Firma Power Integrations, lider w dziedzinie wysokonapięciowych układów scalonych dla energooszczędnej konwersji energii, zaprezentowała nowy układ scalony zasilacza impulsowego LinkSwitch™ -TNZ, , który łączy konwersję mocy offline, bezstratną detekcję przejścia przez zero i opcjonalnie funkcje rozładowania kondensatora X w kompaktowej obudowie SO-8C. Wysokiej sprawności układ LinkSwitch-TNZ może być stosowany do budowy nieizolowanych zasilaczy buck i buck-boost o prądzie wyjściowym do 575 mA oraz dla 12W uniwersalnych izolowanych projektów flyback.
„Nowe układy scalone LinkSwitch-TNZ zapewniają dokładny sygnał wskazujący, że sinusoidalna linia prądu przemiennego jest na poziomie zero woltów. Sygnał ten jest używany przez produkty i urządzenia inteligentnej automatyki domowej i budynkowej (HBA) do sterowania przełączaniem przekaźników, tranzystorów IGBT i TRIAC w celu zminimalizowania naprężeń podczas przełączania i prądu rozruchowego. Wykrywanie przez LinkSwitch-TNZ punktu przejścia przez zero zużywa mniej niż 5 mW, co pozwala systemom zmniejszyć straty mocy w trybie czuwania w porównaniu z alternatywnymi rozwiązaniami, które wymagają dziesięciu lub więcej dyskretnych elementów i wymagają od 50 do 100 mW mocy ciągłej."
Urządzenia takie jak włączniki światła, ściemniacze, czujniki i wtyczki okresowo łączą i rozłączają linię AC za pomocą przekaźnika lub TRIAC. Obwód dyskretny jest zwykle wdrażany do wykrywania przejścia przez zero w linii prądu przemiennego w celu sterowania przejściem włączania głównego urządzenia zasilającego przy jednoczesnym zmniejszeniu strat przełączania i prądu rozruchowego. Takie podejście wymaga wielu komponentów i jest bardzo stratne, pochłaniając w niektórych przypadkach prawie połowę budżetu mocy w trybie czuwania. Podobnie urządzenia często wykorzystują dyskretny obwód wykrywania przejścia przez zero do sterowania silnikiem i taktowaniem MCU. Aplikacje te wymagają również dodatkowego zasilania dla funkcji takich jak łączność bezprzewodowa, sterowniki bramek, czujniki i wyświetlaczy.
Układy scalone LinkSwitch-TNZ zapewniają najlepszą w swojej klasie sprawność przy małym obciążeniu, umożliwiając zasilanie większej liczby funkcji systemu przy jednoczesnym spełnieniu rygorystycznych przepisów dotyczących czuwania, takich jak: norma Komisji Europejskiej (WE) dla urządzeń domowych (1275), która wymaga, aby sprzęt nie zużywał ponad 0,5W w trybie czuwania lub wyłączenia. Układy scalone LinkSwitch-TNZ zmniejszają również liczbę komponentów o 40% lub więcej w porównaniu z konstrukcjami dyskretnymi.
Opcjonalnie, funkcja rozładowania kondensatora X może być również zawarta w rozwiązaniu dla aplikacji o dużej mocy, co prowadzi do większej redukcji miejsca na PCB, małej liczby BOM i zwiększonej niezawodności (LNK331x).
Układy scalone zasilaczy impulsowych LinkSwitch-TNZ umożliwiają regulację w zakresie ± 3% na linii i obciążeniu, pobór mocy bez obciążenia poniżej 30 mW z zewnętrzną polaryzacją i prąd czuwania układu scalonego poniżej 100 µA. Części są łatwe do zaprojektowania, mają zintegrowany soft start i działają zarówno z izolowanymi, jak i nieizolowanymi topologiami.
Gamma Sp. z o.o. jest autoryzowanym dystrybutorem rozwiązań Power Integrations w Polsce. Nasi inżynierowie aplikacyjni służą pomocą na każdym etapie projektowania urządzeń zasilających. Zapraszamy do kontaktu.
Firma Avalue Technology Inc., zaprezentowała dwa nowe, ultrasmukłe systemy bezwentylatorowe - ACS-ALUC i ACS-ADNC -...
Grupa YAGEO wprowadza do oferty nową generację transformatorów o wysokiej izolacji do zastosowań w systemach...
LPT2400/71DMN firmy YAGEO Group to wytrzymała, wysokowydajna antena zaprojektowana z myślą o bezproblemowej łączności...
Firma Microchip Technology, ogłosiła dwa nowe kamienie milowe dla swojej technologii wzmocnionej na promieniowanie...
Firma Avalue Technology Inc. ogłosiła premierę swojego nowego, bezwentylatorowego, wytrzymałego systemu wbudowanego...
Przegląd produktów firmy Microchip zawiera wybór najnowszych rozwiązań oraz projektów referencyjnych.