Dodano: środa, 07 październik 2020r. Producent: Lantech (produkty w sklepie) Komentarzy: (dodaj komentarz)

10 kwestii, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie przełącznika Ethernet dla zastosowań w branży ITS

10 kwestii, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie przełącznika Ethernet dla zastosowań w branży ITS

Przełączniki Ethernet są coraz powszechniej stosowane w aplikacjach ITS (Intelligent Transportation System). Można je znaleźć w inteligentnych pojazdach, pojazdach autonomicznych, inteligentnych systemach parkingowych i inteligentnych systemach kontroli ruchu. Nie tylko łączą one czujniki, kamery wysokiej rozdzielczości i systemy informacji pasażerskiej, ale także przekazują ważne dane do sieci szkieletowych.

Wymieniamy 10 rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie tego typu urządzenia:

1) Porty 10GbE (Gigabit Ethernet) zapewniają dużą prędkość i ogromną przepustowość.

W ostatnich latach nastąpił ogromny rozwój technologiczny, a ilość urządzeń podłączone do sieci Ethernet oraz ich zaawansowanie rośnie. W związku z tym zapotrzebowanie na pasmo staje się coraz większe. Autonomiczne pojazdy, na przykład, integrują kamery panoramiczne 8K i różne czujniki do zbierania informacji o środowisku w celu bezpiecznego poruszania się z niewielką lub żadną kontrolą człowieka. Przełącznik Ethernet musi niezawodnie obsługiwać te dane, jeśli nie zapewni takiej usługi, może dojść do opóźnienia lub utraty pakietów, co może mieć ogromny wpływ na bezpieczeństwo transportu. Ponieważ aplikacje ITS zaczynają wymagać szybszej i większej ilości danych, przełączniki ethernetowe z łączami 10GbE powinny być koniecznym wyborem do obecnej i przyszłej rozbudowy.

2) Dwa porty 10GbE uplink to za mało, wybierz urządzenie z czterema portami 10GbE.

Rozważając przełączniki ethernetowe pod kątem obecnych i przyszłych wymagań, weź pod uwagę urządzenie z minimum 4 portami Uplink 10GbE. Twoje obecne projekty mogą wymagać tylko 2 portów Uplink 10GbE ale w przyszłości te wymagania wzrosną, a wybór urządzenia z 4 portami Uplink 10GbE pozwoli na łatwiejszą rozbudowę, elastyczność i przyniesie korzyści finansowe w przyszłości.

3) Budżet PoE 30W na port jest dobry, następna generacja PoE 802.3bt z 60W na port jest lepsza.

Power over Ethernet (PoE) łączy w sobie transmisję danych i zasilanie, co pomaga obniżyć koszty instalacji i konserwacji. Zazwyczaj jest to uważane za podstawowy wymóg w aplikacjach ITS. Należy jednak brać pod uwagę tylko te przełączniki, które obsługują standard IEEE802.3at/af/bt, aby zagwarantować najwyższą kompatybilność z urządzeniami końcowymi. Modele 802.3at/af/af mogą dostarczać do 30 W na port, natomiast modele 802.3bt - do 60 W na port. Wybór tych modeli może nie tylko zaspokoić obecne potrzeby, ale również spełnić przyszłe wymagania przy modernizacji do bardziej zaawansowanych urządzeń o większym poborze mocy.

4) Power booster 12/24VDC - najlepszy dla pojazdów, paneli słonecznych i aplikacji związanych z bateriami

Zasilanie 12/24VDC jest powszechnie stosowane w pojazdach, panelach słonecznych i akumulatorach, ale nie każdy przełącznik Ethernet może go obsługiwać bez dodatkowego zasilania. Aby obsłużyć ten zakres napięć i zapewnić urządzeniom dostęp do PoE w tym samym czasie, przełączniki Ethernet z funkcją power booster są najlepszym rozwiązaniem. Jednak nawet jeśli niektóre produkty na rynku mają wbudowany wzmacniacz (booster) PoE, całkowity budżet PoE dla napięć 12VDC wynosi mniej niż 80Wat. Może to mieć ograniczenia dla aplikacji ITS. Przełączniki Lantech Industrial PoE Ethernet zawierają kilka modeli, które obsługują różne napięcia zasilania, od 9,5-60Vdc, a następnie 90Vac(120Vdc) - 305Vac(430Vdc).

5) Czy jest certyfikowany, aby spełniać Twoje wymagania środowiskowe?

Różne certyfikaty mają zastosowanie do różnych rodzajów środowisk. Zastosowanie przełączników Ethernet z międzynarodowo uznanymi certyfikatami może zapewnić większą odporność na uszkodzenia w różnych środowiskach i większą niezawodność. Na przykład, certyfikaty E-Marking dla pojazdów i EN50155 dla taboru kolejowego są dobrze znanymi i zaufanymi certyfikatami.

6) Zaawansowane parametry techniczne dają gwarancję sprostania wyzwaniom przyszłości.

Aby zapewnić stabilne i niezawodne działanie w warunkach pełnego obciążenia lub w warunkach wielozadaniowości, przełączniki Ethernet do zastosowań ITS powinny być wystarczająco wydajne i przygotowane na przyszłe wymagania. Zaawansowane parametry mogą zapewnić wyższą przepustowość i lepszą obsługę przełączania, itp. Dzięki najlepszym specyfikacjom, przemysłowe zarządzalne przełączniki ethernetowe Lantech OS3/OS4 mają wbudowaną funkcję zarządzania w warstwie 2 plus i w razie potrzeby mogą być w przyszłości modernizowane do warstwy 3 Lite lub 3.

7) Monitorowanie stanu przełącznika w czasie rzeczywistym zapewnia niezawodną sieć.

Za pomocą wbudowanego monitora środowiskowego zespoły serwisowe mogą sprawdzać stan sprzętowy systemu pod kątem następujących parametrów: temperatury, napięcia wejściowego i pobieranego prądu. Po przekroczeniu jednego z tych parametrów zespoły serwisowe mogą otrzymywać powiadomienia SNMP lub e-mail. Ulepszony układ monitorowania może wyświetlać bardziej szczegółowe informacje w czasie rzeczywistym: napięcie wejściowe, obciążenie procesora, temperaturę i przepustowość w postaci graficznej, co jest łatwiejsze do zrozumienia niż tylko dane liczbowe.

8) Szeroki zakres temperatur pracy oznacza dużą stabilność pracy.

Ze względu na szeroki zakres aplikacji wchodzących w zakres ITS, niektóre z nich mogą być narażone na wszelkiego rodzaju trudne warunki środowiskowe. Na przykład, autonomiczny samochód może działać pomiędzy dwoma ekstremalnymi temperaturami - od Jakucka w Rosji zwykle -34°C w zimie, do temperatur w Kebili w Tunezji zwykle + 40°C w miesiącach letnich. Jeśli przełącznik ethernetowy nie obsługuje szerokiej temperatury pracy, system sieciowy może stać się niestabilny lub stanąć w obliczu ewentualnych zakłóceń. Prawdziwie wytrzymały przełącznik dla ITS powinien mieć minimalny zakres temperatur pracy od -40°C do +75°C (-40°F do +167°F).

9) Czy jest on izolowany galwanicznie?

Piorun może uderzyć w dowolnym miejscu na ziemi, uszkodzenia, które może spowodować uderzenie pioruna ze względu na skok napięcia w otoczeniu zewnętrznym zawsze były krytycznym problemem dla klientów, aplikacje ITS nie stanowią wyjątku, większość systemów ITS posiada tablice, kamery i czujniki zamontowane wysoko na metalowych słupkach. Przełączniki przemysłowe Lantech 10GbE zapewniają galwaniczną izolację wejścia zasilania, zmniejszając ryzyko bezpośredniego przepływu prądów zasilających przez system, co z kolei pomaga ograniczyć uszkodzenia, gdy sieć narażona jest na tak poważne katastrofy środowiskowe.

10) Obsługa rozwiązania PXE zapewnia, że przełącznik posiada najnowszy firmware

Dzięki obsłudze PXE (Preboot eXecution Environment), przełączniki ethernetowe podłączone do serwera PXE mogą na bieżąco aktualizować najnowsze oprogramowanie sprzętowe. Zmniejsza to ryzyko związane z uruchamianiem starszego firmware'u, który może zawierać luki lub błędy bezpieczeństwa.

Rekomendowane modele switchy Ethernet dla aplikacji ITS firmy Lantech

IPGS-6416XSFP-16

IPGS-6416XSFP-16

An industrial DIN-Rail OS3 managed Ethernet switch with 4x 1G/2.5G/10G SFP+ fiber ports + 16x 10/100/1000T PoE RJ45 ports

IPGS-6488XSFP

IPGS-6488XSFP

An industrial DIN-Rail OS3 managed Ethernet switch with 4x 1G/2.5G/10G SFP+ fiber ports + 8x 100M/1000M SFP fiber ports + 8x 10/100/1000T PoE RJ45 ports

L6408XSFP

L6408XSFP (wkrótce)

An industrial DIN-Rail OS3 managed Ethernet switch with 4x 1G/2.5G/10G SFP+ fiber ports + 8x 10/100/1000T PoE++ (802.3bt) RJ45 ports

L5408MGSFP

L5408MGSFP (wkrótce)

An industrial DIN-Rail OS3 managed Ethernet switch with 4x 1G/2.5G SFP fiber ports + 8x 10/100/1000T PoE++ (802.3bt) RJ45 ports

IPGS-0008B

IPGS-0008B

An industrial DIN-Rail unmanaged Ethernet switch with 8x 10/100/1000T PoE RJ45 ports

IPES-0008B

IPES-0008B

An industrial DIN-Rail unmanaged Ethernet switch with 8x 10/100TX PoE RJ45 ports

Komentarze do artykułu

Pozostałe aktualności:

Jak Egde Computing oraz sztuczna inteligencja wpłynie na przyszłość aplikacji IoT?

Jak Egde Computing oraz sztuczna inteligencja wpłynie na przyszłość aplikacji IoT?

W aplikacjach Internetu Rzeczy rośnie popularność przetwarzania brzegowego - Edge computing, sztucznej inteligencji - AI oraz uczenia...

Bezproblemowe aktualizacje sprzętowe oraz szybka integracja dzięki modułom COM Express firmy Avalue

Bezproblemowe aktualizacje sprzętowe oraz szybka integracja dzięki modułom COM...

COM Express to standard komputera na module zdefiniowany przez PICMG (PCI Industrial Computer Manufacturers Group). Każdy moduł integruje...

Nowe 8-bitowe mikrokontrolery PIC18 serii Q84 firmy Microchip z wbudowanym transceiverem magistrali CAN FD

Nowe 8-bitowe mikrokontrolery PIC18 serii Q84 firmy Microchip z wbudowanym...

Firma Microchip Technology Inc. zaprezentowała układy PIC18 Q84 - pierwsza rodzina mikrokontrolerów PIC18 (MCU), która może być używana...