Dodano: poniedziałek, 15 maja 2023r. Producent: Microchip

Ubuntu Linux jako referencyjny system operacyjny dla platform PolarFire SoC FPGA firmy Microchip opartych na otwartej architekturze RISC-V

Otwarte standardy i współpraca mają strategiczne znaczenie zarówno dla sprzętu, jak i oprogramowania w różnych branżach i dziedzinach. W ostatniej dekadzie open source i otwarte standardy zmieniły nasz świat. RISC-V to najbardziej wydajna i otwarta architektura zestawu instrukcji (Instruction Set Architecture - ISA) w historii, która doprowadziła społeczność sprzętową do przyjęcia otwartych standardów i współpracy na tym poziomie.

Architektura ISA otwiera nową erę innowacji procesorowych poprzez współpracę w ramach otwartych standardów i szybkie przyjęcie w całej branży. Aby stać się branżowym standardem RISC-V zapewnia swobodę projektowania oprogramowania i sprzętu w architekturze ISA. Architekturę można zastosować w szerokiej gamie procesorów, od mikrokontrolerów z niższej półki po zaawansowane procesory klasy serwerowej.

Microchip Technology jest wiodącym dostawcą mikrokontrolerów, układów SoC FPGA, rozwiązań mixed signal, analogowych oraz pamięci Flash, zapewniając rozwój produktów niskiego ryzyka, niższy całkowity koszt systemu i krótszy czas wprowadzania na rynek, tysięcy różnorodnych aplikacji klientów na całym świecie. Zestaw PolarFire® SoC FPGA Icicle firmy Microchip to platforma programistyczna, która umożliwia ocenę pięciordzeniowego podsystemu mikroprocesora RISC-V, obsługującego system Linux i wykonywania w czasie rzeczywistym, możliwości niskiego poboru mocy oraz bogatego zestawu urządzeń peryferyjnych oferowanych przez PolarFire SoC FPGA. PolarFire SoC idealnie nadaje się dla bezpiecznego, niezawodnego i energooszczędnego przetwarzania dużych ilości danych w szerokim zakresie zastosowań, w tym m.in. w obrazowaniu, sztucznej inteligencji/uczeniu maszynowym (AI/ML), automatyce przemysłowej, Internecie rzeczy (IoT), przewodowych sieciach dostępowych , rynkach lotniczych i obronnych oraz automotive.

Podczas gdy RISC-V zapewnia stabilną referencyjną architekturę i sprzęt, uruchomienie stabilnego oprogramowania na nowych płytach głównych może nadal stanowić wyzwanie. Podstawą niezbędnego oprogramowania jest system operacyjny (OS), który zapewnia niezawodność i stabilność. Zapotrzebowanie to sprawia, że najlepszym wyborem staje się system Linux, ponieważ jest najpopularniejszym systemem operacyjnym dla programistów i hobbystów, niezależnie od jądra, sterowników i dystrybucji.

Canonical pozycjonuje Ubuntu nie tylko jako referencyjnego systemu operacyjnego dla innowatorów i programistów, ale także jako narzędzia umożliwiającego im szybsze wprowadzanie produktów na rynek, pozwalając im skupić się na ich podstawowej aplikacji bez martwienia się o stabilność platformy bazowej. RISC-V ma duży potencjał i staje się konkurencyjnym ISA na wielu rynkach. Mając to na uwadze, przeniesienie Ubuntu na platformę RISC-V, aby stać się jej referencyjnym systemem operacyjnym dla wczesnych użytkowników, było naturalnym wyborem.

Współpraca z firmą Canonical w ramach inicjatywy Mi-V Ecosystem dodała obsługę FPGA PolarFire SoC firmy Microchip w systemie Ubuntu” - powiedział Cyril Jean, zastępca dyrektora ds. architektury systemów FPGA w firmie Microchip. „Menedżer pakietów Ubuntu, wraz z bogactwem obsługiwanych pakietów, upraszcza tworzenie aplikacji użytkownika i zapewnia znajome środowisko, które wypełnia lukę między komputerem stacjonarnym, a osadzonym systemem Linux, umożliwiając bezproblemową pracę na układach PolarFire SoC FPGA

Dostępność systemu Ubuntu działającego na zestawie PolarFire SoC FPGA Icicle Kit jest wynikiem wspólnej pracy zespołów inżynierów Canonical i Microchip. Zespół Canonical przeportował Ubuntu na zestaw PolarFire SoC FPGA Icicle Kit, wspierany przez zespół inżynierów Microchip, w ramach długoterminowej współpracy między obiema firmami.

Ubuntu, wspierany przez firmę Canonical, zapewnia komercyjną dystrybucję Linuksa, z której mogą bezpłatnie korzystać innowatorzy i programiści. Ubuntu zapewnia społeczności programistów takie korzyści, jak m.in. bezpieczeństwo, dostosowywanie, wsparcie i przyjazny dla użytkownika interfejs.

Zakres tego, co jest możliwe dla programistów RISC-V, właśnie rozszerzył się dzięki połączeniu Ubuntu, najpopularniejszego systemu operacyjnego Linux, z zestawem PolarFire SoC FPGA Icicle Kit firmy Microchip. Przewidujemy, że pakiet RISC-V + FPGA + Ubuntu znajdzie się na szczycie listy zakupów programistów w tym roku.powiedziała Cindy Goldberg, wiceprezes Silicon Alliance w firmie Canonical.

Gamma Sp. z o.o. jest autoryzowanym dystrybutorem firmy Microchip Technology Inc. w Polsce. Aby dowiedzieć się więcej o RISC-V oraz ofercie rozwiązań FPGA firmy Microchip zapraszamy do kontaktu z naszym działem handlowym.

Pozostałe aktualności:

Dlaczego układy FPGA Microchip są niezbędne dla przyszłości robotyki

Dlaczego układy FPGA Microchip są niezbędne dla przyszłości robotyki

Układy FPGA PolarFire® firmy Microchip Technology odgrywają kluczową rolę w nowoczesnych aplikacji robotycznych.

piątek, 6 września, 2024 Więcej

Microchip Technology wkracza na rynek 64-bitowych mikroprocesorów

Microchip Technology wkracza na rynek 64-bitowych mikroprocesorów

Firma Microchip Technology ogłosiła poszerzenie swojego portfolio rozwiązań o najnowsze 64-bitowe mikroprocesory MPU...

czwartek, 29 sierpnia, 2024 Więcej

Funkcjonalność Auto-Feed Configuration w produktach firmy Lantech dla bezproblemowej konserwacji sieci

Funkcjonalność Auto-Feed Configuration w produktach firmy Lantech dla...

Auto-Feed Configuration zapewnia, że nowe i wymienione przełączniki automatycznie otrzymują prawidłową konfigurację.

czwartek, 22 sierpnia, 2024 Więcej

Zwiększanie efektywności energetycznej w zastosowaniach silników elektrycznych

Zwiększanie efektywności energetycznej w zastosowaniach silników...

Oprócz właściwego doboru rozmiaru i typu samego silnika elektrycznego, zwiększanie efektywności energetycznej wymaga...

wtorek, 20 sierpnia, 2024 Więcej

Rozszerzone portfolio rozwiązań jednoparowego Ethernetu (SPE) firmy Microchip Technology z transceiverami PHY 100BASE-T1 i 1000BASE-T1

Rozszerzone portfolio rozwiązań jednoparowego Ethernetu (SPE) firmy...

Firma Microchip Technology rozszerzyła swoje rozwiązania SPE o rodzinę transceiverów Ethernet PHY LAN887x.

wtorek, 20 sierpnia, 2024 Więcej

PAG6356 transformatory wysokiej izolacji typu Push-Pull firmy Pulse Electronics opracowane dla sterownika transformatora SN6507 firmy TI

PAG6356 transformatory wysokiej izolacji typu Push-Pull firmy Pulse...

Firma Pulse Electronics ogłosiła rozszerzenie rodziny transformatorów Push-Pull o wysokiej izolacji o serię PAG6356 o...

poniedziałek, 19 sierpnia, 2024 Więcej