Konieczność połączenia wydajności z niskim zużyciem energii w brzegowych aplikacjach obliczeniowych wywołała zapotrzebowanie na programowalne macierze bramek (FPGA), które mają być używane jako energooszczędne akceleratory, zapewniając jednocześnie elastyczność i przyspieszanie wprowadzania na rynek. Jednak znaczna większość algorytmów obliczeń brzegowych, aplikacji wizyjnych i sterowania przemysłowego jest opracowywana natywnie w języku C++ przez programistów z niewielką lub żadną wiedzą na temat podstawowego sprzętu FPGA. Aby uaktywnić tą ważną społeczności programistów, firma Microchip Technology Inc. dodała „design workflow” o nazwie SmartHLS, do rodziny PolarFire FPGA, która znacznie zwiększa wydajność i łatwość projektowania, umożliwiając bezpośrednie tłumaczenie algorytmów C ++ na zoptymalizowany pod kątem FPGA kod Register Transfer Level (RTL).
„SmartHLS ulepsza nasz zestaw narzędzi do projektowania Libero® SoC i sprawia, że ogromne korzyści naszych nagradzanych platform średniej klasy PolarFire i PolarFire SoC są dostępne dla zróżnicowanej społeczności twórców algorytmów, bez konieczności bycia ekspertem od sprzętu FPGA” – powiedział Bruce Weyer, wiceprezes jednostki biznesowej FPGA firmy Microchip. „Wraz z naszym zestawem programistycznym dla sieci neuronowych VectorBlox™, narzędzia te znacznie poprawią produktywność projektantów w tworzeniu najnowocześniejszych rozwiązań przy użyciu algorytmów opartych na C/C++ dla aplikacji takich jak wbudowane systemy wizyjne, uczenie maszynowe, sterowanie silnikami i automatyką przemysłową z wykorzystaniem akceleratorów sprzętowych FPGA.”
Oparty na zintegrowanym środowisku programistycznym Eclipse o otwartym kodzie źródłowym, pakiet projektowy SmartHLS wykorzystuje kod oprogramowania C++ do generowania komponentu HDL IP do integracji z projektami Libero SmartDesign firmy Microchip. Umożliwia to inżynierom opisanie zachowania sprzętu na wyższym poziomie abstrakcji niż jest to możliwe w przypadku tradycyjnych narzędzi FPGA RTL. To jeszcze bardziej zwiększa produktywność, jednocześnie skracając czas programowania dzięki wielowątkowemu interfejsowi programowania aplikacji (API), który wykonuje instrukcje sprzętowe jednocześnie i upraszcza wyrażanie złożonej równoległości sprzętowej w porównaniu z innymi ofertami HLS.
Narzędzie SmartHLS wymaga do 10 razy mniej linii kodu niż równoważny projekt RTL, a wynikowy kod jest łatwiejszy do odczytania, zrozumienia, przetestowania, debugowania i weryfikacji. Narzędzie upraszcza również eksplorację kompromisów w zakresie projektowania mikroarchitektury sprzętowej i umożliwia korzystanie z istniejących już implementacji oprogramowania C++ z układami PolarFire FPGA i FPGA SoC.
Układy PolarFire FPGA i FPGA SoC rozwiązują trudne wyzwania projektowe na krawędziach systemów obliczeniowych, oferując najniższą w branży moc przy średnich gęstościach. Firma Microchipo ogłosiła niedawno nowe modele urządzeń FPGA o niskiej gęstości, które zużywając połowę mocy statycznej zapewniają najmniejszy na świecie ślad termiczny, umożliwiając programistom obniżenie kosztów systemu i spełnienie wymagań w zakresie zarządzania temperaturą bez utraty przepustowości. Te nowe układy FPGA, a także dotychczasowe SmartFusion® 2 FPGA oraz IGLOO® 2 FPGA są również obsługiwane przez wspomniane wyżej narzędzie.
Sieci IoT łączą miliardy urządzeń na całym świecie, co czyni je głównym celem cyberataków, dlatego aby chronić te...
Microchip Technology wprowadza na rynek kontrolery ekranów dotykowych z obsługą zakrzywionych i kształtowanych...
Microchip Technology wykorzystuje moc sztucznej inteligencji (AI), aby pomóc programistom w pisaniu i debugowaniu kodu.
Rozwiązania firmy Microchip Technology zaspokajają potrzeby wydajnej i bezpiecznej infrastruktury ładowania pojazdów EV
6 marca 2025 roku w Tarczyński Arena Wrocław odbędą się największe targi branży elektronicznej w Polsce - TEK.day 2025
Firma Avalue Technology producent przemysłowych komputerów wbudowanych zaprezentowała swój najnowszy katalog produktów.