Firma ROHM dodała nową funkcję analizy termicznej do swojego oprogramowania ROHM Solution Simulator, która umożliwia projektantom obwodów i systemów elektronicznych na rynku motoryzacyjnym i przemysłowym zbiorczą weryfikację problemów termicznych urządzeń zasilających i układów scalonych sterowników w różnych obwodach.
ROHM Solution Simulator, działający na stronie internetowej ROHM, umożliwia bezpłatne przeprowadzanie różnorodnych symulacji – od wyboru komponentów po indywidualne urządzenie, a nawet weryfikację na poziomie systemu. Umożliwia to łatwą i dokładną weryfikację produktów ROHM, takich jak urządzenia SiC w półprzewodnikach mocy, układach scalonych sterownika/zasilania oraz elementach pasywnych (tj. rezystorów bocznikowych) pracujących w obwodach w warunkach zbliżonych do rzeczywistych.
Firma ROHM wydała Solution Simulator w 2020 r. – zgodnie z ogólnym celem firmy: opracowywaniem i wspieraniem obwodów aplikacyjnych, które maksymalizują właściwości układów scalonych sterowników i urządzeń zasilających zaprojektowanych do dostarczania dużej mocy na rynku motoryzacyjnym i urządzeń przemysłowych. W tym kontekście ROHM Solution Simulator umożliwia pełną weryfikację obwodów półprzewodnikowych i analogowych układów scalonych mocy. Narzędzie jest bezpłatne, a oprogramowanie zostało dobrze przyjęte ze względu na jego użyteczność i wysoką dokładność.
Nowo dodana funkcja analizy termicznej może zostać zaimplementowana w obwodach rozwiązań dla urządzeń i aplikacji, w których ciepło może stanowić problem w projektowaniu obwodów elektronicznych. Przykładem są nagrzewnice PTC (nagrzewnice zaprojektowane specjalnie do pojazdów elektrycznych bez silników spalinowych) wyposażone w tranzystory IGBT i rezystory bocznikowe, a także układy scalone przetwornic DC/DC i sterowniki LED w celu zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na symulację temperatury podczas pracy obwodu. Jest to jedyny symulator online w branży, który umożliwia elektryczną i termiczną analizę nie tylko temperatury chipa półprzewodnikowego (złącza) podczas pracy, ale także temperatury pinów, a także zakłóceń termicznych elementów płytki w obwodach rozwiązań, które obejmują zarówno półprzewodniki mocy i układy scalone wraz z elementami pasywnymi. W rezultacie analizę termiczną, która kiedyś zajmowała nawet jeden dzień, można teraz przeprowadzić w około dziesięć minut (100x szybciej niż metody konwencjonalne). Dzięki temu użytkownicy mogą szybko i łatwo sprawdzić temperaturę różnych części urządzenia przed prototypowaniem (zamiast po, jak ma to miejsce obecnie), zmniejszając potrzebę przeróbek. Jednocześnie zmniejsza się ilość zasobów potrzebnych do opracowania aplikacji, w których problemem jest ciepło.
Z ROHM Solution Simulator można korzystać bezpłatnie, rejestrując się na stronie internetowej ROHM. Oprócz symulatora dedykowana strona internetowa zapewnia dostęp do filmów i dokumentów wymaganych dla użytkowania.
Strona symulatora rozwiązań ROHM: rohm.com/solution-simulator
Kilka parametrów płytek elektronicznych (np. liczba warstw, powierzchnia) wpływa na wydajność rozpraszania ciepła. Funkcja analizy termicznej w ROHM Solution Simulator jest osiągana za pomocą narzędzia do analizy termo-płynów w celu utworzenia modelu 3D parametrów związanych z rozpraszaniem ciepła obliczonych z rzeczywistej płytki drukowanej, a następnie zredukowania modelu do 1D, aby można go było analizować termicznie za pomocą symulatora obwodów elektrycznych i wykonanie sprzężonej analizy energii elektrycznej i ciepła. Oprócz temperatury chipa półprzewodnikowego (złącza), która zmienia się podczas pracy, analizę termiczną temperatur styków, a także interferencję termiczną między komponentami płytki i chipami modułów, która wcześniej zajmowała około jednego dnia, można przeprowadzić w mniej niż 10 minut (100 razy szybciej niż konwencjonalne metody).
W pierwszym kroku firma ROHM wdrożyła funkcję analizy termicznej w obwodach roztworu dla nagrzewnicy PTC (nagrzewnicy zaprojektowanej specjalnie do pojazdów elektrycznych bez silników spalinowych) wyposażonej w tranzystory IGBT i rezystory bocznikowe, a także w układ scalony przetwornika DC/DC (BD9G500EFJ- LA) i układy scalone sterownika LED (BD18337EFV-M i BD18347EFV-M). W przypadku aplikacji i urządzeń, w których ciepło jest głównym problemem podczas projektowania obwodów elektronicznych, temperaturę różnych części urządzenia można szybko sprawdzić w symulacji przed faktycznym prototypowaniem, co przyczynia się do znacznego zmniejszenia zasobów i czasu wymaganych do opracowywania aplikacji.
Sieci IoT łączą miliardy urządzeń na całym świecie, co czyni je głównym celem cyberataków, dlatego aby chronić te...
Microchip Technology wprowadza na rynek kontrolery ekranów dotykowych z obsługą zakrzywionych i kształtowanych...
Microchip Technology wykorzystuje moc sztucznej inteligencji (AI), aby pomóc programistom w pisaniu i debugowaniu kodu.
Rozwiązania firmy Microchip Technology zaspokajają potrzeby wydajnej i bezpiecznej infrastruktury ładowania pojazdów EV
6 marca 2025 roku w Tarczyński Arena Wrocław odbędą się największe targi branży elektronicznej w Polsce - TEK.day 2025
Firma Avalue Technology producent przemysłowych komputerów wbudowanych zaprezentowała swój najnowszy katalog produktów.