Dodano: poniedziałek, 29 stycznia 2024r. Producent: Microchip

PIC16F13145 nowa rodzina 8-bitowych mikrokontrolerów firmy Microchip z konfigurowalnym blokiem logicznym dla zmniejszenia złożoności i poboru mocy

Aby sprostać rosnącej potrzebie zwiększania poziomu dostosowywania aplikacji wbudowanych, firma Microchip Technology oferuje dostosowane do potrzeb rozwiązanie sprzętowe wraz z wprowadzeniem na rynek rodziny mikrokontrolerów PIC16F13145. Wyposażone w nowe niezależne od rdzenia urządzenie peryferyjne (CIP) - moduł konfigurowalnego bloku logicznego (CLB) - mikrokontrolery umożliwiają tworzenie sprzętowych, niestandardowych funkcji logiki kombinacyjnej bezpośrednio w MCU. Dzięki tej integracji, CLB umożliwia projektantom optymalizację szybkości i czasu reakcji wbudowanych systemów sterowania, eliminując potrzebę stosowania zewnętrznych komponentów logicznych i redukując koszty zestawienia materiałów (BOM) i zużycie energii. Proces jest dodatkowo uproszczony dzięki narzędziu interfejsu graficznego, które pomaga w syntezie niestandardowych projektów logicznych przy użyciu CLB. Rodzina PIC16F13145 została zaprojektowana do zastosowań wykorzystujących niestandardowe protokoły, sekwencjonowanie zadań lub sterowanie we/wy w celu zarządzania systemami sterowania w czasie rzeczywistym w sektorach przemysłowym i motoryzacyjnym.

Moduł konfigurowalnej komórki logicznej (CLC) jest integrowany z mikrokontrolerami Microchip od ponad dziesięciu lat, a nowy moduł CLB to kolejny krok w ewolucji naszej oferty konfigurowalnych układów logicznych, umożliwiający wykorzystanie tej rodziny MCU w aplikacjach wymagających do tej pory samodzielnych programowalnych urządzeń logicznych” – powiedział Greg Robinson, wiceprezes jednostki biznesowej 8-bitowych mikrokontrolerów firmy Microchip. „Niewiele rozwiązań jednoukładowych dostępnych na dzisiejszym rynku, takich jak rodzina MCU PIC16F131, pozwala sprostać wyzwaniom projektowym stojącym przed inżynierami systemów wbudowanych. Nowe mikrokontrolery obsługują niestandardowe funkcje logiczne, minimalizują zużycie energii, upraszczają projekty i mogą dostosowywać się do zmieniających się wymagań projektowych.

Ponieważ działanie CLB nie jest zależne od szybkości zegara procesora, poprawia to opóźnienia systemu i zapewnia rozwiązanie o niskim poborze mocy. CLB może być używany do podejmowania logicznych decyzji, gdy procesor znajduje się w trybie uśpienia, co dodatkowo zmniejsza zużycie energii i niezawodność oprogramowania. Mikrokontrolery PIC16F13145 zawierają także szybki 10-bitowy przetwornik analogowo-cyfrowy (ADC) z wbudowanymi funkcjami obliczeniowymi, 8-bitowy przetwornik cyfrowo-analogowy (DAC), szybkie komparatory, 8- i 16-bitowe timery i moduły komunikacji szeregowej (I2C i SPI), umożliwiające wykonywanie wielu zadań na poziomie systemu bez procesora. Rodzina będzie dostępna w różnych pakietach, od 8 do 20 pinów.

Narzędzia programistyczne

Rodzina mikrokontrolerów PIC16F13145 obsługiwana jest przez MPLAB® Code Configurator (MCC), bezpłatną wtyczkę programową do MPLAB X IDE, która zapewnia łatwy interfejs oparty na graficznym interfejsie użytkownika do konfiguracji urządzenia i wbudowanych urządzeń peryferyjnych, w tym CLB. Interfejs ten skraca czas opracowywania, ponieważ żądaną niestandardową logikę można zaprojektować schematycznie z opcjami dla zaawansowanego użytkownika do wykorzystania języka opisu sprzętu (HDL). Nowy syntezator jest dostępny w dwóch opcjach: zintegrowany z MCC i online na stronie logic.microchip.com. Zestaw ewaluacyjny Curiosity Nano PIC16F131 (#EV06M52A) oferuje pełne wsparcie w projektowaniu z wykorzystaniem rodziny PIC16F131, a funkcje te są skoordynowane, zapewniając bezproblemowe tworzenie rozwiązań wbudowanych i skrócenie czasu wprowadzania produktów na rynek.

Gamma Sp. z o.o. jest autoryzowanym dystrybutorem rozwiązań firmy Microchip Technology w Polsce. Zapraszamy do kontaktu z naszym działem handlowym.

Pozostałe aktualności:

Układy scalone przetwornika cyfrowo-analogowego (DAC)

Układy scalone przetwornika cyfrowo-analogowego (DAC)

Przetworniki DAC odgrywają kluczową rolę w wielu zastosowaniach, ponieważ ich funkcja polega na przetwarzaniu sygnału...

czwartek, 20 czerwca, 2024 Więcej

Projekt wykorzystujący sterownik InnoMux2-EP prezentuje jednostopniową architekturę dla wielowyjściowych zasilaczy

Projekt wykorzystujący sterownik InnoMux2-EP prezentuje jednostopniową...

Nowy przykładowy raport projektu, DER-716, pokazuje wysoki poziom integracji osiągnięty przez urządzenia InnoMux2-EP

wtorek, 18 czerwca, 2024 Więcej

Większa sprawność i niezawodność diod SBD dzięki węglikowi krzemu SiC

Większa sprawność i niezawodność diod SBD dzięki węglikowi krzemu SiC

Diody Schottkyego (SBD) z węglika krzemu (SiC) zwiększają sprawność i tworzą niezawodne zastosowania wysokiego napięcia.

piątek, 14 czerwca, 2024 Więcej

MotorXpert™ Suite kompleksowe rozwiązanie programowe Power Integrations do opracowywania projektów na bazie sterowników BLDC rodziny BridgeSwitch™

MotorXpert™ Suite kompleksowe rozwiązanie programowe Power Integrations...

Aplikacja MotorXpert™ Suite firmy Power Integrations powstała w celu wsparcia rozwoju aplikacji bezszczotkowych...

piątek, 14 czerwca, 2024 Więcej

Power Integrations zwiększa ofertę napędów silnikowych BLDC dzięki rodzinie układów scalonych BridgeSwitch-2

Power Integrations zwiększa ofertę napędów silnikowych BLDC dzięki...

BridgeSwitch™-2, nowa zintegrowana rodzina układów scalonych sterowników silników typu IHB dla zastosowań o mocy do 1...

czwartek, 13 czerwca, 2024 Więcej

Wyświetlacz 15,6 w technologii podświetlenia Mini LED spełnia wymagania do pracy w pełnym nasłonecznieniu

Wyświetlacz 15,6 w technologii podświetlenia Mini LED spełnia wymagania...

Tajwański producent wyświetlaczy, firma Ampire, wzbogacił swoje portfolio o wyświetlacze w technologii Mini LED.

czwartek, 13 czerwca, 2024 Więcej