Dodano: wtorek, 08 czerwiec 2021r. Producent: ROHM Komentarzy: (dodaj komentarz)

Bezpieczeństwo Funkcjonalne (FS) w produktach firmy ROHM dla aplikacji motoryzacyjnych oraz przemysłowych

W ostatnich latach, po przyspieszeniu innowacji technicznych reprezentowanych przez zaawansowane systemy wspomagania kierowcy ADAS (Advanced Driver Assistance System) w sektorze motoryzacyjnym, konieczne stało się uwzględnienie bezpieczeństwa funkcjonalnego, aby pomóc w zapobieganiu wypadkom. Jednocześnie, w odpowiedzi na rosnące znaczenie zapewnienia bezpieczeństwa pojazdu poprzez wspieranie wymagań bezpieczeństwa na poziomie urządzeń dla pokładowych systemów elektrycznych, w grudniu 2018 r. wydano 2 wydanie normy ISO 26262, międzynarodowej normy bezpieczeństwa funkcjonalnego, która dodaje rozdział o półprzewodnikach.

Firma ROHM szybko zareagowała na te potrzeby i już w marcu 2018 roku z powodzeniem uzyskała certyfikację procesu rozwoju ISO 26262 od niezależnej jednostki certyfikującej TÜV Rheinland. Od tego czasu firma ROHM stopniowo rozszerzała swoje portfolio o dokumenty wymagane do projektowania bezpieczeństwa funkcjonalnego, a obecnie oferuje listę ponad 1000 kompatybilnych numerów części.

Więcej informacji o podzespołach firmy ROHM zgodnych z FS odnajdą Państwo na dedykowanej stronie producenta

Nowa witryna firmy ROHM konsoliduje produkty zgodne z bezpieczeństwem funkcjonalnym pod marką ComfySIL™, która będzie używana w Internecie i odpowiednich dokumentach, aby znacznie poprawić możliwość wyszukiwania produktów. Marka ComfySIL™ jest ukierunkowana nie tylko na pojazdy, ale także na bezpieczeństwo funkcjonalne na innych rynkach, w tym również urządzeń przemysłowych.

Zgodnie z korporacyjnym celem „Najpierw jakość” ustanowionym od momentu powstania, ROHM wykorzystuje pionowo zintegrowany system produkcyjny, który zapewnia najwyższą jakość w każdym procesie, od rozwoju po produkcję, zapewniając jednocześnie niezawodną identyfikowalność i zoptymalizowany łańcuch dostaw.

ROHM dysponuje dedykowaną linią dla produktów motoryzacyjnych i prowadzi rozwój zgodny z normami systemu zarządzania jakością (IATF 16949) i niezawodności produktów elektronicznych (AEC-Q100/101/102).

W 2015 roku firma ROHM rozpoczęła ustanawianie procesu ISO 26262 w celu zapewnienia bezpieczeństwa funkcjonalnego, a w marcu 2018 roku uzyskała certyfikat procesu rozwoju ISO 26262 od zewnętrznej jednostki certyfikującej TÜV Rheinland.

Kategorie i dokumentacja bezpieczeństwa funkcjonalnego (FS)

Firma ROHM zidentyfikowała trzy kategorie produktów zapewniających bezpieczeństwo funkcjonalne. (Obecnie obsługiwany jest tylko sektor motoryzacyjny.)

  • Zgodność z procesem FS
    Produkt, który został opracowany w oparciu o proces projektowania ISO 26262 zgodny z poziomem ASIL opisanym w dokumentacji.
  • Wdrożony mechanizm FS
    Produkt, który posiada zaimplementowany mechanizm bezpieczeństwa spełniający wymagania poziomu ASIL opisanym w dokumentacji.
  • Wspierający FS
    Produkt, który został opracowany do użytku w motoryzacji i jest w stanie wspierać analizę bezpieczeństwa pod kątem bezpieczeństwa funkcjonalnego.
 PS Process CompliantFS Mechanism ImplementedFS Supportive
IATF16949
Process Compliant
ISO 26262
Process Compliant
  
FMEA
FIT
FMEDA✓*
Safety Manual 

*FMEDA obsługująca FS nie obejmuje analiz, takich jak metryki architektury sprzętowej.

Komentarze do artykułu

Pozostałe aktualności:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania podczas pracy z czujnikami magnetycznymi TMR

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania podczas pracy z czujnikami...

Ze względu na niski pobór mocy, wysoką czułość, małe rozmiary i dostępność, czujniki magnetyczne RedRock® są popularną alternatywą dla...

SKY66122-11 nowy moduł front-end firmy Skyworks dla aplikacji IoT w standardzie Wi-SUN

SKY66122-11 nowy moduł front-end firmy Skyworks dla aplikacji IoT w standardzie...

Skyworks SKY66122-11 to moduł front-end RF (FEM) zaprojektowany specjalnie dla aplikacji Wi-SUN i innych zastrzeżonych technologii...

ePoynt nowa seria anten firmy Poynting dla aplikacji Customer Premises Equipment (CPE)

ePoynt nowa seria anten firmy Poynting dla aplikacji Customer Premises Equipment...

Firma Poynting Antennas zaprezentowała całkowicie nową gamę anten, serii ePoynt. Obudowy ePoynt są zaprojektowane tak, aby pasowały dla...