Dodano: czwartek, 20 kwiecień 2023r. Producent: Digi

Digi WAN Bonding, technologia łączenia dwóch lub więcej oddzielnych połączeń internetowych w jedno połączenie wirtualne

Świat jest coraz bardziej zależny od technologii dla komunikacji, handlu i współpracy. Firmy i organizacje różnej wielkości wymagają niezawodnego i bezpiecznego połączenia sieciowego, aby dotrzymać kroku wymaganiom ery cyfrowej.

WAN bonding to technologia, która pomaga organizacjom osiągnąć ten cel poprzez łączenie wielu połączeń sieci rozległej (WAN) w jedno łącze o wysokiej wydajności.

W tym poście odpowiemy, czym jest WAN bonding, jakie są jego zalety, rodzaje łączenia, jak wygląda implementacja i działanie, przypadki użycia oraz perspektywy na przyszłość. Opowiemy również o tym, jak firma Digi nawiązała współpracę z firmą Bondix Intelligence w celu opracowania zintegrowanego rozwiązania Digi WAN Bonding.

Czym jest WAN bonding?

WAN bonding odnosi się do procesu łączenia dwóch lub więcej oddzielnych połączeń internetowych w jedno połączenie wirtualne. Celem łączenia sieci WAN jest poprawa wydajności, niezawodności i redundancji sieci. Umożliwia organizacjom korzystanie z usług wielu dostawców usług internetowych (ISP) w celu uzyskania większej przepustowości i mniejszych opóźnień.

Korzyści WAN bonding

Łączenie sieci WAN zapewnia kilka korzyści, w tym m.in.:

 • Poprawiona wydajność sieci: Łącząc wiele połączeń WAN, WAN bonding zwiększa ogólną przepustowość i prędkość sieci. Jest to szczególnie korzystne dla firm, które wymagają wysokiej wydajności sieci do takich czynności, jak wideokonferencje, gry online i transfery danych.
 • Zwiększona niezawodność: łączenie sieci WAN zapewnia ochronę przed przełączaniem awaryjnym, dzięki czemu w przypadku awarii jednego połączenia WAN inne połączenia natychmiast przejmują kontrolę. Powoduje to bardziej niezawodną sieć i minimalizuje przestoje.
 • Oszczędność kosztów: łączenie sieci WAN umożliwia firmom korzystanie z usług wielu dostawców usług internetowych, co może skutkować oszczędnościami. Korzystając z usług wielu dostawców, organizacje mogą negocjować lepsze ceny i znaleźć dostawcę, który oferuje najlepszą wartość dla ich konkretnych potrzeb.

Rodzaje WAN bondingu

Istnieje kilka rodzajów łączenia sieci WAN, w tym:

 • Link Aggregation (LAG): LAG polega na łączeniu wielu fizycznych połączeń sieciowych w jedno logiczne łącze. Ten typ łączenia jest powszechnie stosowany w sieciach lokalnych (LAN) i stanowi prosty sposób na zwiększenie przepustowości.
 • Równoważenie obciążenia łącza (LLB): LLB obejmuje dystrybucję ruchu sieciowego na wiele połączeń. Ten rodzaj wiązania pomaga zmniejszyć przeciążenie i zwiększyć ogólną wydajność sieci.
 • Łączenie za pomocą VPN: Łączenie VPN polega na łączeniu wielu połączeń VPN w jedno łącze. Ten rodzaj łączenia jest przydatny dla firm, które wymagają bezpiecznego połączenia między zdalnymi biurami lub oddziałami.
 • Łączenie komórkowej sieci WAN: łączenie komórkowej sieci WAN polega na łączeniu wielu połączeń komórkowych w jedno połączenie wirtualne. Ten rodzaj łączenia jest przydatny dla firm wymagających bezpiecznego i niezawodnego połączenia mobilnego, takich jak organizacje świadczące usługi terenowe lub pracownicy zdalni.

Jak działa łączenie sieci WAN

Łączenie sieci WAN polega na łączeniu wielu połączeń WAN w jedno połączenie wirtualne. To połączenie wirtualne jest następnie używane do kierowania ruchem sieciowym. Oprogramowanie do łączenia sieci WAN zarządza procesem łączenia i zapewnia odpowiednią dystrybucję ruchu między różnymi połączeniami.

Proces łączenia obejmuje trzy kluczowe elementy:

 • Łączenie wielu połączeń WAN: Pierwszym krokiem w łączeniu połączeń WAN jest połączenie wielu połączeń WAN w jedno połączenie wirtualne. Wymaga to oprogramowania do łączenia sieci WAN, które zarządza procesem łączenia i zapewnia odpowiednią dystrybucję ruchu między różnymi połączeniami.
 • Routing ruchu i równoważenie obciążenia: Po powiązaniu połączeń WAN oprogramowanie kieruje ruchem sieciowym między różnymi połączeniami. Pomaga to zapewnić efektywne wykorzystanie sieci i optymalizację wydajności.
 • Przełączanie awaryjne i nadmiarowość: łączenie sieci WAN zapewnia również ochronę przed przełączaniem awaryjnym, co oznacza, że jeśli jedno z połączeń WAN ulegnie awarii, inne połączenia natychmiast przejmują kontrolę. Pomaga to zapewnić ciągłość działania sieci i minimalizuje przestoje.


Wdrażanie WAN bonding

Implementacja łączenia sieci WAN wymaga starannego planowania oraz odpowiedniego sprzętu i oprogramowania. Poniżej przedstawimy kluczowe elementy, które należy wziąć pod uwagę podczas wdrażania łączenia sieci WAN.

Sprzęt i oprogramowanie

Aby zaimplementować łączenie WAN, potrzebne będzie urządzenie lub oprogramowanie do łączenia WAN. Dostępnych jest kilka rozwiązań, od rozwiązań sprzętowych po rozwiązania programowe oparte na chmurze. W dalszej części omówimy zintegrowane rozwiązanie sprzętowe i programowe firmy Digi obsługiwane przez Bondix S.A.NE.

Projektowanie i topologia sieci

Ważne jest staranne zaprojektowanie topologii sieci, aby zapewnić efektywne wdrożenie łączenia WAN. Obejmuje to rozważenie liczby wymaganych połączeń WAN, lokalizacji urządzenia łączącego WAN oraz trasowania ruchu między różnymi połączeniami.

Konfiguracja i konfiguracja

Po ustaleniu topologii sprzętu i sieci, następnym krokiem jest skonfigurowanie urządzenia lub oprogramowania łączącego sieć WAN. Zwykle obejmuje to określenie różnych połączeń WAN, skonfigurowanie ustawień routingu i równoważenia obciążenia oraz skonfigurowanie ochrony przed przełączaniem awaryjnym.

Konserwacja i rozwiązywanie problemów

Administrator będzie musiał regularnie monitorować wydajność rozwiązania do łączenia sieci WAN i przeprowadzać rutynową konserwację, aby zapewnić jego optymalne działanie. Rozwiązywanie problemów może być wymagane w przypadku jakichkolwiek problemów i ważne jest, aby mieć plan szybkiego rozwiązania wszelkich problemów.

Przypadki użycia dla łączenia sieci WAN

Łączenie sieci WAN może być wykorzystywane w wielu różnych scenariuszach, w tym:

 • Zdalne biura i lokalizacje oddziałów: łączenie WAN jest szczególnie przydatne dla firm posiadających zdalne biura lub oddziały. Łącząc wiele połączeń WAN, firmy te mogą uzyskać wydajne, niezawodne połączenie sieciowe, które zaspokoi potrzeby ich zdalnych pracowników.
 • Łączność w chmurze: łączenie WAN może być również wykorzystywane do poprawy łączności w chmurze. Łącząc wiele połączeń WAN, firmy mogą zapewnić dostępność i responsywność swoich aplikacji i usług w chmurze, nawet w przypadku awarii połączenia.
 • Tworzenie kopii zapasowych i odzyskiwanie po awarii: łączenie sieci WAN to doskonałe rozwiązanie wspierające tworzenie kopii zapasowych lub plan odzyskiwania danych po awarii. Łącząc wiele połączeń WAN, firmy mogą zapewnić, że ich sieć będzie działać w przypadku awarii lub katastrofy.
 • Aplikacje o dużej przepustowości: łączenie WAN jest szczególnie przydatne dla firm, które wymagają aplikacji o dużej przepustowości, takich jak wideokonferencje, gry online i transfery danych. Łącząc wiele połączeń WAN, firmy te mogą osiągnąć przepustowość i wydajność potrzebną do obsługi tych aplikacji.
 • Łączność w pociągach i autobusach: łączenie sieci WAN umożliwia władzom transportowym uzyskanie prędkości Internetu szybszej niż jakiekolwiek pojedyncze połączenie dla niezliczonej liczby podłączonych urządzeń we współczesnych pociągach i autobusach, w tym aplikacji intensywnie przetwarzających dane, transmisji wideo na żywo do wielu wyświetlaczy multimedialnych, kamer bezpieczeństwa, oraz Wi-Fi dla pasażerów na pokładzie.
 • Dane o znaczeniu krytycznym w odległych lokalizacjach: w tym miejscu wyróżnia się funkcja duplikacji pakietów WAN bonding. Przypadek użycia nie koncentruje się tutaj na zwiększeniu przepustowości, ale na zapewnieniu 100% pewności, że dane przesyłane do/z aplikacji o znaczeniu krytycznym w witrynie zostaną dostarczone, nawet w przypadku połączeń internetowych o dużym opóźnieniu lub nierównych.


Digi WAN Bonding

Digi WAN Bonding zapewnia wszystkie opisane przez nas funkcje i korzyści w łatwym do wdrożenia rozwiązaniu dostępnym jako usługa dodatkowa do licencji premium Digi Remote Manager®. W pełni zintegrowany z rozwiązaniami komórkowymi Digi i systemem operacyjnym DAL, Digi Remote Manager (Digi RM) to potężna platforma oparta na chmurze, która koordynuje łączność i zarządzanie siecią urządzeń Digi.

Opracowana przez Bondix Intelligence technologia S.A.NE jest skrótem od Simple Aggregation of Networks, opartej na oprogramowaniu technologii firmy Bondix, zaprojektowanej w celu zapewnienia niezawodnej łączności głosowej, wideo i transmisji danych zarówno w przypadku wdrożeń mobilnych, jak i stacjonarnych. Digi WAN Bonding umożliwia klientom korzystającym z DAL OS na swoich urządzeniach Digi centralne konfigurowanie, wdrażanie i zarządzanie łączeniem wielu połączeń WAN. Ta agregacja sieci WAN obsługuje radykalnie zwiększoną przepustowość, wygładzanie sieci WAN, redundancję pakietów i bezproblemowe przełączanie awaryjne w celu zapewnienia nieprzerwanej łączności z Internetem.

Wniosek

Łączenie sieci WAN umożliwia organizacjom łączenie wielu połączeń WAN w jedno połączenie wirtualne. Digi WAN Bonding wykorzystuje te możliwości w celu poprawy wydajności, niezawodności i redundancji sieci i może być szczególnie przydatny dla firm posiadających zdalne biura lub aplikacje o dużej przepustowości.

Przyszłość łączenia sieci WAN wygląda obiecująco wraz z postępem technologicznym i rosnącym zapotrzebowaniem na niezawodne i bezpieczne połączenia sieciowe. Organizacje, które chcą poprawić wydajność i niezawodność swojej sieci, powinny rozważyć wdrożenie łączenia WAN w ramach ogólnej strategii sieciowej.

Podsumowując, łączenie sieci WAN to potężne narzędzie dla firm, które chcą poprawić wydajność, niezawodność i odporność sieci. Dzięki odpowiedniemu sprzętowi, konfiguracji i konserwacji organizacje mogą czerpać korzyści z łączenia sieci WAN i pozostawać w kontakcie nawet w obliczu awarii sieci lub innych wyzwań.

Źródło materiału: Digi International. Tłumaczenie: Gamma Sp. o.o.

Gamma Sp. z o.o. jest wieloletnim, autoryzowanym dystrybutorem rozwiązań embedded firmy Digi International w Polsce. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą produktów firmy Digi oraz do kontaktu z naszym działem handlowym

Pozostałe aktualności:

Oferta bezprzewodowych rozwiązań przemysłowych dla aplikacji w transporcie publicznym

Oferta bezprzewodowych rozwiązań przemysłowych dla aplikacji w...

Firma Lantech, uznany dostawca przewodowych rozwiązań sieci Ethernet, rozwija również ofertę za sprawą...

piątek, 2 czerwiec, 2023 Więcej

Płyta główna EMX-R680P formatu Mini-ITX firmy Avalue z elastycznymi opcjami rozbudowy dla nadchodzącej ery aplikacji AI

Płyta główna EMX-R680P formatu Mini-ITX firmy Avalue z elastycznymi...

Avalue EMX-R680P formatu ITX z obsługą 12./13. generacji procesorów Intel (LGA 1700) z TDP do 125W

piątek, 2 czerwiec, 2023 Więcej

Jak przyspieszyć wdrożenie infrastruktury sieci Open RAN?

Jak przyspieszyć wdrożenie infrastruktury sieci Open RAN?

Od obniżonych kosztów i lepszej wydajności po szybsze wdrażanie i większą elastyczność, zalety O-RAN są oczywiste.

środa, 31 maj, 2023 Więcej

Firma Microchip rozszerza rodzinę PHY Gigabit Ethernet odpornych na promieniowanie

Firma Microchip rozszerza rodzinę PHY Gigabit Ethernet odpornych na...

Firma Microchip Technology rozszerzyła swoje odporne na promieniowanie (RT) urządzenia Ethernet PHY.

wtorek, 30 maj, 2023 Więcej

L803PLE nowy moduł komunikacyjny 5G + GNSS firmy Mobiletek

L803PLE nowy moduł komunikacyjny 5G + GNSS firmy Mobiletek

L803PLE to nowy moduł firmy Mobiletek, oferujący obsługę sieci w standardach 5G, dysponujący również odbiornikiem...

poniedziałek, 29 maj, 2023 Więcej

Microchip zaktualizował narzędzia programistyczne i debuggery wraz z nowej generacji produktami MPLAB® ICD 5 i MPLAB PICkit™ 5

Microchip zaktualizował narzędzia programistyczne i debuggery wraz z...

Nowe debuggery/programatory MPLAB® ICD 5 i MPLAB PICkit™ 5 firmy Microchip oferują możliwość zdalnego programowania.

poniedziałek, 29 maj, 2023 Więcej