Dodano: poniedziałek, 06 maja 2024r. Producent: Microchip

Tolerujące promieniowanie (RT) układy FPGA typu system-on-chip (SoC) PolarFire® firmy Microchip

Projektanci elektroniki dla pojazdów kosmicznych wykorzystują tolerujące promieniowanie (RT) układy bramek programowalnych FPGA, aby zapewnić wysoką wydajność, niezawodność, energooszczędność i najlepsze w swojej klasie zabezpieczenia dla powstającej dziedziny zagrożeń przestrzeni kosmicznej. Aby pójść o krok dalej i pomóc w zapewnieniu szybkiego i ekonomicznego dostosowywania oprogramowania, firma Microchip Technology wprowadziła układ FPGA typu system-on-chip (SoC) RT PolarFire®. Opracowany na bazie RT PolarFire FPGA firmy Microchip, jest to pierwszy podsystem mikroprocesorowy działający w czasie rzeczywistym, oparty na systemie Linux®, oparty na RISC-V®, na sprawdzonej w lotach kosmicznych strukturze RT PolarFire FPGA.

Dzięki temu nowemu dodatkowi w portfolio firmy Microchip programiści mogą teraz rozpocząć projektowanie przy użyciu dostępnego na rynku urządzenia PolarFire SoC (MPFS460) i narzędzi programistycznych Libero® SoC. Wraz z rozbudowanym ekosystemem Mi-V firmy Microchip, stosami rozwiązań PolarFire SoC, zestawem PolarFire SoC Icicle Kit lub zestawem PolarFire SoC Smart Embedded Vision Kit, opracowywanie rozwiązań o niższym poborze mocy dla wymagających środowisk termicznych obserwowanych w kosmosie może mieć miejsce już dziś.

Systemy rozmieszczone w przestrzeni kosmicznej są poddawane działaniu silnego promieniowania, co skłania do opracowania metodologii projektowania, które mogą zapewnić ochronę w przypadku najbardziej krytycznych typów zaburzeń wywołanych promieniowaniem. W odróżnieniu od układów FPGA SRAM, układ RT PolarFire SoC zaprojektowano z myślą o zerowych zakłóceniach pamięci konfiguracyjnej pod wpływem promieniowania, co eliminuje potrzebę stosowania zewnętrznego skrubera i zmniejsza całkowity koszt systemu. Satelity są zaprojektowane tak, aby dostarczać zarówno moc szczytową, jak i średnią oraz odprowadzać ciepło poprzez ścieżki przewodzące, czyli metal. Rozpoczęcie od układu SoC FPGA, który może zmniejszyć zużycie energii nawet o 50 procent, upraszcza całą konstrukcję satelity, umożliwiając projektantom skupienie się na wykonywanej misji.

Wszechstronny ekosystem Mi-V firmy Microchip pomaga projektantom skrócić czas wprowadzania produktów na rynek, zapewniając obsługę systemów operacyjnych bogatych w symetryczne przetwarzanie wieloprocesowe (SMP), takich jak Linux, VxWorks®, PIKE OS i innych systemów operacyjnych czasu rzeczywistego, takich jak RTEMS i Zephyr®. Mi-V to kompleksowy zestaw narzędzi i zasobów projektowych opracowany we współpracy z wieloma stronami trzecimi w celu wspierania projektów RISC-V. Celem ekosystemu Mi-V jest zwiększenie zastosowania architektury zestawu instrukcji RISC-V (ISA) i wsparcie portfolio SoC FPGA firmy Microchip.

Układ FPGA RT PolarFire otrzymał już oznaczenie klasy Q na liście kwalifikowanych producentów (QML) w oparciu o określone wymagania dotyczące wydajności i jakości regulowane przez Agencję Logistyki Obronnej. Istnieje również jasna ścieżka dla tego urządzenia, aby uzyskać kwalifikację QML klasy V, najwyższy standard kwalifikacji w zakresie mikroelektroniki kosmicznej.

Od ponad 60 lat rozwiązania Microchip napędzają misje lotów kosmicznych. Opierając się na historii dostarczania w branży niezawodnych układów FPGA o niskim poborze mocy, opartych na technologiach SONOS, Flash i przeciw bezpiecznikach, firma pracuje nad usprawnieniem projektowania szybkich ładunków komunikacyjnych, czujników i przyrządów o wysokiej rozdzielczości oraz elementów krytycznych dla lotu. systemy dla niskiej orbity okołoziemskiej (LEO), głębokiego kosmosu lub czegokolwiek pomiędzy. Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź stronę FPGA firmy Microchip odporną na promieniowanie.

Gamma Sp. z o.o. jest autoryzowanym dystrybutorem rozwiązań firmy Microchip Technology w Polsce. Zapraszamy do kontaktu z naszym działem handlowym.

Pozostałe aktualności:

Przełączniki PCIe Gen 4.0 rodziny Switchtec firmy Microchip dla szerokiego zakresu aplikacji na rynkach motoryzacyjnych, przemysłowych i konsumenckich

Przełączniki PCIe Gen 4.0 rodziny Switchtec firmy Microchip dla...

Firma Microchip Technology ogłosiła dostępność nowej rodziny przełączników PCI100x Switchtec™ PCIe Gen 4.0.

piątek, 17 stycznia, 2025 Więcej

Lantech LanView oprogramowanie do zdalnego zarządzania przełącznikami Ethernet firmy Lantech

Lantech LanView oprogramowanie do zdalnego zarządzania przełącznikami...

Firma Lantech opublikowała nową wersję oprogramowania Lantech View przeznaczonego do zdalnego zarządzania switchami...

czwartek, 16 stycznia, 2025 Więcej

Moduł Digi XBee™ LR dla dodania opcji łączności LoRaWAN dla produktów działających na krawędzi sieci

Moduł Digi XBee™ LR dla dodania opcji łączności LoRaWAN dla produktów...

Digi XBee® LR to wszechstronny moduł komunikacji bezprzewodowej, zaprojektowany z myślą o prostej integracji z...

środa, 15 stycznia, 2025 Więcej

Avalue Technology przedstawia płyty główne z procesorami Meteor Lake i Twin Lake

Avalue Technology przedstawia płyty główne z procesorami Meteor Lake i...

Płyty główne Avalue oparte na procesorach Meteor Lake, oferują wydajność dla zastosowań przemysłowych nowej generacji.

środa, 15 stycznia, 2025 Więcej

Nowe serwery HPS-SIEU4A/HPS-SIEUTA firmy Avalue wykorzystują czwartej generacji platformę AMD EPYC™ i procesory serii 8004 o nazwie kodowej Siena

Nowe serwery HPS-SIEU4A/HPS-SIEUTA firmy Avalue wykorzystują czwartej...

Firma Avalue wprowadza swoje wysokowydajnych i energooszczędnych rozwiązań systemu brzegowego - HPS-SIEU4A/HPS-SIEUTA.

wtorek, 14 stycznia, 2025 Więcej

Microchip Technology przedstawia Breakout Boards - zestawy uniwersalnych płytek deweloperskich dla prostej ewaluacji rozwiązań

Microchip Technology przedstawia Breakout Boards - zestawy uniwersalnych...

Breakout Boards (BBS) stanowią kwintesencję kompaktowej konstrukcji obwodów, stworzone w celu ułatwienia pracy

piątek, 3 stycznia, 2025 Więcej