Na całym świecie sieci w technologii 4G są bardzo obciążone i wymagają uzupełnienia przez nowe sieci komórkowe 5G dla uzyskania lepszego zasięgu, szybkości i niezawodności. Ta ewolucja jest konieczna, aby wesprzeć wzrost liczby urządzeń cyfrowych, które wymagają dostępu do Internetu, a także rosnącego zapotrzebowania na przepustowość i małe opóźnienia, w przypadku których sieci 4G nie będą w stanie odpowiednio tego wspierać. 5G ma możliwość podłączenia większej liczby urządzeń do Internetu niż 4G, minimalizując opóźnienia (latencję) oraz oferując gigabitowe prędkości.
Najbardziej znaczącą zmianą zperspektywy abonenta, jaką przyniesie 5G, jest szybsze przesyłanie danych. Pobieranie stron internetowych, filmów i gier oraz przesyłanie strumieniowe będą znacznie szybsze i będą miały znacznie mniejsze opóźnienia. Pozwoli to również na płynniejsze i bardziej realistyczne rozmowy przez Skype i FaceTime, a jednocześnie umożliwi autonomiczne i zdalne sterowanie robotami i innymi rodzajami urządzeń Internetu Rzeczy (IoT).
Umożliwi to również użytkownikom jednoczesne podłączenie większej liczby urządzeń do Internetu za pośrednictwem tej samej sieciowej stacji bazowej bez problemów z przepustowością. Większe prędkości danych będą obsługiwać nowe technologie i lepsze urządzenia ze względu na lepszą wydajność i szybkość. 5G utoruje drogę dla większej liczby technologii, które obecnie wymagają możliwości połączenia stałego za pośrednictwem światłowodu.
Ilość danych, które mogą być przesyłane przez sieć w określonych ramach czasowych, jest określana jako przepustowość. Prędkości szczytowe można osiągnąć, jeśli na kanale jest mało urządzeń lub mało zakłóceń. Prędkość szczytowa 5G jest dwadzieścia razy większa niż 4G. Oznacza to, że dane można przesyłać lub pobierać dwadzieścia razy szybciej przy użyciu 5G w porównaniu do 4G.
Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na te idealne warunki przepustowości. W związku z tym, że te idealne warunki nie będą możliwe to raczej należy rozważyć bardziej przeciętne szerokosci pasma. Technologia 5G nie została jeszcze szeroko rozpowszechniona a więc mało jest jeszcze powtarzanych testów w rzeczywistych warunkach, Jednak z wielu do tej pory wykonanych testów wywnioskowano, że 5G będzie miało minimalną średnią prędkość pobierania wynoszącą kilkaset Mb / s. Jest to około 10 razy szybciej niż w sieci 4G, które mają średnią prędkość dziesiątek Mb / s, w zależności od sieci, jej topologii, dostępnej pojemności i bieżącego zapotrzebowania na ruch. Chociaż w sieci 5G reklamowane są prędkości gigabitowe, należy zauważyć, że teoretyczne maksimum technologii i rzeczywiste wrażenia są bardzo różne.
5G jest wciąż w fazie testów i rozwoju w zakresie większości usług, więc nadal istnieje wiele krajów i obszarów, w których usługi 5G nie są jeszcze dostępne. 5G jest jeszcze w powijakach, a oferta usług jest obecnie ograniczona w większości sieci, które wdrażają technologię 5G.
LTE zostało powszechnie wdrożone przed 2010 r. w różnych sieciach na całym świecie, ale dziesięć lat później LTE wciąż rośnie i nie osiągnęło jeszcze swojej dojrzałości. Zastosowanie sieci LTE będzie nadal rosło w nadchodzących latach. Podobnie, 5G jest wciąż w fazie szybkiego rozwoju i w ciągu najbliższych kilku lat odnotuje znaczący wzrost.
Pasma częstotliwości 5G nakładają się na pasma częstotliwości LTE. Częściej operatorzy będą korzystać z istniejącego licencjonowanego widma LTE lub dodają nowo pozyskane widmo LTE (np. Pasmo LTE 3,5 GHz) do wdrożenia usług 5G.
Widmo 5G (pasma częstotliwości) jest podzielone na następujące kategorie:
Kategoria pasma 5G | Zakres częstotliwości | Typowe środowiska wdrażania | Typowy zasięg w wymienionych środowiskach mobilnych |
Niska | Poniżej 1GHz | Wiejski, podmiejski, miejski | 2 do 20km+ |
Średnia | 1GHz do 6GHz | Podmiejskie, miejskie, CBD | 0.2 do 5km+ |
Wysoka | >24GHz | Gęsto ulokowane punkty dostępowe, w pomieszczeniach, na stadionach | 20m do 0.5km+ (głównie w linii wzroku - LoS) |
5G nie będzie żadnym konkretnym pasmem, ale w rzeczywistości szerokim zakresem istniejących i nowych widm częstotliwości, z których korzysta operator.
Różne telefony komórkowe i urządzenia CPE będą obejmować wybrane pasma częstotliwości w ramach tego szerszego zakresu pasm i prawdopodobnie nigdy nie pokryją wszystkich pasm 5G na tym samym sprzęcie - ponieważ to wykładniczo zwiększy rozmiar, cenę i wpływ na wydajność sprzętu.
Mimo że górne pasmo 5G zostanie wdrożone w wielu sieciach w ciągu najbliższych lat, pasma te będą zazwyczaj wdrażane w docelowych punktach dostępu. Te fale milimetrowe, zwana także „falami MM”, to częstotliwości od 24GHz wzwyż. W większości przypadków wymagają one bardzo krótkiej odległości między sprzętem użytkownika, a stacją bazową z bezpośrednią widocznością (LOS) obu urządzeń . Te wysokie częstotliwości fal milimetrowych są łatwiej absorbowane przez roślinność, budynki, deszcz i inne obiekty, które przesłaniają bezpośrednią linię widoczności . Stacje bazowe 5G będą zatem musiały być bardziej przemyślanie usytuowane i rozmieszczone w gęstych klastrach, aby zapewnić pożądany zwrot z inwestycji.
Z tego powodu wykorzystanie istniejącego dolnego i średniego pasma częstotliwości LTE staje się bardziej praktyczne i finansowo rozsądniejsze.
Poynting Antennas to lider w dziedzinie projektowania i produkcji rozwiązań antenowych. Produkty firmy wspierają międzynarodowe projekty zwiększając zasięg i poprawiając jakość odbieranego sygnału w szerokim zakresie aplikacji bezprzewodowych. Już teraz firma Poynting posiada w swojej ofercie produkty gotowe na przyszłość - oferujące wsparcie pasm 5G (tzw. 5G Ready).
Dobrym przykładem wsparcia technologii 5G jest antena XPOL-2-5G. Oferuje ona wyjątkową wydajność w zakresie częstotliwości od 698 MHz do 3,8 GHz, a dzięki zastosowanej innowacyjnej technologii, antena pracuje w szerszym paśmie częstotliwości, przy jednoczesnym zwiększeniu sprawności i wydajności RF, znacznie wyprzedzając konkurencyjne produkty dostępne aktualnie na rynku.
Źródło informacji: Poynting Antennas
Gamma Sp. z o.o. jest autoryzowanym dystrybutorem rozwiązań antenowych firmy Poynting Antennas w Polsce. Zapraszamy do kontaktu i składania zapytań ofertowych.