Dodano: wtorek, 13 października 2020r. Producent: Digi Komentarzy: (dodaj komentarz)

Digi XBee: ekosystem dla rozwoju aplikacji bezprzewodowych

Digi XBee: ekosystem dla rozwoju aplikacji bezprzewodowych

Firma Digi oferuje szeroką gamę modułów bezprzewodowych, które mogą pomóc w błyskawicznym zaprojektowaniu i wdrożeniu nowego produktu. Produkty Digi XBee® RF są zbudowane zgodnie z najwyższymi standardami jakości i są dostarczane z wszystkimi narzędziami i bibliotekami programistycznymi, których programiści potrzebują, aby szybko zintegrować je z urządzeniami IoT.

Linia produktów Digi XBee

Moduły bezprzewodowe Digi XBee można podzielić na dwie główne kategorie: krótkiego i dalekiego zasięgu.

 • Moduły XBee krótkiego zasięgu

  Moduły krótkiego zasięgu działają na częstotliwości 2,4 GHz i obsługują różne protokoły. Jednym z nich jest 802.15.4, który umożliwia szybką komunikację punkt-punkt i punkt-wielopunkt o małych opóźnieniach. Może to być przydatne w przypadku aplikacji do zdalnego sterowania oraz gdy wszystkie urządzenia znajdują się w bezpośrednim zasięgu. Dostępne są również dwie technologie typu Mesh: Zigbee i DigiMesh. Obie mogą być używane do tworzenia inteligentnych, samoczynnie trasujących i samonaprawiających się sieci mesh. Zigbee to otwarty, interoperacyjny standard. DigiMesh, to z kolei zastrzeżony protokół opracowany przez Digi, obsługuje sieci kratowe zasilane całkowicie bateryjnie.

  Moduły są dostępne w wielu wariantach sprzętowych, aby obsługiwać różne przypadki użycia. Są kompatybilne między sobą pinowo, a także software’owo, co ułatwia przełączanie się z jednej technologii na drugą. Pozwala to na łatwą migrację do nowszego modułu po jego pojawieniu się w ofercie. Ponadto moduły posiadają globalne certyfikaty, które skracają czas wprowadzenia produktów na rynek, ponieważ producent nie musi martwić się o certyfikację modułu radiowego w swoim regionie.

 • Moduły Xbee dalekiego zasięgu

  Aplikacje dalekiego zasięgu mogą być realizowane za pomocą modułów sub-GHz, które obsługują pasma 868 MHz i 900 MHz, lub modułów komórkowych Digi XBee.

  Moduł sub-GHz zapewnia większy zasięg i lepszą penetrację przy niższej przepustowości w porównaniu do 2,4 GHz, co czyni go realnym kandydatem do zastosowań dalekiego zasięgu lub w trudnych warunkach wewnętrz pomieszczeń.

 • Moduły komórkowe XBee

  Moduły Digi XBee obsługują różne standardy komórkowe, w tym 3G, LTE Cat-1, LTE-M i NB-IoT. Linia produktów komórkowych XBee obsługuje wiele aplikacji mobilnych i przemysłowych, w których dostęp Wi-Fi jest trudny.

Digi XBee: ekosystem dla rozwoju aplikacji bezprzewodowych

Kształty i rozmiary modułów

Digi oferuje obecnie trzy różne warianty sprzętu:

 • Mikromoduł nazywany MMT,
 • Moduł z otworami przelotowymi, z kołkami przymocowanymi od spodu,
 • Większy moduł SMT zapewniający wsteczną kompatybilność ze starszymi modułami XBee.

Moduł komórkowy Digi XBee jest wariantem konstrukcji przewlekanej z dodatkowym złączem UFL i gniazdem karty SIM. Wszystkie te moduły oferują różne opcje antenowe w zależności od faktycznie zastosowanego wariantu, takie jak antena PCB lub chipowa, UFL, SMA i złącze padu RF.

Digi XBee: ekosystem dla rozwoju aplikacji bezprzewodowych

Oprogramowanie, narzędzia i zestawy rozwojowe

Moduły Digi XBee obsługiwane są przez cały pakiet produktów, aby proces rozwoju był tak szybki i prosty, jak to tylko możliwe. Digi XBee Tools, to wielokrotnie nagradzany pakiet sprzętu, oprogramowania i bibliotek obsługujący cały cykl życia produktu, w tym:

 • Rozwój produktu, w tym projektowanie sprzętu i oprogramowania
 • Budowa lub produkcja końcowego produktu
 • Wdrożenie, uruchomienie i masowe wdrożenie produktu w terenie
 • Bieżące zarządzanie, konserwacja i komunikacja z urządzeniami w terenie

Szeroka gama narzędzi programowych i sprzętowych może być używana przez programistów, zespół produkcyjny, inżynierów, a nawet personel serwisowy w terenie. Wiele z tych narzędzi jest dostarczanych przez firmę Digi całkowicie bezpłatnie.

Oto trzy przykłady:

 • Digi XCTU® do konfiguracji i testowania

  Jeśli dopiero zaczynasz pracę z modułem Digi XBee, zapoznaj się z funkcjami zawartymi w popularnym narzędziu XCTU w tym m.in. funkcje do konfigurowania, mapowania i testowania zasięgu Twoich urządzeń. Dowiedz się więcej.

 • Wtyczka Digi XBee PyCharm IDE

  Jeśli planujesz zintegrować logikę aplikacji z modułem XBee bezpośrednio przy użyciu języka programowania MicroPython, wypróbuj wtyczkę Digi PyCharm IDE, która umożliwia wdrażanie i debugowanie kodu bezpośrednio w module za pomocą potężnego pakietu programistycznego.

 • XBee Mobile SDK

  Aby skorzystać z dodatkowej opcji komunikacji poprzez Bluetooth, programiści mogą użyć Digi XBee Mobile SDK for Bluetooth do tworzenia aplikacji mobilnych komunikujących się z XBee za pomocą Bluetooth do przesyłania danych i zarządzania.

Bezpieczeństwo dzięki Digi TrustFence

Głównym elementem zabezpieczającym Digi jest struktura, którą nazywamy TrustFence®. Struktura TrustFence zapewnia kilka w pełni zaimplementowanych funkcji bezpieczeństwa dla modułu XBee. Na przykład bezpieczny rozruch zapewnia, że w module działa tylko autoryzowane, podpisane cyfrowo oprogramowanie układowe. Bezpieczna pamięć masowa szyfruje lokalny system plików, a funkcja bezpiecznych połączeń uwierzytelnia i szyfruje przesyłane dane.

Wartość dodana Digi TrustFence polega na tym, że umożliwia producentowi bezpieczną integrację modułu bezprzewodowego bez konieczności poświęcania czasu i pieniędzy na wdrażanie pakietu bezpieczeństwa.

Zdalna łączność: przemysłowe bramki RF i Digi Remote Manager

W przypadku produktów, które nie mają bezpośrednio dołączonego stosu IP, takich jak moduły 2,4 GHz i sub-GHz, oferujemy gotowe, programowalne bramy, które zapewniają mostek między RF i IP w celu zapewnienia zdalnej łączności, jeśli jest to wymagane. Obsługiwane interfejsy IP to sieci komórkowe, Ethernet i Wi-Fi. Dostępne są różne warianty bramek dla różnych przypadków użycia, w tym trudnych i wymagających zastosowań przemysłowych.

Moduły komórkowe XBee mają dołączony stos IP i mogą łączyć się bezpośrednio z Internetem.

Klienci mogą używać lub wdrażać dostępne lub niestandardowe protokoły dla komunikacji z serwerem, backend-em lub chmurą. Podajemy przykłady i instrukcje dotyczące łączenia się z głównymi dostawcami chmury, takimi jak AWS lub Azure.

Gamma jest autoryzowanym dystrybutorem rozwiązań embedded firmy Digi International w Polsce. W celu uzyskania szerszych informacji o naszej ofercie, zapraszamy do konatktu z naszym działem handlowym.

Komentarze do artykułu

Pozostałe aktualności:

10 kwestii, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie bezprzewodowego routera do zastosowań kolejowych

10 kwestii, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie bezprzewodowego routera do...

Routery bezprzewodowe są szeroko stosowane w branży kolejowej, w tym w komunikacji pokładowej oraz sieciach trakcyjnych/tor-pojazd....

Firma Coto Technology ogłosiła wprowadzenie na rynek nowego cyfrowego czujnika magnetycznego TMR RedRock® RR122-1E73

Firma Coto Technology ogłosiła wprowadzenie na rynek nowego cyfrowego czujnika...

Firma Coto Technology ogłosiła wprowadzenie na rynek nowego czujnika omnipolarnego RedRock® RR122-1E73-511/512 opartego na płytkach TMR...

Konwerter przełączników przemysłowych z certyfikatem AREMA dla aplikacji taboru kolejowego oraz switch Ethernet z obsługą PoE bt firmy Lantech

Konwerter przełączników przemysłowych z certyfikatem AREMA dla aplikacji taboru...

Firma Lantech zaprezentowała najnowszy konwerter przełączników przemysłowych z certyfikatem AREMA dla aplikacji taboru kolejowego oraz...