Projektanci branży motoryzacyjnej chcą zastąpić starsze podsystemy bramek technologią umożliwiającą migrację aplikacji do sieci Ethernet w celu łatwego dostępu do informacji z brzegu sieci do chmury. Aby zapewnić producentom rozwiązania Ethernet do zastosowań w branży motoryzacyjnej, firma Microchip Technology zaprezentowała pierwsze PHY Ethernet do zastosowań w branży motoryzacyjnej. Rodzina urządzeń 10BASE-T1S z kwalifikacją AEC-Q100 Grade 1 obejmuje modele LAN8670, LAN8671 i LAN8672.
Moduły LAN8670/1/2 zgodne ze standardem 10BASE-T1S Ethernet PHY zaprojektowane zostały pod kątem bezpieczeństwa funkcjonalnego i do użytku w aplikacjach zgodnych z normą ISO 26262. Urządzenia te umożliwiają podłączenie urządzeń o niskiej szybkości, które wcześniej wymagały własnych systemów komunikacyjnych, do standardowego systemu Ethernet w zastosowaniach motoryzacyjnych.
„Microchip priorytetowo traktuje rozwiązania łączności dla przemysłu motoryzacyjnego, rozszerzając swoją linię produktów 10BASE-T1S” - powiedział Matthias Kaestner, wiceprezes jednostki biznesowej Microchip zajmującej się produktami motoryzacyjnymi. „Nasza nowa technologia połączy czujniki i siłowniki używane w świecie fizycznym aż do chmury i umożliwi stosowanie niezawodnej architektury Ethernet dosłownie wszędzie.”
Możliwość podłączenia wielu PHY Ethernet do wspólnej linii magistrali ułatwia wdrażanie aplikacji motoryzacyjnych na jednej, dobrze znanej architekturze i oszczędza koszty wdrożenia dzięki ograniczeniu okablowania i portów przełączników.
LAN8670/1/2 umożliwia brzegom sieci korzystanie z Ethernetu i protokołu internetowego (IP) w celu łatwej komunikacji z resztą infrastruktury sieciowej. Urządzenia te obejmują zaawansowaną diagnostykę PHY, aby zapewnić użytkownikowi możliwości rozwiązywania problemów. Ponadto funkcja uśpienia/budzenia umożliwia korzystanie z trybów niskiego poboru mocy.
Specyfikacja urządzeń 10BASE-T1S obejmuje prędkość 10 Mb/s, tryb półdupleksowy, elastyczną topologię z magistralą multidrop i punkt-punkt oraz pojedynczą zbalansowaną parę przewodów. Urządzenia te charakteryzują się również zwiększoną kompatybilnością elektromagnetyczną/zakłóceniami elektromagnetycznymi (EMC/EMI). Obsługa Time-Sensitive Networking (TSN) umożliwia synchronizację taktowania w dalekosiężnych sieciach Ethernet. Synchronizacja czasu ma kluczowe znaczenie dla wielu aplikacji w architekturze strefowej w branży motoryzacyjnej.
Firma Microchip odegrała kluczową rolę w opracowaniu standardów wraz z IEEE dla technologii 10BASE-T1S przeznaczonej dla branży motoryzacyjnej. Technologia ta upraszcza projektowanie systemów, rozszerzając zasięg sieci Ethernet na urządzenia, które zwykle znajdują się na samej krawędzi sieci.
LAN8670/1/2 10BASE-T1S Ethernet PHY obsługiwane są przez zestawy rozwojowe EVB-LAN8670-RMII, EVB-LAN8670-USB oraz oprogramowanie MPLAB® Harmony v3.
Gamma Sp. z o.o. jest autoryzowanym dystrybutorem firmy Microchip Technology Inc. w Polsce. Aby uzyskać więcej informacji o rozwiązaniach komunikacyjnych oraz bezpieczeństwa funkcjonalnego firmy Microchip, zapraszamy do kontaktu z naszym działem handlowym.