Pomiary prądu stałego (DC) są niezbędne w różnych gałęziach przemysłu, w tym w centrach danych, komunikacji, transporcie, przemyśle i energii odnawialnej. Powszechność obwodów prądu stałego, szczególnie w zastosowaniach takich jak stacje ładowania pojazdów elektrycznych (EV), doprowadziła do zwiększonego zapotrzebowania na niezawodną i godną zaufania technologię pomiaru prądu stałego. W przeciwieństwie do pomiaru prądu przemiennego, który może przeoczyć straty powstałe w wyniku konwersji prądu przemiennego na prąd stały, pomiar prądu stałego zapewnia dokładny pomiar zużycia energii.
Jednakże zapewnienie wiarygodności i integralności danych pomiarowych prądu stałego stanowi poważne wyzwanie. W miarę ewolucji światowych standardów i przepisów mających na celu ujednolicenie wyników pomiarów, potrzeba autentycznych i bezpiecznych pomiarów staje się najważniejsza. W tym miejscu układy scalone firmy Microchip dla bezpiecznego uwierzytelniania, odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu wiarygodności aplikacji pomiaru prądu stałego.
Pomiar prądu stałego odgrywa kluczową rolę w zastosowaniach takich jak szybkie ładowanie prądem stałym na poziomie 3 i wyższym. W tych scenariuszach użytkownicy końcowi muszą płacić za dokładną ilość otrzymanej energii. Pomiar prądu przemiennego może nie dawać dokładnych wyników ze względu na straty powstałe podczas procesu konwersji prądu przemiennego na prąd stały. Dlatego też stosowanie pomiaru prądu stałego jest niezbędne dla przejrzystości i uczciwości rozliczeń.
Opracowywane są globalne standardy, takie jak niemiecka norma Eichrecht, aby zapewnić autentyczność i wiarygodność pomiarów pomiarów prądu stałego. Normy te wymagają, aby użytkownicy końcowi posiadali środki umożliwiające walidację autentyczności pomiarów energii; w tym miejscu wchodzą w grę bezpieczne urządzenia uwierzytelniania firmy Microchip.
Systemy pomiarowe prądu stałego zazwyczaj zawierają mikrokontroler (MCU) odpowiedzialny za logikę, wyświetlacze LCD i protokoły komunikacyjne. Chociaż systemy te często korzystają z mikrokontrolerów pochodzących od renomowanych dostawców, w oprogramowaniu często uwzględnia się aspekt bezpieczeństwa. Jednakże zabezpieczenia oparte na oprogramowaniu mogą narazić mierniki prądu stałego na luki w zabezpieczeniach, które mogłyby zagrozić wiarygodności pomiarów.
Firma Microchip oferuje szeroką gamę rozwiązań, w tym projekty referencyjne, przeznaczone dla rynków pionowych, gdzie istotny jest pomiar prądu stałego. Godnym uwagi przykładem jest rynek ładowarek pojazdów elektrycznych, gdzie wiarygodne pomiary mają kluczowe znaczenie dla dokładnego rozliczenia.
Układy scalone takie jak chociażby TA100, ATECC608 i ECC204 zostały specjalnie zaprojektowane, aby sprostać wyzwaniom związanym z bezpieczeństwem m.in. w zastosowaniach pomiaru prądu stałego. Urządzenia te zapewniają solidną ochronę kluczy prywatnych na poziomie sprzętowym i obsługują sprzętowo operacje podpisywania ECDSA ECC P256. Wykorzystując bibliotekę CryptoAuthentication™, dostawcy rozwiązań pomiarowych DC mogą skutecznie wdrażać bezpieczne podpisywanie danych zaszyfrowanych w formacie JSON.
W kontekście pomiaru prądu stałego często pojawia się otwarty format pomiaru ładowania - Open Charging Metering Format (OCMF), szczególnie w odniesieniu do standardu Eichrecht w Niemczech. OCMF to format JSON obejmujący pomiary energii i ważny podpis ECC. Format ten umożliwia użytkownikom końcowym weryfikację autentyczności pomiarów przy użyciu odpowiedniego klucza publicznego. Ponadto niemiecka norma Eichrecht wymaga, aby mierniki prądu stałego były wyposażone w mały wyświetlacz dostępny dla użytkowników w celu zapewnienia przejrzystości i walidacji.
Urządzenia do bezpiecznego uwierzytelniania firmy Microchip, w tym TA100, ATECC608 i ECC204, zapewniają bezpieczne przechowywanie kluczy prywatnych na sprzęcie, co utrudnia hakerom naruszenie integralności danych pomiaru prądu stałego. Implementacja podpisywania danych JSON przy użyciu tych urządzeń jest prosta dzięki interfejsom API wysokiego poziomu udostępnianym przez naszą bibliotekę CryptoAuthentication.
W czasach, gdy wiarygodność danych pomiarowych prądu stałego ma kluczowe znaczenie dla różnych zastosowań, bezpieczne urządzenia IC stanowią solidne rozwiązanie do ochrony kluczy prywatnych oraz zapewnienia autentyczności i integralności pomiarów. Dzięki zabezpieczeniom na poziomie sprzętu dostawcy rozwiązań do pomiaru prądu stałego mogą spełniać zmieniające się standardy i przepisy, oferując jednocześnie użytkownikom końcowym przejrzyste i wiarygodne rozliczenia. Ponieważ pomiary prądu stałego rozwijają się w różnych branżach, nasz wkład w zwiększanie bezpieczeństwa w tej dziedzinie jest nieoceniony.
Źródło i materiały graficzne: Microchip Technology Inc., Tłumaczenie: Gamma Sp. z o.o.
Gamma Sp. z o.o. jest autoryzowanym dystrybutorem rozwiązań Microchip Technology Inc. w Polsce. Zachęcamy do kontaktu z naszym działem handlowym.