Firma Kerlink specjalizująca się w rozwiązaniach dedykowanych Internetowi Rzeczy (IoT), pokazuje, że inteligentne sieci miejskie (smart city) mogą przynieść małym miastom takie same korzyści, jak w przypadku obszarów wielkomiejskich, wykorzystując technologię bezprzewodową LoRaWAN. Miasteczko Saint-Grégoire we Francji, liczące 9 700 mieszkańców, zajmujące powierzchnię 17 km², zainstalowało dostosowaną do swoich potrzeb sieć IoT, której celem było zmniejszenie zużycia energii w budynkach o 20%, ograniczenie emisji CO2 i wygodniejsze korzystanie z usług miejskich.
Wdrożona we współpracy z integratorem, firmą Sensing Vision, sieć wykorzystuje łączność LoRaWAN IoT realizowaną z pomocą wewnętrznych i zewnętrznych bramek LoraWAN Kerlink Wirnet ™ oraz oprogramowania Wanesy Management Center, hotspotów Wi-Fi oraz istniejącej sieci światłowodowej dostępnej w mieście Saint-Grégoire.
Przemysłowej klasy bramki Wirnet LoRaWAN, w tym bramy zewnętrzne Wirnet iStation i wewnętrzna bramka Wirnet iFemtoCell, odbierają i kierują dane z 68 czujników zużycia energii, 150 czujników miejsc parkingowych i dwóch czujników lodówek COVID-19 w całym mieście przez Wanesy Management Center do platformy ENERGY SUITE firmy Sensing Vision. Pracownicy miasta stale monitorują dane za pomocą pulpitu Sensing Vision i otrzymują powiadomienia e-mailem/SMS'em o krytycznych alertach.
Od października 2020 r. do stycznia 2021 r. Miasto Saint-Grégoire osiągnęło 43-procentową redukcję zużycia energii elektrycznej, oszczędzając aż 12 000 euro.
Redukcję tę osiągnięto dzięki przekształceniu danych zbieranych w czasie rzeczywistym w cenne informacje i pokierowaniu pracowników miasta w kwestii dostosowania systemów do wymaganego poziomu usług, związanego z rzeczywistym wykorzystaniem budynków publicznych. Alerty wysyłane w czasie rzeczywistym przez e-mail / sms pozwalają pracownikom miasta na niezwłoczną reakcję na dysfunkcje systemu.
„Badania pokazują, że budynki publiczne marnują dużo energii bez systemów, które monitorują i zarządzają wykorzystaniem pomieszczeń, oświetleniem i temperaturą” - powiedział Benjamin Maury, dyrektor ds. Inteligentnych miast i inteligentnych budynków w firmie Kerlink. „Rozwiązania LoRaWAN firmy Kerlink można skonfigurować tak, aby spełniały precyzyjne cele w zakresie efektywności budynków stawiane przez urzędników publicznych w gminach dowolnej wielkości. Dodaj do tego efektywne wykorzystanie miejsc parkingowych i monitorowanie wywozu śmieci, a otrzymasz elastyczne rozwiązanie, które obniża koszty, oszczędza energię i poprawia jakość życia mieszkańców miast”.