby dowiedzieć się więcej o kosmicznym dziedzictwie firmy Microchip, odwiedź stronę aplikacji kosmicznych w witrynie internetowej firmy.
32-bitowy MCU SAMD21RT obsługiwany jest przez zestaw ewaluacyjny SAM D21 Curiosity Nano (DM320119), zintegrowane środowisko programistyczne MPLAB® X (IDE) i zewnętrzny debuger/programator wewnętrzny MPLAB PICkit™ 5.
Gamma Sp. z o.o. jest autoryzowanym dystrybutorem rozwiązań firmy Microchip Technology w Polsce. Zapraszamy do kontaktu z naszym działem handlowym.
W ofercie przekaźników HVDC firmy Hongfa znajdują się zaawansowane modele przeznaczone do zastosowań w pojazdach...
Firma Arch Electronics zaprezentowała najnowszy 20W ultra kompaktowy moduł zasilania ARCF20 do montażu na płytce...
Firma Microchip Technology ogłosiła wprowadzenie rodziny tranzystorów MOSFET mocy wzmocnionych na promieniowanie...
Firma Coto Technology zaprezentowała czujnik magnetyczny RedRock® RR133-1E83-511 oparty na technologii TMR...
ISS-15K5 firmy Avalue Technology Inc. to15,6-calowy samoobsługowy kiosk zaprojektowany, aby zrewolucjonizować...
Ultraszybkie diody Qspeed serii H firmy Power Integrations są teraz dostępne z wartościami znamionowymi 650V do 30A.