Wraz z rozwojem i adopcją sieci 5G korzyści z tej technologii będą ogromne w wielu różnych sektorach, w tym w zarządzaniu energią i zasobami. Czy to oznacza, że 5G będzie dobre dla środowiska? Z pewnością istnieje wiele potencjalnych pozytywnych i negatywnych czynników, jednak światowe wprowadzenie nowej generacji technologii sieciowej jest tak złożone, że żadne proste równanie nie może podsumować bilansu wpływu na środowisko.
Ze względu na krytyczną przyczynę zarządzania środowiskowego zasadnicze znaczenie będzie miała ocena wszelkich negatywnych skutków 5G na środowisko i złagodzenie tych czynników. Wysiłki te obejmują kompensowanie emisji gazów cieplarnianych za pomocą inicjatyw zmniejszających emisję dwutlenku węgla. Na przykład wnikliwy artykuł z Earth Institute na Columbia University zatytułowany "The Coming 5G Revolution: How Will It Affect the Environment", bada nie tylko potencjalne negatywy, ale także ważne kroki, aby je zrównoważyć. Wymienione działania obejmują dekarbonizację, bardziej wydajne chłodzenie, biodegradowalne czujniki, recykling toksycznych materiałów i współdzielenie sieci.
Głównym tematem tego wpisu jest potencjał 5G w wywieraniu pozytywnego wpływu na środowisko. Jest wiele do nauczenia się i przestudiowania. Jednak połączenie hipotezy, wraz z niektórymi wstępnymi wynikami badań, wskazuje na ekscytujące i obiecujące oznaki, że 5G może wspierać wydajność w wielu gałęziach przemysłu, co może zmniejszyć zużycie paliw kopalnych i wynikającą z tego emisję dwutlenku węgla.
Przyjrzyjmy się zatem, jak obietnice 5G, w tym szybsze prędkości i większa przepustowość, mogą pomóc w utrzymaniu bardziej ekologicznej przyszłości.
Na całym świecie trwają wysiłki na rzecz zmniejszenia naszego śladu węglowego. Wykazano, że zrównoważone metodologie, lepsze zarządzanie lasami i zasobami naturalnymi oraz konwersja na energię słoneczną i inne odnawialne źródła energii mają ogromny pozytywny wpływ.
Dziś Stany Zjednoczone są drugim po Chinach największym konsumentem energii elektrycznej na świecie. Inne regiony, które chcą stać się bardziej mobilne i nowoczesne, nadrabiają zaległości. Rosnące wymagania dotyczące pojazdów, mediów i chłodnictwa oznaczają większe wykorzystanie zasobów naturalnych i paliw kopalnych.
W idealnym świecie obywatele i korporacje dobrowolnie ograniczyliby swoje zapotrzebowanie na energię i przyjęli lepsze praktyki, aby zapewnić, że możemy utrzymać świat taki, jaki znamy, przez wiele przyszłych pokoleń. Wiemy jednak, że dobrowolne podporządkowanie się jest chybione. Kiedy w grę wchodzi technologia, możemy zmniejszyć zależność od dobrowolnych wysiłków i wykorzystać automatyzację i sztuczną inteligencję, aby zmniejszyć zużycie energii i wspierać bardziej zrównoważoną planetę.
Pod pewnymi ważnymi względami 5G ma potencjał, aby umożliwić wprowadzenie nowego zestawu technologii i praktyk branżowych, które doprowadzą do bardziej ekologicznej i przyjaznej dla środowiska przyszłości.
Jednym z ekscytujących rezultatów migracji z sieci 3G i 4G LTE do 5G jest wydajność transmisji. Zespół badawczy z Uniwersytetu w Zurychu i Empa przeanalizował wpływ mobilnego standardu 5G na emisje gazów cieplarnianych, stwierdzając, że większa wydajność technologii 5G nie tylko zmniejszy emisję dwutlenku węgla, ale umożliwi także innowacyjne zastosowania w wielu różnych sektorach, od inteligentnych sieci po rolnictwo precyzyjne, pomagając w ten sposób zmniejszyć emisje CO2. Migracja ta nastąpi w ciągu następnej dekady, więc według naukowców „sieć 5G w 2030 r. Powinna powodować około 85% mniej emisji na jednostkę przesyłanych danych niż dzisiejsza sieć telefonii komórkowej”.
Prawda jest taka, że przy 5G zapewniającym szerszy zasięg, znacznie szybsze sieci, większą przepustowość i mniejsze opóźnienia, wykorzystanie urządzeń elektronicznych wzrośnie na całym świecie, co z pewnością zwiększy zapotrzebowanie na energię. Jednocześnie na całym świecie trwają wysiłki zmierzające do poprawy efektywności energetycznej i zmniejszenia zużycia energii w całej sieci, poprzez szeroki zakres działań, od energii słonecznej, wiatrowej i wodnej po zwiększenie sprawności wykorzystania energii przez urządzenia i budynki w celu zmniejszenia naszego śladu węglowego. Sieci 5G umożliwią przesyłanie danych niemal w czasie rzeczywistym, dzięki czemu automatyzacja wykorzystująca sztuczną inteligencję stanie się rzeczywistością. Lepsze projekty, takie jak bardziej wydajne silniki i aplikacje, które wykorzystują zaawansowane algorytmy do optymalizacji wykorzystania zasobów, umożliwią inteligentnym miastom i inteligentnym budynkom osiągnięcie celu zerowej emisji netto.
Artykuł Atlantic zatytułowany Can 5G Save the Planet? Opisuje, w jaki sposób międzynarodowe standardy 5G wymagają mniejszego zużycia energii w porównaniu z dzisiejszymi sieciami 4G, co może zmienić zasady gry dla środowiska. Celem jest „zużywanie mniejszej mocy do przesyłania większej ilości danych, zmniejszając moc w watach wymaganą na każdy bit ruchu internetowego”.
W artykule przedstawiono kilka spostrzeżeń na temat tego, w jaki sposób 5G może zmniejszyć wpływ na środowisko:
Tekst: Digi International
Tłumaczenie: Gamma Sp. z o.o.