Dodano: piątek, 13 sierpień 2021r. Producent: Microchip Komentarzy: (dodaj komentarz)

24CS512 najszybsza na świecie pamięć EEPROM I2C firmy Microchip

I2C i SPI to dwie najczęściej używane magistrale komunikacji szeregowej w systemach wbudowanych, a każda z nich ma swój własny zestaw zalet i wad. SPI jest z natury szybszym protokołem, ale odbywa się to kosztem wyższych cen i ograniczonej skalowalności.

Aby wypełnić lukę pomiędzy I2C i SPI w szeregowych pamięciach EEPROM, firma Microchip Technology Inc. wydała pierwszą komercyjnie dostępną szeregową pamięć EEPROM I2C z obsługą szybkości transmisji danych 3,4 Mbit/s, 24CS512, co czyni ją najszybszą pamięcią EEPROM I2C na świecie.

Do tej pory szybkości magistrali szeregowej pamięci EEPROM I2C były ograniczone do 1 MHz, co nie jest wystarczająco szybkie, szczególnie w przypadku aplikacji o większym rozmiarze pamięci. Inżynierowie wymagający większych prędkości ze swoich szeregowych EEPROM-ów zwykle wybierają SPI, który jest zwykle określany dla prędkości do 20 MHz. Jednak płacili o około 30 procent wyższą cenę za dodatkową prędkość, jednocześnie poświęcając dodatkowe koszty w zakresie podatności na hałas, złożoności projektu i skalowalności.

Nowa rodzina szeregowych EEPROM-ów 24CS firmy Microchip jest teraz 3 do 4 razy szybsza niż poprzednie EEPROM-y I2C, począwszy od wprowadzenia 24CS512. 512 Kbit pamięć zapewnia zrównoważone rozwiązanie dla aplikacji, które korzystają z wyższych prędkości przesyłania danych, zachowując jednocześnie prostotę i przewagę kosztową I2C.

W przypadku aplikacji wymagających wielu różnych urządzeń na magistrali, SPI zaczyna mieć problem ze skalowalnością, ponieważ każde urządzenie na magistrali wymaga oddzielnego pinu I/O z mikrokontrolera dla Chip Select. Więcej pinów I/O często prowadzi do wymagania większego i droższego mikrokontrolera. I2C ma adresowanie urządzeń wbudowane w protokół magistrali, dzięki czemu możliwe jest posiadanie wielu urządzeń na magistrali, które współdzielą te same dwie linie we/wy zegara i danych. Staje się to kluczowym czynnikiem, ponieważ dzisiejsze projekty stają się coraz bardziej złożone, a zapotrzebowanie na dużą liczbę urządzeń na magistrali staje się coraz bardziej powszechne.

Nowa pamięć szeregowa EEPROM I2C w trybie High-Speed firmy Microchip rozszerza dostępne opcje spełniające złożone kryteria projektowe” — mówi Barry Blixt, dyrektor ds. marketingu jednostki biznesowej produktów pamięci w firmie Microchip.Tradycyjnie tak, jak na to patrzymy, jeśli musisz przesłać dużą ilość danych do niewielkiej liczby urządzeń peryferyjnych, prawdopodobnie najlepiej sprawdzi się SPI. Jeśli potrzebujesz przesłać niewielkie ilości danych do wielu różnych urządzeń peryferyjnych, prawdopodobnie lepszym rozwiązaniem jest I2C. Nowa 3,4 MHz pamięć 24CS512 przesuwa punkt kompromisu, umożliwiając spełnienie wymagań większej ilości projektów pasujących do tej drugiej kategorii

Więcej pamięci na małej przestrzeni

5-wyprowadzeniowy pakiet SOT-23 jest jednym z najczęściej używanych w branży pakietów dla szeregowych pamięci EEPROM o pojemności 1-64 Kbit w branży ze względu na ich mały rozmiar i cenę. Poprzednie ograniczenia technologii procesu uniemożliwiły wykorzystanie tego pakietu do pamięci EEPROM o większej gęstości. 24CS512 stanowi krok naprzód w dziedzinie geometrii, dzięki czemu po raz pierwszy możemy zaoferować szeregową pamięć EEPROM 512 Kbit w tej małej, opłacalnej formie.

Łatwe zarządzanie danymi z rozszerzonymi funkcjami ochrony

24CS512 ułatwia zarządzanie danymi dzięki programowej ochronie przed zapisem, blokowanej stronie identyfikacyjnej i wstępnie zaprogramowanemu 128-bitowemu numerowi seryjnemu. Tradycyjne EEPROM-y I2C wykorzystują sprzętową ochronę przed zapisem, która umożliwia blokowanie lub odblokowywanie całej macierzy pamięci tylko przez zewnętrzny pin, co poważnie ogranicza możliwe sposoby ochrony danych. 24CS512 zachowuje tę klasyczną funkcję, ale także dzieli macierz pamięci na 8 różnych stref i zapewnia możliwość indywidualnego zabezpieczenia przed zapisem dowolnej kombinacji stref za pomocą oprogramowania.

Chcesz chronić jeszcze mniejszą część krytycznego kodu? Funkcja Lockable ID page to 128-bajtowa przestrzeń pamięci oddzielona od głównej tablicy. Ta funkcja jest przeznaczona do przechowywania takich rzeczy, jak ustawienia kalibracji fabrycznej, dane produkcyjne, adresy MAC lub inne informacje identyfikujące, które można zaprogramować, a następnie ustawić w trybie tylko do odczytu. Ponadto każda pamięć 24CS512 jest fabrycznie zaprogramowana z naszej fabryki za pomocą globalnie unikalnego 128-bitowego numeru seryjnego, który może być używany przez klientów jako unikalny identyfikator produktu. Ten numer seryjny może wyeliminować czasochłonny etap wykonywania i zapewniania serializacji produktu na wielu liniach produkcyjnych i między nimi.

Komentarze do artykułu

Pozostałe aktualności:

Moduł L501E – budżetowe rozwiązanie LTE dla aplikacji IoT

Moduł L501E – budżetowe rozwiązanie LTE dla aplikacji IoT

Firma Mobiletek w odpowiedzi na potrzeby rynku przemysłowego, zaprezentowała budżetowy moduł L501E, który obsługuje LTE Cat 1 i jest tym...

QH8Mx5/SH8Mx5 nowe dualne tranzystory MOSFET firmy ROHM z obsługą napięć 40V i 60V dla aplikacji wymagających wejścia 24V

QH8Mx5/SH8Mx5 nowe dualne tranzystory MOSFET firmy ROHM z obsługą napięć 40V i 60V...

Firma ROHM opracowała produkty z dwoma tranzystorami MOSFET (Nch+Pch) z napięciami wytrzymywanymi ±40V/±60V, wraz z serią urządzeń...

Raport DER-865 firmy Power Integrations opisuje projekt wydajnego i elastycznego ściemniacza lamp z obsługą BLE

Raport DER-865 firmy Power Integrations opisuje projekt wydajnego i elastycznego...

Raport DER-865 firmy Power Integrations opisuje projekt wydajnego i elastycznego ściemniacza lamp z obsługą BLE, zrealizowany za pomocą...