Dodano: poniedziałek, 15 maja 2023r. Producent: Microchip

Ubuntu Linux jako referencyjny system operacyjny dla platform PolarFire SoC FPGA firmy Microchip opartych na otwartej architekturze RISC-V

Otwarte standardy i współpraca mają strategiczne znaczenie zarówno dla sprzętu, jak i oprogramowania w różnych branżach i dziedzinach. W ostatniej dekadzie open source i otwarte standardy zmieniły nasz świat. RISC-V to najbardziej wydajna i otwarta architektura zestawu instrukcji (Instruction Set Architecture - ISA) w historii, która doprowadziła społeczność sprzętową do przyjęcia otwartych standardów i współpracy na tym poziomie.

Architektura ISA otwiera nową erę innowacji procesorowych poprzez współpracę w ramach otwartych standardów i szybkie przyjęcie w całej branży. Aby stać się branżowym standardem RISC-V zapewnia swobodę projektowania oprogramowania i sprzętu w architekturze ISA. Architekturę można zastosować w szerokiej gamie procesorów, od mikrokontrolerów z niższej półki po zaawansowane procesory klasy serwerowej.

Microchip Technology jest wiodącym dostawcą mikrokontrolerów, układów SoC FPGA, rozwiązań mixed signal, analogowych oraz pamięci Flash, zapewniając rozwój produktów niskiego ryzyka, niższy całkowity koszt systemu i krótszy czas wprowadzania na rynek, tysięcy różnorodnych aplikacji klientów na całym świecie. Zestaw PolarFire® SoC FPGA Icicle firmy Microchip to platforma programistyczna, która umożliwia ocenę pięciordzeniowego podsystemu mikroprocesora RISC-V, obsługującego system Linux i wykonywania w czasie rzeczywistym, możliwości niskiego poboru mocy oraz bogatego zestawu urządzeń peryferyjnych oferowanych przez PolarFire SoC FPGA. PolarFire SoC idealnie nadaje się dla bezpiecznego, niezawodnego i energooszczędnego przetwarzania dużych ilości danych w szerokim zakresie zastosowań, w tym m.in. w obrazowaniu, sztucznej inteligencji/uczeniu maszynowym (AI/ML), automatyce przemysłowej, Internecie rzeczy (IoT), przewodowych sieciach dostępowych , rynkach lotniczych i obronnych oraz automotive.

Podczas gdy RISC-V zapewnia stabilną referencyjną architekturę i sprzęt, uruchomienie stabilnego oprogramowania na nowych płytach głównych może nadal stanowić wyzwanie. Podstawą niezbędnego oprogramowania jest system operacyjny (OS), który zapewnia niezawodność i stabilność. Zapotrzebowanie to sprawia, że najlepszym wyborem staje się system Linux, ponieważ jest najpopularniejszym systemem operacyjnym dla programistów i hobbystów, niezależnie od jądra, sterowników i dystrybucji.

Canonical pozycjonuje Ubuntu nie tylko jako referencyjnego systemu operacyjnego dla innowatorów i programistów, ale także jako narzędzia umożliwiającego im szybsze wprowadzanie produktów na rynek, pozwalając im skupić się na ich podstawowej aplikacji bez martwienia się o stabilność platformy bazowej. RISC-V ma duży potencjał i staje się konkurencyjnym ISA na wielu rynkach. Mając to na uwadze, przeniesienie Ubuntu na platformę RISC-V, aby stać się jej referencyjnym systemem operacyjnym dla wczesnych użytkowników, było naturalnym wyborem.

Współpraca z firmą Canonical w ramach inicjatywy Mi-V Ecosystem dodała obsługę FPGA PolarFire SoC firmy Microchip w systemie Ubuntu” - powiedział Cyril Jean, zastępca dyrektora ds. architektury systemów FPGA w firmie Microchip. „Menedżer pakietów Ubuntu, wraz z bogactwem obsługiwanych pakietów, upraszcza tworzenie aplikacji użytkownika i zapewnia znajome środowisko, które wypełnia lukę między komputerem stacjonarnym, a osadzonym systemem Linux, umożliwiając bezproblemową pracę na układach PolarFire SoC FPGA

Dostępność systemu Ubuntu działającego na zestawie PolarFire SoC FPGA Icicle Kit jest wynikiem wspólnej pracy zespołów inżynierów Canonical i Microchip. Zespół Canonical przeportował Ubuntu na zestaw PolarFire SoC FPGA Icicle Kit, wspierany przez zespół inżynierów Microchip, w ramach długoterminowej współpracy między obiema firmami.

Ubuntu, wspierany przez firmę Canonical, zapewnia komercyjną dystrybucję Linuksa, z której mogą bezpłatnie korzystać innowatorzy i programiści. Ubuntu zapewnia społeczności programistów takie korzyści, jak m.in. bezpieczeństwo, dostosowywanie, wsparcie i przyjazny dla użytkownika interfejs.

Zakres tego, co jest możliwe dla programistów RISC-V, właśnie rozszerzył się dzięki połączeniu Ubuntu, najpopularniejszego systemu operacyjnego Linux, z zestawem PolarFire SoC FPGA Icicle Kit firmy Microchip. Przewidujemy, że pakiet RISC-V + FPGA + Ubuntu znajdzie się na szczycie listy zakupów programistów w tym roku.powiedziała Cindy Goldberg, wiceprezes Silicon Alliance w firmie Canonical.

Gamma Sp. z o.o. jest autoryzowanym dystrybutorem firmy Microchip Technology Inc. w Polsce. Aby dowiedzieć się więcej o RISC-V oraz ofercie rozwiązań FPGA firmy Microchip zapraszamy do kontaktu z naszym działem handlowym.

Pozostałe aktualności:

Układy scalone przetwornika cyfrowo-analogowego (DAC)

Układy scalone przetwornika cyfrowo-analogowego (DAC)

Przetworniki DAC odgrywają kluczową rolę w wielu zastosowaniach, ponieważ ich funkcja polega na przetwarzaniu sygnału...

czwartek, 20 czerwca, 2024 Więcej

Projekt wykorzystujący sterownik InnoMux2-EP prezentuje jednostopniową architekturę dla wielowyjściowych zasilaczy

Projekt wykorzystujący sterownik InnoMux2-EP prezentuje jednostopniową...

Nowy przykładowy raport projektu, DER-716, pokazuje wysoki poziom integracji osiągnięty przez urządzenia InnoMux2-EP

wtorek, 18 czerwca, 2024 Więcej

Większa sprawność i niezawodność diod SBD dzięki węglikowi krzemu SiC

Większa sprawność i niezawodność diod SBD dzięki węglikowi krzemu SiC

Diody Schottkyego (SBD) z węglika krzemu (SiC) zwiększają sprawność i tworzą niezawodne zastosowania wysokiego napięcia.

piątek, 14 czerwca, 2024 Więcej

MotorXpert™ Suite kompleksowe rozwiązanie programowe Power Integrations do opracowywania projektów na bazie sterowników BLDC rodziny BridgeSwitch™

MotorXpert™ Suite kompleksowe rozwiązanie programowe Power Integrations...

Aplikacja MotorXpert™ Suite firmy Power Integrations powstała w celu wsparcia rozwoju aplikacji bezszczotkowych...

piątek, 14 czerwca, 2024 Więcej

Power Integrations zwiększa ofertę napędów silnikowych BLDC dzięki rodzinie układów scalonych BridgeSwitch-2

Power Integrations zwiększa ofertę napędów silnikowych BLDC dzięki...

BridgeSwitch™-2, nowa zintegrowana rodzina układów scalonych sterowników silników typu IHB dla zastosowań o mocy do 1...

czwartek, 13 czerwca, 2024 Więcej

Wyświetlacz 15,6 w technologii podświetlenia Mini LED spełnia wymagania do pracy w pełnym nasłonecznieniu

Wyświetlacz 15,6 w technologii podświetlenia Mini LED spełnia wymagania...

Tajwański producent wyświetlaczy, firma Ampire, wzbogacił swoje portfolio o wyświetlacze w technologii Mini LED.

czwartek, 13 czerwca, 2024 Więcej