Dodano: czwartek, 29 październik 2020r. Producent: Lantech (produkty w sklepie) Komentarzy: (dodaj komentarz)

10 kwestii, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie bezprzewodowego routera do zastosowań kolejowych

10 kwestii, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie bezprzewodowego routera do zastosowań kolejowych

Routery bezprzewodowe są szeroko stosowane w branży kolejowej, w tym w komunikacji pokładowej oraz sieciach trakcyjnych/tor-pojazd. Przesyłają one dane bez żadnych przeszkód do i między poruszającym się taborem kolejowym, a także zapewniają redundantne połączenie w stosunku do przewodowych / światłowodowych sieci szkieletowych. Wymieniliśmy tu 10 ważnych kwestii, które należy rozważyć przy zakupie routera bezprzewodowego do tych zastosowań.

Czy jest on zgodny z normami obowiązującymi w branży kolejowej?

Aplikacje związane z transportem kolejowym są bardzo złożone i niezwykle krytyczne. Prosty problem może spowodować katastrofę, która może spowodować obrażenia ciała, a nawet utratę życia. Dlatego też ustanowiono kilka norm dla przemysłu kolejowego, takich jak EN 50155, EN 50121 i EN 45545. Normy te zawierają wytyczne, które zapewniają większą niezawodność, mniej zakłóceń radiowych i najwyższy możliwy poziom bezpieczeństwa w przypadku pożaru. Nigdy nie rozważaj routera bez sprawdzenia jego zgodności z tymi normami.

Czy zapewnia on nadmiarowość w zakresie łączności mobilnej?

Router z dwoma wbudowanymi modułami LTE 4G (do 4 gniazd kart sim) zapewnia dodatkowe zabezpieczenie oraz szybki czas wznowienia połączenia z siecią w porównaniu z routerem wyposażonym tylko w jeden moduł LTE 4G. Daje również możliwość wyboru różnych dostawców usług 4G w celu zmniejszenia ryzyka w przypadku, gdy dostawca nie jest w stanie zapewnić nieprzerwanej dostępności usługi.

W erze internetu przedmiotów, powinien on obsługiwać protokół MQTT

MQTT to standardowy protokół komunikacyjny dla Internetu przedmiotów (IoT). Został zaprojektowany jako wyjątkowo lekki protokół komunikacyjny do publikowania i subskrybowania wiadomości, który jest idealny do łączenia zdalnych urządzeń transmitujących małe ilości danych i wymagających niewielkiej prędkości sieci. Router wspierany przez MQTT może dostarczyć status GPS i LTE jako nadawca (publisher) MQTT z wykorzystaniem tego przyszłościowego protokołu.

Bezpieczeństwo, bezpieczeństwo, bezpieczeństwo...

Coraz częstsze ataki sieciowe stały się kwestią krytyczną, a aplikacje kolejowe nie są tu wyjątkiem. Bezpieczeństwo ma kluczowe znaczenie w zastosowaniach kolejowych, aby zapobiec włamaniom do jakichkolwiek pociągów lub sieci metra oraz uniemożliwić przejęcie kontroli nad systemem transportu masowego przez jakąkolwiek anonimową osobę. Niezbędna jest również zapora ogniowa, a sieć VPN pomaga w tym poprzez stworzenie odizolowanego i bezpiecznego połączenia.

Czy router obsługuje Wireless Roaming i technologię MESH?

Dzięki obsłudze roamingu bezprzewodowego i technologii MESH można zbudować stabilną i niezawodną sieć bezprzewodową dla ruchomego taboru kolejowego. Pociągi mogą pozostawać w trybie online w celu stałego ich monitorowania i zapewnienia wyższej jakości usług.

Czy jest to wielofunkcyjny router bezprzewodowy?

Obecnie routery wielofunkcyjne cieszą się dużą popularnością ze względu na swoje funkcje oszczędzające miejsce i niskie koszty. Coraz więcej funkcji jest zintegrowanych w kompaktowych routerach bezprzewodowych. Na przykład, Lantech wprowadził na rynek serię routerów 7 w 1 EN50155, które obejmują Wi-Fi, LTE, Storage, PoE, Gateway, VPN oraz Managed Switch. Zmniejszenie liczby urządzeń w sieci zmniejsza również wymagania eksploatacyjne i konserwacyjne.

Obsługa protokołu VRRP zapewnia dalszą redundancję w obszarze łączności

VRRP (Virtual Router Redundancy Protocol) jest komputerowym protokołem sieciowym, który zapewnia automatyczne przydzielanie dostępnych fizycznie routerów IP jako routerów wirtualnych współpracującym z nim hostom. Zwiększa to dostępność i niezawodność ścieżek routingu dzięki automatycznemu wybieraniu domyślnych bramek (routerów VRRP) w podsieci IP.

Czy router może zoptymalizować przepustowość sieci?

Przy ograniczonej przepustowości, jak najlepszy sposób zarządzania pasmem stał się głównym problemem do rozwiązania. Zastosowanie routera bezprzewodowego z wbudowaną technologią "Load Balancing" pozwala na optymalizację połączeń LTE/WAN w zależności od aplikacji.

Napięcie wejściowe i izolacja obwodów routera są również ważne

Zastosowania kolejowe obejmują pojazdy szynowe i urządzenia do obsługi stacji i mogą być wykonywane dla różnych napięć zasilania. Idealny bezprzewodowy router kolejowy powinien być zdolny do pracy na pojeździe z napięciem zasilania 24/72/110VDC, a także powinien być w stanie zwiększyć lub zmniejszyć napięcie do 48VDC w celu doprowadzenia zasilania do urządzeń PoE, takich jak kamery IP i telefony IP. Jednak sama możliwość zwiększania lub zmniejszania napięcia do wymaganego poziomu nie wystarczy, router/przełącznik musi również posiadać odizolowaną konstrukcję zasilania, aby uniknąć uszkodzeń spowodowanych niestabilnym zasilaniem z systemu kolejowego, zwłaszcza podczas uruchamiania taboru.

Jaki standard łączności bezprzewodowej obsługuje?

Niektóre produkty nadal korzystają ze starego standardu Wi-Fi IEEE 802.11n, jednak nowszy standard IEEE 802.11ac zapewnia szybszą i bardziej wydajną sieć bezprzewodową dzięki możliwości pracy w dwóch pasmach. Standard 802.11ac istnieje już od kilku lat i jest dobrze znany w zastosowaniach przemysłowych.

Rekomendowane modele switchy Ethernet dla aplikacji kolejowych firmy Lantech

TPGS-R6616XFT-10

TPGS-R6616XFT (IP21)

16 10/100/1000T + 4 10G Copper + 2 10G SR/LR Fiber Q-ODC OM3 w/8/10/12/16 PoE, EN50155 OS4 Managed Ethernet Switch w/ Enhanced G.8032 Ring, PXE ; WVI input

TPGS-L6424XFTR (IP41)

TPGS-L6424XFTR (IP41)

24 10/100/1000T + 2 10G Copper + 2 10G Fiber Q-ODC OM3 w/8/16 PoE at/af EN50155 OS3 Managed Ethernet Switch w/ enhanced G.8032 Ring, PXE, WVI input

IPGS-6416XSFP

IPGS-6416XSFP

16 10/100/1000T PoE at/af + 4 1G/2.5G/10G SFP+ L2+ Industrial Managed Ethernet Switch w/ Enhanced G.8032 Ring, PXE, 24V/48V input models

Komentarze do artykułu

Pozostałe aktualności:

Jak Egde Computing oraz sztuczna inteligencja wpłynie na przyszłość aplikacji IoT?

Jak Egde Computing oraz sztuczna inteligencja wpłynie na przyszłość aplikacji IoT?

W aplikacjach Internetu Rzeczy rośnie popularność przetwarzania brzegowego - Edge computing, sztucznej inteligencji - AI oraz uczenia...

Bezproblemowe aktualizacje sprzętowe oraz szybka integracja dzięki modułom COM Express firmy Avalue

Bezproblemowe aktualizacje sprzętowe oraz szybka integracja dzięki modułom COM...

COM Express to standard komputera na module zdefiniowany przez PICMG (PCI Industrial Computer Manufacturers Group). Każdy moduł integruje...

Nowe 8-bitowe mikrokontrolery PIC18 serii Q84 firmy Microchip z wbudowanym transceiverem magistrali CAN FD

Nowe 8-bitowe mikrokontrolery PIC18 serii Q84 firmy Microchip z wbudowanym...

Firma Microchip Technology Inc. zaprezentowała układy PIC18 Q84 - pierwsza rodzina mikrokontrolerów PIC18 (MCU), która może być używana...