Dodano: poniedziałek, 08 maj 2023r. Producent: Pulse

Transinduktorowe regulatory napięcia TLVR serii PGL6380 firmy Pulse Electronics

Pulse stale poszerza swoją ofertę cewek indukcyjnych używanych do zasilania procesorów, pamięci, układów FPGA i ASIC w serwerach, centrach danych i systemach pamięci masowej. Najnowsze produkty firmy Pulse są specjalnie zaprojektowane do użytku z topologią trans-induktorowego regulatora napięcia (TLVR) i wykorzystują zautomatyzowaną produkcję na dużą skalę, aby zapewnić jakość, niezawodność oraz opłacalność. Topologia TLVR umożliwia szybszą reakcję na stany przejściowe i wykorzystuje cewkę indukcyjną z dwoma uzwojeniami.

Tradycyjnie aplikacje te wykorzystywały cewkę indukcyjną z pojedynczym uzwojeniem stosowaną w wielofazowej topologii buck, która umożliwia dystrybucję prądów przez równoległe „ścieżki” lub fazy. Pracując każdą fazą w sposób schodkowy, tętnienia prądów w każdej fazie mają tendencję do znoszenia się na wyjściu, a ogólny prąd tętnienia obserwowany przy obciążeniu jest znacznie mniejszy niż tętnienie w każdej fazie. Takie podejście pozwala na zastosowanie mniejszych indukcyjności (zwykle rzędu 50-300 nH) i może pozwolić projektantom na kompromis między szybkością reakcji przetwornicy na zmianę prądu obciążenia (odpowiedź przejściowa) a stabilnością pętli sterowania. Dostosowując liczbę faz zastosowanych w przetwornicy, projektant ma swobodę optymalizacji obwodu pod kątem konkretnego zastosowania.

Ponieważ jednak procesory i układy FPGA wymagają szybszych i większych przebiegów przejściowych prądu, stosowane regulatory napięcia muszą zwiększyć przepustowość, aby skrócić czas odpowiedzi. Zwykle odbywa się to poprzez zwiększenie liczby faz i/lub zmniejszenie wartości indukcyjności każdej fazy. Rozwiązania te powodują komplikacje w konstrukcji przetwornicy. Zwiększenie liczby faz wymaga mniejszej przestrzeni na fazę, co oznacza mniejszą „szerokość” stopni mocy i cewek indukcyjnych. W przypadku induktora to ograniczenie przestrzenne tworzy „chude”, ale wysokie komponenty, które mogą stać się niestabilne mechanicznie, co ogranicza możliwość zmniejszenia szerokości induktora. Zmniejszenie wartości indukcyjności stosowanej na stopień mocy (która jest już poniżej 100 nH) powoduje wyższe prądy tętnienia na fazę, co skutkuje wyższymi stratami AC, a także komplikuje sterowanie przetwornicą. Należy zauważyć, że czas odpowiedzi przejściowej całego przekształtnika jest nieco ograniczony przez fakt, że każda faza reaguje na krok, zwiększając lub zmniejszając swój cykl pracy w sposób okrężny, pojedynczo.

Aby złagodzić te problemy i jeszcze bardziej ulepszyć wydajność napędu, opracowano regulator napięcia oparty na „trans-induktorze” w ogólnodostępnej domenie technicznej. Transinduktor jest bardzo podobny do tradycyjnego jednoobrotowego induktora VR, ale ma dodatkowe drugie, ściśle sprzężone uzwojenie. Główny „pierwotny” niski DCR jest używany w taki sam sposób, jak w tradycyjnym induktorze VR, mającym wejście PWM z kilkoma fazami zasilającymi pojedyncze wyjście. Każdy pojedynczy zwój „drugorzędny” jest powiązany w pętli szeregowej odnoszącej się do lokalnej masy. Kiedy w danej fazie występuje skok obciążenia, wynikający z tego wzrost lub spadek cyklu pracy jest odbijany na uzwojeniu wtórnym, a ponieważ uzwojenia wtórne każdej fazy są w pętli szeregowej, wszyscy natychmiast „widzą” tę zmianę. Dzięki sprzężeniu magnetycznemu ta „wyczuwana” zmiana jest odzwierciedlana w każdym uzwojeniu pierwotnym cewki indukcyjnej. W efekcie pozwala to wszystkim fazom na jednoczesną reakcję na przejściowe obciążenie, znacznie skracając czas potrzebny na dostosowanie przetwornicy.

Dodatkowo w obwód przekształtnika wprowadzono dławik kompensacyjny. Typowe jest, że ten induktor jest podobny w konstrukcji do tradycyjnego induktora VR. Cewka kompensacyjna istnieje, aby dać inżynierom projektantom możliwość regulacji całkowitej indukcyjności w pętli wtórnej, pozwalając na swobodę regulacji stabilności przetwornicy. Ze względu na sprzężony z prądem przemiennym charakter obwodu wtórnego, cewka kompensacyjna prawie nie widzi prądu stałego, co minimalizuje wpływ DCR. Jednak cewka indukcyjna podlega superpozycji prądu tętniącego każdej fazy. W praktyce oznacza to, że dla przetwornicy 4-fazowej przełączającej się z częstotliwością 1 MHz, cewka kompensacyjna zobaczy odbity prąd tętnienia o częstotliwości 4 MHz. Przy takich częstotliwościach należy zachować ostrożność, aby zminimalizować straty uzwojenia prądu przemiennego, a także zapewnić wybór odpowiedniego materiału rdzenia o wysokiej częstotliwości i niskich stratach.

Trans-indukcyjne regulatory napięcia (TLVR) to ekscytujące rozwiązanie, które umożliwia ultraszybką reakcję na stany przejściowe w wielofazowych regulatorach napięcia. Regulatory PGL6380.XXXHLT dostępne są w obudowie o rozmiarze 12 x 6 x 11,15 mm, z indukcyjnością od 100nH do 200nH oraz prądami nasycenia od 117A do 59A.

Gamma Sp. z o.o. jest autoryzowanym dystrybutorem rozwiązań firmy Pulse Electronics w Polsce. Zapraszamy do zapoznania się załączoną dokumentacją cewek indukcyjnych PGL6380 oraz do kontaktu z naszym działem handlowym.

Pozostałe aktualności:

Oferta bezprzewodowych rozwiązań przemysłowych dla aplikacji w transporcie publicznym

Oferta bezprzewodowych rozwiązań przemysłowych dla aplikacji w...

Firma Lantech, uznany dostawca przewodowych rozwiązań sieci Ethernet, rozwija również ofertę za sprawą...

piątek, 2 czerwiec, 2023 Więcej

Płyta główna EMX-R680P formatu Mini-ITX firmy Avalue z elastycznymi opcjami rozbudowy dla nadchodzącej ery aplikacji AI

Płyta główna EMX-R680P formatu Mini-ITX firmy Avalue z elastycznymi...

Avalue EMX-R680P formatu ITX z obsługą 12./13. generacji procesorów Intel (LGA 1700) z TDP do 125W

piątek, 2 czerwiec, 2023 Więcej

Jak przyspieszyć wdrożenie infrastruktury sieci Open RAN?

Jak przyspieszyć wdrożenie infrastruktury sieci Open RAN?

Od obniżonych kosztów i lepszej wydajności po szybsze wdrażanie i większą elastyczność, zalety O-RAN są oczywiste.

środa, 31 maj, 2023 Więcej

Firma Microchip rozszerza rodzinę PHY Gigabit Ethernet odpornych na promieniowanie

Firma Microchip rozszerza rodzinę PHY Gigabit Ethernet odpornych na...

Firma Microchip Technology rozszerzyła swoje odporne na promieniowanie (RT) urządzenia Ethernet PHY.

wtorek, 30 maj, 2023 Więcej

L803PLE nowy moduł komunikacyjny 5G + GNSS firmy Mobiletek

L803PLE nowy moduł komunikacyjny 5G + GNSS firmy Mobiletek

L803PLE to nowy moduł firmy Mobiletek, oferujący obsługę sieci w standardach 5G, dysponujący również odbiornikiem...

poniedziałek, 29 maj, 2023 Więcej

Microchip zaktualizował narzędzia programistyczne i debuggery wraz z nowej generacji produktami MPLAB® ICD 5 i MPLAB PICkit™ 5

Microchip zaktualizował narzędzia programistyczne i debuggery wraz z...

Nowe debuggery/programatory MPLAB® ICD 5 i MPLAB PICkit™ 5 firmy Microchip oferują możliwość zdalnego programowania.

poniedziałek, 29 maj, 2023 Więcej