AGH Solar Boat to studencki projekt Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Zespół buduje bezemisyjne łodzie wyścigowe z wykorzystaniem w 100% odnawialnej energii słonecznej. Dodatkowo rozwijają zaawansowaną zieloną technologię dla nowoczesnego transportu wodnego.
Zespół AGH skupił się na opracowaniu technologii pojazdów autonomicznych dla transportu wodnego. Mając doświadczenie w budowie łodzi solarnych, pracują nad autonomicznym statkiem, który ma zrewolucjonizować transport morski.
Autonomiczną łodzią można sterować z lądu za pomocą fal radiowych, ale domyślny tryb pracy będzie w pełni autonomiczny, oparty na kamerach i GPS. Informacje o łodzi, jej lokalizacji i stanie można przesłać do serwera drogą radiową. Ta sama metoda służy do wysyłania poleceń dotyczących trasy i zadań do wykonania przez łódź.
W tym projekcie zespół AGH wykorzystał dwa warianty modułu RF Digi XBee® SX 868, z których oba mają duży zasięg roboczy i dużą szybkość przesyłania danych. Moduły Digi XBee SX 868 działają w zakresie 863-870 MHz, zapewniając doskonałą wydajność i odporność na zakłócenia. Moduły zawierają protokół DigiMesh®, ale mogą również używać protokołu point-to-multipoint.
„Nasz zespół bardzo lubi pracować z modułami Digi XBee” - powiedziała Dominika Kurczyna, koordynator projektu AGH Solar Boat. „Wykorzystaliśmy moduły w wielu projektach i uważamy je za łatwe w użyciu i niezawodne”. Dodała, że zespół przetestował moduły Digi XBee 802.15.4 i 2,4 GHz, ale stwierdził, że wymagają one większego zasięgu komunikacji. „Tabela porównawcza funkcji modułów rodziny Digi XBee, okazała się bardzo pomocna w identyfikacji odpowiednich modułów spełniających nasze wymagania”.
Wyzwaniem, przed którym stanął zespół, były różne przepisy dotyczące radiowej transmisji danych w USA i Polsce. Musieli zapewnić, że częstotliwość transmisji fal spełnia wiele wymagań. Korzystając z dwóch modułów XBee, byli w stanie rozwiązać problem i spełnić wymagania obu krajów.
Zespół AGH Solar Boat uważa, że autonomiczne łodzie mogą stać się przyszłością transportu morskiego i śródlądowego. System czujników i zaawansowane systemy sterowania sprawiają, że łódź nie wymaga obsługi. Dodatkowo, dzięki panelom fotowoltaicznym i akumulatorom litowo-jonowym, łódź nie potrzebuje portu w celu załadunku paliwa. Wszystko to sprawia, że łódź autonomiczna jest łodzią ekologiczną o nieograniczonym zasięgu.
Zespół ma wzniosłe cele dla swoich autonomicznych łodzi, w tym wykorzystanie ich jako pływających laboratoriów, które mogą poruszać się po jeziorach i rzekach. Mogą być przeznaczone do wykonywania zadań, takich jak pobieranie i testowanie próbek wody lub mapowanie dna drogi wodnej. Ponadto zespół planuje wysłać swoje autonomiczne łodzie na międzynarodowe zawody w USA, gdzie będzie miał okazję przetestować je i ulepszyć na bazie zaobserwowanych spostrzeżeń.
Digi XBee® Ecosystem™ oferuje twórcom pełną gamę szybko rozwijających się rozwiązań sieciowych umożliwiających bezproblemową łączność bezprzewodową między urządzeniami, adapterami i bramami.