Firma ROHM opracowała kompaktowe moduły ładowarek bezprzewodowych ze zintegrowaną płytką antenową: BP3621 (nadajnik) i BP3622 (odbiornik). Nowe moduły pozwalają na dodanie funkcji bezprzewodowego zasilania do mniejszych urządzeń, takich jak inteligentne tagi/karty lub urządzenia peryferyjne do komputerów PC. Bezprzewodowe zasilacze są coraz częściej stosowane w smartfonach, inteligentnych zegarkach i innych kompaktowych urządzeniach.
Wykorzystując technologię zasilania bezprzewodowego, urządzenia mogą poprawić odporność na wodę i kurz, eliminując potrzebę złącz stykowych. Jednak istniejące standardy przesyłu energii w zakresie niskich częstotliwości – w połączeniu z restrykcyjnymi konstrukcjami anten – ograniczają możliwy do osiągnięcia stopień miniaturyzacji. Te czynniki ograniczające przyspieszają zapotrzebowanie na standardy i metody, które mogą być powszechnie stosowane w kompaktowych urządzeniach. Ponadto wydajność transmisji mocy może się różnić – w zależności od kształtu, rozmiaru i odległości anteny. Dlatego często konieczne jest powtórzenie prototypowania, regulacji i oceny w systemie – co stanowi duże obciążenie rozwojowe dla projektu i wydłużenie czasu potrzebnego na wejście produktu na rynek. W odpowiedzi na to zapotrzebowanie firma ROHM opracowała moduły ładowania bezprzewodowego 13,56 MHz, które umożliwiają użytkownikom łatwe dodawanie funkcji bezprzewodowego zasilania do cienkich i kompaktowych urządzeń.
Mierzące zaledwie 20 mm2 do 30 mm2 każdy, BP3621 (nadajnik) i BP3622 (odbiornik) zawierają zoptymalizowany układ anteny (cewki). Umożliwiają one konfigurację kompaktowego systemu ładowania bezprzewodowego wykorzystującego pasmo częstotliwości 13,56 MHz w celu dostarczenia do 200 mW. Całkowicie płaska konstrukcja płyty tylnej ułatwia montaż w cienkich, kompaktowych urządzeniach – przyczyniając się do większej elastyczności konstrukcji obudowy w porównaniu z konwencjonalnymi rozwiązaniami. Co więcej, użycie modułów nadajnika i odbiornika jako pary może znacznie zmniejszyć obciążenie rozwojowe związane z prototypowaniem, regulacją, oceną i innymi procesami niezbędnymi do osiągnięcia wysokiej wydajności ładowania bezprzewodowego. Jednocześnie wbudowana antena obsługuje dwukierunkową transmisję danych i działanie zgodne z NFC Forum Type 3 Tag, rozszerzając możliwości zastosowania.
Wykorzystywane jest to samo pasmo wysokich częstotliwości, co standard komunikacji NFC, dzięki czemu wbudowana antena może przesyłać zarówno dane, jak i zasilanie. Obsługiwana jest zarówno dwukierunkowa transmisja danych (maks. 256 B przy 212 kb/s), jak i transmisję tagów NFC Forum Type 3, co pozwala na korzystanie z różnych funkcji, od pobierania oprogramowania układowego i bezpiecznego przesyłania danych oraz przepisywania informacji z czujnika/urządzenia/uwierzytelniania po wartości napięcia wyjściowego akumulatora.