Dodano: środa, 03 stycznia 2024r. Producent: Microchip

Redukcja NVH: przewodnik po poprawie hałasu, wibracji i uciążliwości w zastosowaniach o małej mocy

Urządzenia z ruchomymi częściami, takie jak wentylatory i pompy, mogą znacząco zyskać na minimalizacji NVH. Urządzenia te znajdują zastosowanie w różnych aplikacjach, m.in. w chłodzeniu elektroniki, klimatyzacji samochodowej, procesach przemysłowych, hydraulice i sprzęcie AGD. Zmniejszenie NVH nie tylko poprawia komfort użytkowania, ale także wydłuża żywotność urządzenia.

Jeśli chodzi o sterowanie silnikiem, w grę wchodzi kilka czynników, ale dwa kluczowe elementy to kształt fali napędu i kontrola sprzężenia zwrotnego. Wybór pomiędzy generacją przebiegu trapezowego i sinusoidalnego zależy od zastosowania. Przebiegi trapezowe, choć prostsze, pozwalają na osiągnięcie wyższych prędkości silnika, ale są zazwyczaj głośniejsze i powodują tętnienia momentu obrotowego. Natomiast przebiegi sinusoidalne zapewniają płynniejszą i cichszą pracę silnika ze stałym momentem obrotowym dostarczanym do silnika, ale wiążą się ze zwiększoną złożonością sterowania.

Kolejnym istotnym czynnikiem w sterowaniu silnikiem jest wybór sygnałów sprzężenia zwrotnego pomiędzy rozwiązaniami czujnikowymi i bezczujnikowymi. Sterowanie silnikiem oparte na czujnikach doskonale sprawdza się w zastosowaniach o niskiej prędkości, oferując precyzję poprzez dostarczanie informacji zwrotnej w czasie rzeczywistym na temat położenia wirnika. Jeśli rozdzielczość czujnika nie jest ważna dla aplikacji, czujniki Halla są tańszą opcją. W przypadku zastosowań wymagających wysokiej rozdzielczości przy dużych i niskich prędkościach lepszym wyborem jest czujnik kwadraturowy. Z drugiej strony, bezczujnikowe sterowanie silnikiem idealnie nadaje się do zastosowań wymagających wyższych prędkości, polegając na sygnale wstecznej siły elektromagnetycznej (Back-EMF) w celu wykrycia przejścia przez zero oraz oszacowania położenia i prędkości wirnika, co w niektórych przypadkach czyni go opłacalnym wyborem.

W wielu przypadkach do rozwiązywania problemów z hałasem i wibracjami preferowane są bezszczotkowe silniki prądu stałego (BLDC), zwłaszcza bezszczotkowe silniki synchroniczne z magnesami trwałymi (PMSM), ze względu na ich zdolność do zapewnienia płynnej pracy. Jednak osiągnięcie tej płynności często wymaga zaawansowanych technik sterowania, co może wymagać wysokiej klasy urządzeń sterujących. Większość 8-bitowych mikrokontrolerów (MCU) dostępnych na rynku ma trudności z generowaniem przebiegów niemal sinusoidalnych i zapewnieniem sterowania bez czujników.

Dlatego firma Microchip oferuje ekonomiczne rozwiązanie do sterowania silnikami BLDC, szczególnie w zastosowaniach małej mocy. Mikrokontroler AVR® EB (MCU) zapewnia płynniejszą pracę silnika i zwiększa trwałość komponentów systemu. Programowanie za pomocą MCU AVR EB jest łatwiejsze dzięki gotowym sterownikom i przykładom kodu aplikacji, które są dostępne do swobodnego użytku. Dodatkowo zintegrowana platforma programistyczna MPLAB® X i przyjazny dla użytkownika konfigurator kodu MPLAB® (MCC) upraszczają konfigurację urządzeń peryferyjnych i dostosowują funkcje specyficzne do aplikacji. Narzędzia te pozwalają na płynną transformację innowacyjnych pomysłów w rozwiązania gotowe do wejścia na rynek.

Narzędzia programistyczne

Rodzina mikrokontrolerów AVR EB jest w pełni obsługiwana przez ekosystem programistyczny MPLAB® firmy Microchip i jest wprowadzana wraz z nową płytką rozwojową Curiosity Nano, która wspiera szybkie prototypowanie. Zestaw ewaluacyjny Curiosity Nano AVR16EB32 (EV73J36A) bezproblemowo łączy się ze zintegrowanymi środowiskami programistycznymi (IDE) MPLAB X, Microchip Studio i IAR Embedded Workbench. MPLAB Code Configurator (MCC) Melody - intuicyjne, graficzne narzędzie konfiguracyjne w chmurze online - może również pomóc w skróceniu czasu programowania.

Gamma Sp. z o.o. jest autoryzowanym dystrybutorem rozwiązań firmy Microchip Technology w Polsce. Zapraszamy do kontaktu z naszym działem handlowym.

Pozostałe aktualności:

Nowoczesne przekaźniki HVDC firmy Hongfa – gotowe na wyzwania elektromobilności i nowej energetyki

Nowoczesne przekaźniki HVDC firmy Hongfa – gotowe na wyzwania...

W ofercie przekaźników HVDC firmy Hongfa znajdują się zaawansowane modele przeznaczone do zastosowań w pojazdach...

środa, 23 kwietnia, 2025 Więcej

Kompaktowy 20W moduł zasilania ARCF20 firmy Arch Electronics

Kompaktowy 20W moduł zasilania ARCF20 firmy Arch Electronics

Firma Arch Electronics zaprezentowała najnowszy 20W ultra kompaktowy moduł zasilania ARCF20 do montażu na płytce...

środa, 23 kwietnia, 2025 Więcej

Microchip uzupełnia rodzinę tranzystorów MOSFET mocy zgodnych z normą MIL-PRF-19500/746, osiągace zdolność JANSF 300 Krad

Microchip uzupełnia rodzinę tranzystorów MOSFET mocy zgodnych z normą...

Firma Microchip Technology ogłosiła wprowadzenie rodziny tranzystorów MOSFET mocy wzmocnionych na promieniowanie...

piątek, 18 kwietnia, 2025 Więcej

RedRock® RR133-1E83-511 czujnik magnetyczny TMR o częstotliwości 1000Hz i najniższym poborze mocy w branży

RedRock® RR133-1E83-511 czujnik magnetyczny TMR o częstotliwości 1000Hz...

Firma Coto Technology zaprezentowała czujnik magnetyczny RedRock® RR133-1E83-511 oparty na technologii TMR...

czwartek, 17 kwietnia, 2025 Więcej

15,6-calowy kiosk samoobsługowy ISS-15K5 firmy Avalue Technology Inc. dla inteligentnych usług w różnych branżach

15,6-calowy kiosk samoobsługowy ISS-15K5 firmy Avalue Technology Inc....

ISS-15K5 firmy Avalue Technology Inc. to15,6-calowy samoobsługowy kiosk zaprojektowany, aby zrewolucjonizować...

czwartek, 17 kwietnia, 2025 Więcej

650V diody krzemowe Qspeed firmy Power Integrations zastępują rozwiązania SiC w serwerach AI, telekomunikacji, oraz zastosowaniach przemysłowych

650V diody krzemowe Qspeed firmy Power Integrations zastępują...

Ultraszybkie diody Qspeed serii H firmy Power Integrations są teraz dostępne z wartościami znamionowymi 650V do 30A.

środa, 16 kwietnia, 2025 Więcej