Dodano: poniedziałek, 12 czerwca 2023r. Producent: Microchip

5071B nowy cezowy zegar atomowy firmy Microchip dla bezpieczeństwa łączności w razie awarii systemu pozycjonowania GNSS

Od codziennych zastosowań, takich jak telefony komórkowe i bankowość, po złożone misje obrony podwodnej, potrzeba precyzyjnego zsynchronizowania czasu i częstotliwości ma kluczowe znaczenie dla ochrony i przetwarzania danych. Wiele z tych aplikacji opiera się na globalnych systemach nawigacji satelitarnej (GNSS), które zapewniają dokładny czas i częstotliwość, jednak GNSS jest podatny na ataki. Aby zapewnić wielu gałęziom przemysłu - w tym telekomunikacji, centrom danych, metrologii, lotnictwu i obronności - długoterminowe i precyzyjne rozwiązanie do pomiaru czasu i częstotliwości, firma Microchip Technology zaprezentowała cezowy zegar atomowy 5071B, który może autonomicznie i długoterminowo odmierzać czas w przypadku braku sygnału GNSS.

5071B firmy Microchip to komercyjny zegar cezowy nowej generacji w stosunku do istniejącego 5071A, który od ponad trzech dekad jest głównym współtwórcą czasu międzynarodowego. Model 5071B jest dostępny w 19-calowej obudowie do montażu w stojaku o wysokości trzech jednostek (3U), co zapewnia kompaktowy produkt do pracy w środowiskach, w których można go łatwo transportować i zabezpieczać, w porównaniu z większą alternatywą zaprojektowaną specjalnie do środowisk laboratoryjnych.

Model 5071B ma zmodernizowane komponenty elektroniczne, aby rozwiązać problem z przestarzałymi lub niezgodnymi z dyrektywą RoHS obwodami. Produkt zapewnia wstrzymanie 100 ns przez ponad dwa miesiące, utrzymując synchronizację systemu, gdy sygnały GNSS, takie jak GPS, są odrzucane lub niedostępne. Na przykład ta funkcja umożliwiłaby sieci 5G zachowanie pełnej sprawności przez wiele miesięcy bez GNSS.

Model 5071A od dziesięcioleci jest czołowym na świecie standardem czasu i częstotliwości. Dzięki ulepszonemu układowi 5071B firma Microchip utrzymuje swoją pozycję lidera branży w zakresie złożonych rozwiązań synchronizacji” - powiedział Randy Brudzinski, wiceprezes jednostki biznesowej Microchip zajmującej się systemami częstotliwości i czasu. „Nasi klienci mogą polegać na technologii 5071B przez wiele lat i wdrażać rozwiązanie taktowania i częstotliwości, mając pewność ciągłości dostaw i nowoczesnych komponentów, co eliminuje obawy związane z przestarzałością.

Jako produkt z lampą cezową bez deterministycznego długoterminowego dryftu częstotliwości, 5071B zapewnia bezwzględną dokładność częstotliwości na poziomie 5E-13 lub 500 biliardowych we wszystkich określonych warunkach środowiskowych przez cały okres eksploatacji produktu. W zastosowaniach wojskowych wymagających szybkiego wdrożenia radarów systemowych stabilność 5E-13 eliminuje potrzebę pozyskiwania zewnętrznych źródeł synchronizacji przed nadawaniem. W łączności satelitarnej umożliwia to użytkownikowi nadawanie i nadawanie w bardzo wąskich pasmach częstotliwości bez wychodzenia poza pasmo przez cały czas trwania produktu.

Po wdrożeniu produkt taki jak 5071B może utrzymywać i lepiej synchronizować krytyczną komunikację między samolotem a wieżą kontrolną. Kontrola ruchu lotniczego w Stanach Zjednoczonych wykorzystuje funkcję Automatic Dependent Surveillance-Broadcast (ADS-B) i Wide Area Multilateration (WAM) do precyzyjnego określania pozycji samolotu w przestrzeni powietrznej kraju. Stabilność 5071B umożliwia dokładniejsze lokalizowanie i ciągłą pracę podczas awarii GNSS.

Model 5071B jest również w pełni zgodny z dyrektywą o ograniczeniu stosowania substancji niebezpiecznych (RoHS), dzięki czemu ten produkt jest dostępny w regionach, w których te przepisy są wymagane.

Firma Microchip Technology zapewnia najszerszą ofertę zegarów i systemów pomiaru czasu w branży. Najnowocześniejsze rozwiązania opierają się na wieloletnim doświadczeniu firmy Microchip w dziedzinie synchronizacji oraz pionowej integracji jej podstawowych technologii synchronizacji.

Gamma Sp. z o.o. jest autoryzowanym dystrybutorem firmy Microchip Technology Inc. w Polsce. Aby dowiedzieć się więcej o ofercie rozwiązań generowania czasu i częstotliwości firmy Microchip zapraszamy do kontaktu z naszym działem handlowym.

Pozostałe aktualności:

Microchip dsPIC® DSC: moc procesora DSP i prostota MCU

Microchip dsPIC® DSC: moc procesora DSP i prostota MCU

Cyfrowe kontrolery sygnału dsPIC® firmy Microchip (DSC) dla solidnych aplikacji o wysokiej wydajności.

wtorek, 19 września, 2023 Więcej

Prostota łączenia urządzeń z infrastrukturą Ethernet 10BASE-T1S klasy motoryzacyjnej

Prostota łączenia urządzeń z infrastrukturą Ethernet 10BASE-T1S klasy...

Układy LAN8650/1 firmy Microchip umożliwiają projektantom podłączenie mikrokontrolerów, bezpośrednio do sieci 10BASE-T1S

czwartek, 14 września, 2023 Więcej

Webinar Power Integrations: Spełnianie nowych przepisów ErP wymagających poboru mocy w trybie gotowości mniejszego niż 300 mW

Webinar Power Integrations: Spełnianie nowych przepisów ErP wymagających...

Jak spełnić wymagania nowych przepisów ErP dotyczących poboru mocy w trybie gotowości mniejszego niż 300 mW?

środa, 13 września, 2023 Więcej

Komputery panelowe open frame OFT-10W04 i SID-10WR1 firmy Avalue spełniają potrzeby w zakresie sterowania dotykowego HMI w aplikacjach przemysłowych

Komputery panelowe open frame OFT-10W04 i SID-10WR1 firmy Avalue...

Komputery panelowe OFT-10W04 i SID-10WR1 firmy Avalue wprowadzają nową jakość w aplikacjach sterowania przemysłowego

wtorek, 12 września, 2023 Więcej

MPLAB Machine Learning Development Suite zapewnia narzędzia do projektowania i optymalizacji produktów brzegowych obsługujących wnioskowanie ML

MPLAB Machine Learning Development Suite zapewnia narzędzia do...

Pakiet MPLAB Machine Learning Development Suite pomaga inżynierom budować wysoce wydajne modele uczenia maszynowego

piątek, 8 września, 2023 Więcej

InnoSwitch4-Pro umożliwia zgodność z dowolnym protokołem szybkiego ładowania

InnoSwitch4-Pro umożliwia zgodność z dowolnym protokołem szybkiego...

Wysoki poziom integracji umożliwia projektowanie sterowanych cyfrowo, ultrakompaktowych adapterów o mocy do 220W.

czwartek, 7 września, 2023 Więcej