Dodano: poniedziałek, 06 maja 2024r. Producent: Microchip

Tolerujące promieniowanie (RT) układy FPGA typu system-on-chip (SoC) PolarFire® firmy Microchip

Projektanci elektroniki dla pojazdów kosmicznych wykorzystują tolerujące promieniowanie (RT) układy bramek programowalnych FPGA, aby zapewnić wysoką wydajność, niezawodność, energooszczędność i najlepsze w swojej klasie zabezpieczenia dla powstającej dziedziny zagrożeń przestrzeni kosmicznej. Aby pójść o krok dalej i pomóc w zapewnieniu szybkiego i ekonomicznego dostosowywania oprogramowania, firma Microchip Technology wprowadziła układ FPGA typu system-on-chip (SoC) RT PolarFire®. Opracowany na bazie RT PolarFire FPGA firmy Microchip, jest to pierwszy podsystem mikroprocesorowy działający w czasie rzeczywistym, oparty na systemie Linux®, oparty na RISC-V®, na sprawdzonej w lotach kosmicznych strukturze RT PolarFire FPGA.

Dzięki temu nowemu dodatkowi w portfolio firmy Microchip programiści mogą teraz rozpocząć projektowanie przy użyciu dostępnego na rynku urządzenia PolarFire SoC (MPFS460) i narzędzi programistycznych Libero® SoC. Wraz z rozbudowanym ekosystemem Mi-V firmy Microchip, stosami rozwiązań PolarFire SoC, zestawem PolarFire SoC Icicle Kit lub zestawem PolarFire SoC Smart Embedded Vision Kit, opracowywanie rozwiązań o niższym poborze mocy dla wymagających środowisk termicznych obserwowanych w kosmosie może mieć miejsce już dziś.

Systemy rozmieszczone w przestrzeni kosmicznej są poddawane działaniu silnego promieniowania, co skłania do opracowania metodologii projektowania, które mogą zapewnić ochronę w przypadku najbardziej krytycznych typów zaburzeń wywołanych promieniowaniem. W odróżnieniu od układów FPGA SRAM, układ RT PolarFire SoC zaprojektowano z myślą o zerowych zakłóceniach pamięci konfiguracyjnej pod wpływem promieniowania, co eliminuje potrzebę stosowania zewnętrznego skrubera i zmniejsza całkowity koszt systemu. Satelity są zaprojektowane tak, aby dostarczać zarówno moc szczytową, jak i średnią oraz odprowadzać ciepło poprzez ścieżki przewodzące, czyli metal. Rozpoczęcie od układu SoC FPGA, który może zmniejszyć zużycie energii nawet o 50 procent, upraszcza całą konstrukcję satelity, umożliwiając projektantom skupienie się na wykonywanej misji.

Wszechstronny ekosystem Mi-V firmy Microchip pomaga projektantom skrócić czas wprowadzania produktów na rynek, zapewniając obsługę systemów operacyjnych bogatych w symetryczne przetwarzanie wieloprocesowe (SMP), takich jak Linux, VxWorks®, PIKE OS i innych systemów operacyjnych czasu rzeczywistego, takich jak RTEMS i Zephyr®. Mi-V to kompleksowy zestaw narzędzi i zasobów projektowych opracowany we współpracy z wieloma stronami trzecimi w celu wspierania projektów RISC-V. Celem ekosystemu Mi-V jest zwiększenie zastosowania architektury zestawu instrukcji RISC-V (ISA) i wsparcie portfolio SoC FPGA firmy Microchip.

Układ FPGA RT PolarFire otrzymał już oznaczenie klasy Q na liście kwalifikowanych producentów (QML) w oparciu o określone wymagania dotyczące wydajności i jakości regulowane przez Agencję Logistyki Obronnej. Istnieje również jasna ścieżka dla tego urządzenia, aby uzyskać kwalifikację QML klasy V, najwyższy standard kwalifikacji w zakresie mikroelektroniki kosmicznej.

Od ponad 60 lat rozwiązania Microchip napędzają misje lotów kosmicznych. Opierając się na historii dostarczania w branży niezawodnych układów FPGA o niskim poborze mocy, opartych na technologiach SONOS, Flash i przeciw bezpiecznikach, firma pracuje nad usprawnieniem projektowania szybkich ładunków komunikacyjnych, czujników i przyrządów o wysokiej rozdzielczości oraz elementów krytycznych dla lotu. systemy dla niskiej orbity okołoziemskiej (LEO), głębokiego kosmosu lub czegokolwiek pomiędzy. Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź stronę FPGA firmy Microchip odporną na promieniowanie.

Gamma Sp. z o.o. jest autoryzowanym dystrybutorem rozwiązań firmy Microchip Technology w Polsce. Zapraszamy do kontaktu z naszym działem handlowym.

Pozostałe aktualności:

HFD5-H pierwszy na świecie miniaturowy przekaźnik sygnałowy piątej generacji firmy Hongfa Relays

HFD5-H pierwszy na świecie miniaturowy przekaźnik sygnałowy piątej...

HFD5-H firmy Hongfa Relays to pierwszy na świecie miniaturowy przekaźnik z najniższą w branży mocą cewki.

poniedziałek, 20 maja, 2024 Więcej

SAMD21RT tolerujący promieniowanie (RT) 32-bitowy mikrokontroler firmy Microchip Technology wspiera aplikacje New Space

SAMD21RT tolerujący promieniowanie (RT) 32-bitowy mikrokontroler firmy...

SAMD21RT tolerujący promieniowanie (RT) 32-bitowy mikrokontroler (MCU) oparty na rdzeniu Arm® Cortex®-M0+

poniedziałek, 20 maja, 2024 Więcej

LinkSwitch-XT2SR firmy Power Integrations maksymalizuje sprawność przy niskim obciążeniu w przypadku małych zasilaczy

LinkSwitch-XT2SR firmy Power Integrations maksymalizuje sprawność przy...

Nota aplikacyjna firmy Power Integrations (AN-109) służy jako kompleksowy przewodnik projektowy dla małych zasilaczy...

środa, 15 maja, 2024 Więcej

SKY66430-11 system w pakiecie SiP firmy Skyworks Inc. dla wdrożeń łączności 5G w dużej skali

SKY66430-11 system w pakiecie SiP firmy Skyworks Inc. dla wdrożeń...

SKY66430-11 to wielopasmowy system w pakiecie (SiP) firmy Skyworks Inc., obsługujący platformy 5G Massive IoT...

wtorek, 14 maja, 2024 Więcej

Technologia MOSFET mSiC™: doskonała wydajność i wytrzymałość dla nowoczesnych systemów zasilania

Technologia MOSFET mSiC™: doskonała wydajność i wytrzymałość dla...

MOSFET w technologii węglika krzemu (SiC) pomagając w projektowaniu bardziej wydajnych i niezawodnych systemów...

poniedziałek, 13 maja, 2024 Więcej

Zarządzalne przełączniki Ethernet Lantech zapewniają monitoring mocy POE dla nieprzerwanej pracy urządzeń

Zarządzalne przełączniki Ethernet Lantech zapewniają monitoring mocy POE...

Zarządzane przełączniki PoE firmy Lantech zapewniają ciągłe monitorowanie zapewniając nieprzerwaną pracę urządzeniom IoT

poniedziałek, 13 maja, 2024 Więcej