Rynek przemysłu embedded obserwuje zwiększone zapotrzebowanie na opensourcowe architektury procesorów opartych na RISC-V, ale nadal istnieją ograniczenia, jeśli chodzi o dostępny w handlu krzem lub sprzęt. Aby wypełnić tę lukę i pomóc wzmocnić innowacje, firma Microchip Technology udostępniła zestaw Polarfire® SOC Discovery (#MPFS-DISCO-KIT). Oferując przyjazny dla użytkownika, bogaty w funkcje zestaw programistyczny do wbudowanego przetwarzania i przyspieszenia obliczeniowego, Microchip sprawia, że ta technologia staje się bardziej dostępna dla inżynierów na wszystkich poziomach zaawansowania. Open sourceowy zestaw deweloperski dysponuje czterordzeniowym procesorem aplikacyjnym klasy RISC-V, który obsługuje aplikacje Linux® w czasie rzeczywistym, oferując bogaty zestaw urządzeń peryferyjnych oraz 95 tys. wysokowydajnych elementów logicznych FPGA. Ten w pełni funkcjonalny, ale tani zestaw umożliwia szybkie testowanie koncepcji aplikacji, opracowywanie aplikacji oprogramowania układowego, programowanie i debugowanie kodu użytkownika.
„Jesteśmy zaangażowani w wsparcie wzrostu systemów wbudowanych, które wymagają niskiego napięcia, wysokowydajnych FPGA. Zestaw Polarfire SoC Discovery to kluczowy krok w naszej podróży w kierunku stworzenia bardziej dostępnych, inteligentnych, bezpiecznych i wysokowydajnych rozwiązań komputerowych dla szerokiej gamie aplikacji”- powiedział Shakeel Peera, wiceprezes ds. Marketingu w jednostce biznesowej FPGA. „Dzięki nowemu zestawowi Discovery, doświadczeni jak również nowi inżynierowie projektowi, a także studenci, będą mieli dostęp do taniej platformy rozwoju RISC-V i FPGA do nauki i szybkich innowacji”
Oprócz tradycyjnych kanałów sprzedaży, zestawy Discovery Polarfire SoC są udostępniane w ramach pilotażowego projektu akademickiego Microchip w drugiej połowie 2024 r., Oferując zestaw Discovery w obniżonej cenie dla uniwersytetów, Microchip zapewnia, przyszli inżynierowie będą mieć bezpośredni dostęp do najnowocześniejszej technologii. Takie podejście nie tylko poprawia praktyczne doświadczenie edukacyjne dla studentów, ale także dostosowuje studia akademickie z najnowszymi trendami branżowymi. Program akademicki Microchip oferuje zasoby dla nauczycieli, badaczy i studentów na całym świecie i pomaga uniwersytetom włączać zaawansowane technologie do ich programu nauczania.
„Przygotowując studentów do przyszłej pracy, projekt Capstone jest wyjątkową okazją dla studentów do opracowania praktycznych zastosowań. Kilku studentów ASU korzysta z zestawu Polarfire Soc Discovery w swoich projektach w tym roku i nieocenionym doświadczeniem był dostęp nie tylko do płytek rozwojowych, ale także niesamowitego mentoringu zapewnianego w programie akademickim Microchip” - powiedział Steven Osburn, profesor w Ira A. Fulton Schools of Engineering na Arizona State University. „Uczniowie otrzymują praktyczne doświadczenie w pracy z nową technologią w celu ukończenia projektów inżynieryjnych, znajdując innowacyjne rozwiązania problemów w prawdziwym światem”
Zestaw Discovery został zbudowany wokół układu SOC FPGA Polarfire MPFS095T, który ma wbudowany podsystem mikroprocesora składający się z czterordzeniowego, 64-bitowego klastra procesora opartego na architekturze instrukcji instrukcji RISC-V (ISA). Duży podsystem pamięci L2 można skonfigurować dla wydajności lub deterministycznego działania i obsługuje asymetryczny multi-processing (AMP). Płyta zawiera obsługę ekosystemu MI-V Microchip, nagłówek rozszerzeń mikroBUS™ dla modułów ClickBoard™ i 40-stykowego złącza Raspberry Pi®, a także złącza wideo MIPI®. Płytki rozszerzeń można kontrolować za pomocą protokołów takich jak I2C i SPI. Wbudowany w płytkę rozwojową programator FP5 służy do programowania i debugowania FPGA oraz tworzenia aplikacji oprogramowania układowego.
Gamma Sp. z o.o. jest autoryzowanym dystrybutorem rozwiązań firmy Microchip Technology w Polsce. Zapraszamy do kontaktu z naszym działem handlowym.