Inicjatywy dotyczące głębokiego kosmosu, w tym eksploracja planet, misje orbitalne i badania kosmiczne, wymagają innowacyjnych technologii użytych w budowie systemów statków kosmicznych zapewniających łączność i przetwarzanie danych. Aby umożliwić projektantom tych systemów lepszą integrację i wyższą wydajność przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów rozwoju i czasu wprowadzenia na rynek, technologie COTS i rozwiązania skalowalne są coraz częściej wykorzystywane w aplikacjach kosmicznych.
Dlatego też firma Microchip Technology Inc. ogłosiła kwalifikację swojego mikroprocesora SAMRH71 (MPU) oraz dostępność mikrokontrolera SAMRH707 (MCU), które wdrażają wzmocnioną przed promieniowaniem technologię Arm Cortex-M7 SoC.
„Statki kosmiczne i satelity stają się coraz bardziej złożone, aby zapewnić operatorom komercyjnym i wojskowym nowe, solidne możliwości komunikacji i transmisji danych, większą niezawodność i szybsze prędkości, w czasie kiedy operatorzy nieustannie dążą do obniżenia kosztów, rozmiaru i wagi aplikacji” - powiedział Bob Vampola, wiceprezes jednostki biznesowej Microchip zajmującej się lotnictwem i obroną. „W tym środowisku obniżenie kosztów rozwoju systemu przy jednoczesnym zwiększeniu możliwości i integracji systemów kosmicznych ma coraz większe znaczenie”
Urządzenia SAMRH71 i SAMRH707 firmy Microchip zostały opracowane przy wsparciu Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i Centre National D’Etudes Spatiales (CNES), francuskiej agencji kosmicznej, w celu dalszych badań i inicjatyw programowych.
„Wprowadzenie technologii Arm do zastosowań kosmicznych otwiera nowe perspektywy, umożliwiając korzystanie z tego samego ekosystemu dobrze funkcjonującego w sektorach konsumenckim i przemysłowym” - powiedział David Dangla, ekspert ds. Komponentów VLSI w CNES. „SAMRH71 to pierwszy dostępny obecnie na rynku wzmocniony przed promieniowaniem mikroprocesor oparty na technologii Arm Cortex M7. Oferuje programistom prostotę jednordzeniowego procesora i wydajność zaawansowanej architektury bez konieczności wdrażania zaawansowanych technik łagodzenia skutków, jakie są wymagane w przypadku komponentów innych niż kosmiczne”
„Integracja przetworników cyfrowo-analogowych i przetworników analogowo-cyfrowych wraz z potężnym rdzeniem procesora jest kluczowym wymogiem dla sprostania nowym wyzwaniom w zastosowaniach lotniczych” - powiedział Kostas Marinis, inżynier ds. Komputerów pokładowych w ESA. „Dzięki SAMRH707 Microchip zapewnia łatwe w użyciu funkcje w ekonomicznych, odpornych na promieniowanie MCU”
Opierając się na standardowej architekturze Arm Cortex-M7 i tych samych urządzeniach peryferyjnych, co procesory motoryzacyjne i przemysłowe, SAMRH71 i SAMRH707 zapewniają optymalizację kosztów rozwoju systemu i harmonogramu, wykorzystując standardowe narzędzia programowe i sprzętowe znane z urządzeń klasy konsumenckiej.
SAMRH71, wzmocniony przed promieniowaniem wariant samochodowej technologii SoC firmy Microchip COTS, zapewnia połączenie interfejsów łączności kosmicznej z wydajną architekturą z ponad 200 Dhrystone MIPS (DMIPS). Zaprojektowany z myślą o odporności na promieniowanie na wysokim poziomie, pracy w ekstremalnych temperaturach przy wysokiej niezawodności, rdzeń Arm Cortex-M7 SAMRH71 połączony jest z interfejsami komunikacyjnymi o dużej przepustowości, takimi jak SpaceWire, MIL-STD-1553, CAN FD i Ethernet z IEEE 1588 Generalized Precision Time Protocol (gPTP). Urządzenie jest w pełni kwalifikowane do ESCC przy wsparciu CNES i jest zgodne ze standardami MIL klasy V i Q o wysokiej niezawodności, dzięki czemu nowe systemy mikroprocesorowe i MCU spełniają rygorystyczne wymagania zgodności.
Rozszerzając portfolio wzmocnionych radiacyjnie mikrokontrolerów opartych na rdzeniu Arm Cortex-M7, urządzenia SAMRH707 zapewniają funkcje analogowe, przy 100 DMIPS wydajności z funkcjami cyfrowego przetwarzania sygnału (DSP), oraz interfejsami łączności kosmicznej w niewielkiej obudowie. dla wysokiego poziomu promieniowania, ekstremalnych temperatur i wysokiej niezawodności. SAMRH707 zapewnia wysoki poziom integracji, osadzając statyczną pamięć SRAM i pamięć Flash, szerokopasmowe interfejsy komunikacyjne, w tym SpaceWire, MIL-STD-1553 i CAN FD, wraz z funkcjami analogowymi, takimi jak 12-bitowym konwerterem ADC i DAC.
Dzięki zaprojektowanym do pracy w przestrzeni kosmicznej jednostkom MCU, MPU oraz rozwiązaniom FPGA, Microchip zapewnia krytyczne elementy dla rozwoju nowych systemów. Kompleksowe rozwiązania systemowe firmy Microchip obejmują zabezpieczone przed promieniowaniem i odporne na promieniowanie urządzenia do zasilania, synchronizacji i pomiaru czasu klasy kosmicznej, a także rozwiązania w zakresie łączności i pamięci.
Aby przyspieszyć projektowanie systemów, programiści mogą korzystać z kart ewaluacyjnych SAMRH71F20-EK i SAMRH707F18-EK. Pełny ekosystem firmy Microchip obsługuje procesory kosmiczne SAMRH707 i SAMRH71 i obejmuje pakiet narzędzi MPLAB Harmony oraz usługi oprogramowania innych firm do zastosowań kosmicznych.
Sieci IoT łączą miliardy urządzeń na całym świecie, co czyni je głównym celem cyberataków, dlatego aby chronić te...
Microchip Technology wprowadza na rynek kontrolery ekranów dotykowych z obsługą zakrzywionych i kształtowanych...
Microchip Technology wykorzystuje moc sztucznej inteligencji (AI), aby pomóc programistom w pisaniu i debugowaniu kodu.
Rozwiązania firmy Microchip Technology zaspokajają potrzeby wydajnej i bezpiecznej infrastruktury ładowania pojazdów EV
6 marca 2025 roku w Tarczyński Arena Wrocław odbędą się największe targi branży elektronicznej w Polsce - TEK.day 2025
Firma Avalue Technology producent przemysłowych komputerów wbudowanych zaprezentowała swój najnowszy katalog produktów.